Mroczne umysły Stranger Things
Gwenda Bond, Mroczne umysły (Uniwersum Stranger Things) przeł. Paulina Braiter, Wydawnictwo Poradnia K, 2019 | fot.: Kreatywna.pl

Co się wydarzyło w Hawkins? [Gwenda Bond, Mroczne umysły]

Ogromna rzesza miłośników Stranger Things oczekuje z niecierpliwością na kolejny sezon Netflixowego przeboju. Zanim jednak nastaną wakacje, a wraz z nimi trzecia odsłona przygód Jedenastki i mieszkańców Hawkins, warto sięgnąć po ciekawą pozycję książkową, która rzuci nowe światło na dotychczasowe losy bohaterów.

 

Gwenda Bond, Mroczne umysły

Uniwersum Stranger Things

przeł. Paulina Braiter

Wydawnictwo Poradnia K, 2019

oddychaj
słonecznik
tęcza
trzy w prawo
cztery w lewo
czterysta pięćdziesiąt

Do tej pory wszystko, co wiedzieliśmy o matce Nastki sprowadzało się do niejasnych domysłów, wizji, niedokończonych opowieści. Prequel kultowej historii uzupełnia luki – daje nam możliwość poznania zarówno matki i ojca Jedenastki oraz ich przyjaciół, jak i dowiedzenia się sporo o losach Kali.

Mroczne umysły zabierają nas do w podróż do końcówki lat 60. i początku 70., czasów wojny w Wietnamie, waszyngtońskich protestów i … rozpadu Betlasów. W niespokojnym momencie historii ma miejsce dziwny eksperyment, który zawłaszcza nie tylko ciała jego uczestników, ale przede wszystkim umysły. W opowieści, w której potwory są zaledwie mrocznym przeczuciem, zło przybiera ludzką postać demonicznego doktora Brennera. Co nim kieruje? Jaki ma cel? Do czego jest gotów się posunąć dla osiągnięcia zamierzeń? I skąd w tym koszmarnym miejscu znalazła się Terry?

Książka przynosi wiele nieoczywistych odpowiedzi na pytania, nad którymi łamali sobie dotąd głowy fani oryginalnej serii. Nadpisuje kolejne sensy nad tym, co już wiemy, poza tym jest jednak także autonomiczną opowieścią opowieścią utrzymaną w atmosferze całości (choć oczywiście w innych realiach czasowych). Mówi o przebyciu przez Terry skomplikowanej drogi uwieńczonej dramatycznymi wyborami i walką o to, co najważniejsze. To historia o niespodziewanej przyjaźni, miłości i lojalności. Jest także narracją poświęconą definiowaniu siebie w starciu z nieoczekiwanymi problemami i osiąganiu prawdziwej dojrzałości w nadzwyczajnych warunkach.

Mroczne umysły oznaczają wartką akcję, ciekawie przedstawioną historię i kilka uniwersalnych pytań o granice człowieczeństwa, działanie w imię idei, w końcu o wartości eksperymentu, który każe poświęcić ludzi dla określonego celu. Dla fanów filmowej serii (choć nie tylko) będzie świetną propozycją na majówkowe czytanie.

Dominika Pawlikowska

Sprawdź także

the crown 2016

Jakie seriale Netflixa warto obejrzeć? Przegląd produkcji 2020/2021

W życiu każdego netflixowego maniaka przychodzi moment, gdy sezon ukochanego serialu dobiega końca. Na „serialowego …