Olga Tokarczuk w 2018 roku
Olga Tokarczuk w 2018 roku | fot.: By Fryta 73 from Strzegom (Wikimedia Commons account: Fryta73) - Olga Tokarczuk ..., CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=76547721

Nobel dla Tokarczuk? Polka na liście faworytów

Literacki Nobel jest najbardziej prestiżową nagrodą, jaka może przypaść w udziale pisarzowi. Fakt, że w zeszłym roku nie została ona przyznana tylko podsyca spekulacje dotyczące wyboru tegorocznego laureata. Od kilku tygodni nie milkną spekulacje na temat ewentualnego przyznania tej zacnej nagrody Oldze Tokarczuk. Czy pisarka poszerzy grono polskich laureatów literackiej nagrody Nobla?

Kim jest Olga Tokarczuk?

Tej postaci nie trzeba chyba przestawiać żadnemu polskiemu bibliofilowi. Olga Tokarczuk jest nie tylko pisarką, ale także eseistką i autorką scenariuszy. Zadebiutowała w 1995 roku powieścią E.E opowiadającą o dziewczynce, która podczas okresu dojrzewania nagle odkrywa w sobie zdolności parapsychiczne. Jedne z najważniejszych powieści Tokarczuk to „Prawiek i inne czasy”, „Bieguni”, „Księgi Jakubowe” oraz „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Jest ona laureatką wielu polskich i międzynarodowych nagród literackich, z których najbardziej spektakularną jest otrzymany w 2018 roku Booker.

Pogłoski nie milkną od dłuższego czasu

Na międzynarodowym forum literackim jak co roku wrze od przypuszczeń kto w tym roku zostanie uhonorowany przez Szwedzką Akademię. Spekulacje opierają się głównie na częstotliwości wypożyczania książek ze Svenska Akademiens Nobelbibliotek. Wierni fani Tokarczuk są zdania, że jej powieści w tym roku zdecydowanie przodują. Nazwisko polskiej autorki pojawia się tak często, że trudno mówić tu o zwykłym przypadku. Czy jednak może mieć to przełożenie na realny wynik wyścigu o nagrodę? Oczywiście nie można mieć co do tego stuprocentowej pewności, jednak w 2017 roku ze Svenska Akademiens Nobelbibliotek wypożyczono wszystkie egzemplarze książek Kazuo Ishiguro, który później otrzymał nagrodę. Jeżeli i tym razem schemat się sprawdzi, Olga Tokarczuk może zostać piątą polską noblistką w dziedzinie literatury.

Co więcej, warto zauważyć, że rok temu nazwisko Tokarczuk było wymieniane jako jedno z najbardziej predestynowanych do otrzymania Nowej Nagrody Literackiej, nazywanej przez niektórych alternatywnym Noblem. Dołożyć do tego można jeszcze fakt, że „Prowadź swój pług przez kości umarłych” w przekładzie na język angielski odniosło ogromny sukces za granicami naszego kraju. Jest to książka nie tylko chętnie wybierana przez czytelników, ale także chwalona przez zagranicznych recenzentów. Można więc mieć nadzieję, że pogłoski się sprawdzą i Olga Tokarczuk zasili zacne grono polskich laureatów nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

Najbardziej prestiżowa nagroda w świecie literackim

Nagroda literacka Szweckiej Akademii Nauk przyznawana jest od 1901 roku i jak do tej pory otrzymało ją stu czternastu laureatów. Afredowi Noblowi zależało na tym, aby otrzymywali ją autorzy najbardziej idealistycznych dzieł. Po ponad stu latach stało się jasne, że laureat tej prestiżowej nagrody zapisuje się na zawsze w historii światowej literatury, a jego dzieła są czytane nawet po latach. Jak dotąd literacką nagrodę Nobla otrzymało czworo polskich twórców: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz oraz Wisława Szymborska oraz Isaac Bashevis Singer – pisarz żydowski urodzony w Królestwie Polskim, którego twórczość związana jest ze wspomnieniami z życia w Polsce.

Należy wspomnieć, że Tokarczuk ma w tym roku solidną konkurencję. Według bukmacherów największe szanse na literackiego Nobla 2019 mają Kanadyjka Anne Carson, Chinka Can Xue i pochodząca z Gwatemali Maryse Condé.

Odpowiedź na pytanie: kto dostanie literackiego Nobla poznamy już 10 października.

Edit 10.10.2019.

Nagroda trafiła w ręce Polki!

MDZ

Sprawdź także

Literacka Nagroda Nobla 2019

O jakie pozycje warto wzbogacić naszą domową biblioteczkę, po Literackiej Nagrodzie Nobla w 2019 roku?

Literacka Nagroda Nobla często w czytelniczym świecie przechodzi bez echa. Nie „trąbią” o niej plakaty …