czuły narrator
Najnowszą, niezwykłą propozycję dla miłośników literackiego talentu noblistki stanowi opublikowany po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla zbiór esejów i wykładów „Czuły Narrator” | fot.: stock.adobe.com

Olga Tokarczuk: kobieta instytucja

Nasza noblistka za 2018 r. to kobieta wielu talentów i niezwykła osobowość. Ta wrażliwa i uważna obserwatorka rzeczywistości w swoich książkach przenosi czytelnika w różne światy i czasy. W życiu prywatnym jest niezwykle aktywna i angażuje się w wiele projektów. Poznajmy bliżej wspaniałą Olgę Tokarczuk.

Nasza literacka duma narodowa

Szeroki świat dowiedział się o niej za sprawą prestiżowych nagród literackich: od brytyjskiej Międzynarodowej Nagrody Bookera, amerykańskiej National Book Award, po Literacką Nagrodę Nobla, którą została uhonorowana za rok 2018 r. Jednak polskiemu czytelnikowi nazwisko Tokarczuk znane jest od wielu lat. Ta utalentowana pisarka zadebiutowała w 1979 na łamach pisma „Na przełaj” opowiadaniami pisanymi pod pseudonimem Nataszy Borodin. Jej pierwsza powieść -„Podróż ludzi Księgi” zadebiutowała na rynku literackim w 1993 r. i odniosła spory sukces zdobywając nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Póżniej było już tylko lepiej. Swoimi kolejnymi powieściami Olga Tokarczuk bardzo szybko poszerzyła grono miłośników swojego talentu oraz zdobyła uznanie krytyki. W 1995 ukazała się jej druga powieść,”E.E”. Rok później wyszedł „Prawiek i inne czasy”. Następnie pojawiły się między innymi „. Dom dzienny, dom nocny” oraz „Bieguni”. Za tę ostatnią powieść autorka otrzymała między innymi nagrodę Nike oraz wspomnianego Bookera.

Fundacja Olga Tokarczuk

Tokarczuk przyszła na świat w Sulechowie. Jest absolwentką Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała między innymi jako psychoterapeutka w poradni zdrowia psychicznego. Aktualnie mieszka we Wrocławiu gdzie tworzy i angażuje się w życie społeczne. W marcu 2020 r. powołano do życia Fundację Olgi Tokarczuk. Jej celem jest wspieranie kultury i sztuki polskiej oraz światowej oraz ich promocja, zarówno w kraju, jak i za granicą. Ponadto fundacja stawia sobie za cel wspieranie szeroko pojętej ochrony praw człowieka, społeczeństwa obywatelskiego oraz demokracji oraz wielu innych wartości bliskich Fundatorce. Tokarczuk znana jest też ze swojej działalności na rzecz ochrony praw zwierząt oraz ekologii. Tokarczuk jest też organizatorką festiwalu Góry Literatury w Nowej Rudzie.

Czuła narratorka

Książki Olgi Tokarczuk zostały przetłumaczone do tej pory na 40 języków, w tym na język turecki, japoński, koreański, ormiański czy chiński. Na podstawie jej książek kręcone są filmy oraz wystawiane sztuki teatralne. Najnowszą, niezwykłą propozycję dla miłośników literackiego talentu noblistki stanowi opublikowany po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla zbiór esejów i wykładów „Czuły Narrator”. Dzięki tej pozycji literackiej otrzymujemy zaproszenie za kulisy twórczości autorki. Znajdziemy w niej również szeroko komentowany esej noblowski odczytany przez Tokarczuk podczas ceremonii wręczenia Nagrody Nobla w Sztokholmie.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Nagroda Literacka Nike skończyła 19 lat! Sprawdź mało znane fakty z jej funkcjonowania

Co musiałoby się stać, by z dnia na dzień wzrósł nakład książki „Pióropusz” o ponad …