badania profilaktyczne
Do najbardziej zalecanych badań zalicza się morfologię krwi, badanie moczu, badanie poziomu cukru i poziomu elektrolitów | fot.: materiał partnera

Profilaktyczne badania medyczne. Które warto wykonać już teraz?

Profilaktyka jest podstawą medycyny. Wraz z nią podąża diagnostyka medyczna, bez której trudno o skuteczność leczenia. Im szybciej zdiagnozujemy występowanie określonych problemów, tym zazwyczaj większe szanse na przeprowadzenie skutecznej odpowiedzi. Dlatego od wielu lat coraz głośniejsze stają się kampanie promujące wykonywanie profilaktycznych badań medycznych i testów diagnostycznych. Zobacz, jakie badania warto przeprowadzać regularnie już od dziś!

Podstawowe testy medyczne, które warto wykonywać regularnie

Nawet najbardziej podstawowe badania medyczne mogą wskazywać na istotne zmiany zachodzące w organizmie człowieka. To właśnie ich wystąpienie zazwyczaj jest pierwszym znakiem ostrzegawczym, nakazującym przeprowadzenie rozszerzonych badań zaawansowanych. Regularne wykonywanie takich badań jest niezwykle ważne, gdyż pozwala na uchronienie się od sytuacji, w której podjęcie leczenia nie zapewniałoby wysokiej skuteczności.

Na szczęście testy medyczne można wykonać w prywatnych ośrodkach medycznych i laboratoriach praktycznie w każdym mieście i za niewielką cenę. Do najbardziej zalecanych badań zalicza się morfologię krwi, badanie moczu, badanie poziomu cukru i poziomu elektrolitów. Badanie moczu pozwala na stwierdzenie ewentualnych stanów zapalnych i infekcji, identyfikację zagrożenia wystąpieniem nowotworów pęcherza lub dny moczanowej, a także innych schorzeń. Morfologia jest w stanie wskazać na jeszcze szersze spektrum możliwych niepożądanych stanów, w tym również w kierunku zmian nowotworowych oraz niewydolności lub nadmiernej aktywności poszczególnych organów.

Wszystkie testy diagnostyczne i badania medyczne można wykonać w profesjonalnych punktach prywatnych, a ich zakres jest znacznie większy. Dużo więcej przydatnych informacji można znaleźć na stronie renomowanego zakładu prywatnej opieki zdrowotnej Polmed – https://polmed.pl/badania/.

prywatne centra medyczne
Prostym, ale kluczowym badaniem, jest sprawdzenie poziomu OB (Odczynu Biernackiego) | fot.: materiał partnera

Szczegółowe badania medyczne

Badania medyczne, które warto wykonywać raz na dwa lub trzy lata, to przede wszystkim badania nastawione na sprawdzeniu stanu zdrowia pod kątem funkcjonowania poszczególnych układów. Mogą one również umożliwiać wstępne rozpoznanie na tle zmian nowotworowych i nie tylko. Prostym, ale kluczowym badaniem, jest sprawdzenie poziomu OB (Odczynu Biernackiego). Pozwala ono dostrzec, czy w organizmie występuje stan zapalny. Przewlekłe stany zapalne bez przebiegu choroby lub stanu chorobowego mogą wskazywać na rozwój nowotworu, jak i problemów z działaniem układu odpornościowego.

Bardzo istotne są także regularne badania wątroby, tzw. próby wątrobowe. Niezdrowy tryb życia może prowadzić do poważnych problemów z tym narządem (np. zapalenia lub marskości), a w takiej sytuacji podjęcie leczenia powinno odbyć się jak najszybciej. Zalecane jest także wykonywanie badań TSH, FT3 i FT4, czyli badań tarczycy. Szczególnie rekomendowane są dla kobiet, gdyż problemy z innymi układami mogą być powodowane właśnie przez nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Testy diagnostyczne pozwalające sprawdzić stan tarczycy są też poważnie rekomendowane dla kobiet, które zamierzają w przyszłości starać się o potomstwo.

Materiał partnera

Sprawdź także

Stetoskop i długopis

Badania po 30. roku życia – jakie i kiedy wykonywać w ramach profilaktyki zdrowotnej?

Profilaktyka zdrowotna pozwala zapobiec rozwojowi groźnych chorób dzięki wykryciu ich we wczesnym stadium. Badania profilaktyczne …