planowanie ciąży
W przypadku planowania ciąży należy zacząć się przygotowywać do niej już kilka na miesięcy przed podjęciem starań | fot.: Fotolia

Planowanie ciąży – co warto wiedzieć ?

W przypadku planowania ciąży należy zacząć się przygotowywać do niej już kilka na miesięcy przed podjęciem starań. Przyjrzymy się zatem bliżej badaniom, jakie warto wykonać przed ciążą i sposobom na wzmocnienie całego ciała – wszak 9 miesięcy przed narodzinami dziecka to wyjątkowo duży wysiłek dla całego organizmu.

Zacznijmy od początku, a więc od poinformowania lekarza o swoich planach. Nawet gdy wydaje Ci się, że jesteś całkiem zdrowa, warto by zlecił on niezbędne i podstawowe badania, zarówno dla bezpieczeństwa mamy, jak i przyszłego dziecka.

Planujesz zajść w ciążę za pół roku – co powinnaś zrobić?

  • wykonać morfologię – w przypadku, gdy wykaże niedobór żelaza bądź niedokrwistość, lekarz już teraz przepisze ci odpowiedni preparat bogaty w żelazo. Bez unormowania sytuacji ciąża mogłaby pogłębić problemy związane z niedokrwistością.
  • oznaczyć swoją grupę krwi, a także czynnik Rh – warto również by takie badanie zrobił przyszły tata. W przypadku, gdy masz ujemne Rh, z kolei ojciec dziecka dodatnie, twój położnik musi o tym wiedzieć. Zdarza się niekiedy, by dla uniknięcia konfliktu serologicznego, do 72 godzin po porodzie oraz zawsze po poronieniu matce podawany jest zastrzyk z immunoglobuliny. Lekarz zdecyduje, czy to konieczne w twoim przypadku. W szczególnych przypadkach zastrzyk podaje się także w 28. tygodniu ciąży.
  • oznaczyć stężenie hormonów tarczycy – nieprawidłowości mogą się przyczynić do niepłodności bądź poronienia, albo przedwczesnego porodu. Aby uniknąć problemów w ciąży konieczne jest więc wyrównanie poziomu hormonów tarzczycy.
  • wykonać badanie czystości pochwy, USG przezpochwowe oraz cytologię – te badania pozwolą na wykrycie nieprawidłowości w obrębie narządu rodnego, jak nadżerki, stany zapalne, które mogą się przyczynić do poronień oraz powikłań w ciąży. Należy je bezwzględnie wyleczyć z wyprzedzeniem.
  • Gdy przypuszczasz, iż mogłaś mieć jakiś kontakt z wirusem HIV, np. w wyniku transfuzji krwi, czy przez kontakty seksualne – należy wykonać test wykrywający przeciwciała tego wirusa. Gdy okaże się , że jesteś nosicielką, dla bezpieczeństwa dziecka lekarz musi o tym wiedzieć, aby odpowiednio poprowadzić ciążę oraz poród. Obecnie badanie w kierunku wykrycia wirusa jest rutynową procedurą.
  • zaszczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B – by nabyć odporność potrzebne są trzy dawki szczepionki, drugą przyjmujemy miesiąc po pierwszej, natomiast trzecią– 5 miesięcy po drugiej. WZW typu B to  inaczej żółtaczka wszczepienna, którą możemy się zarazić nawet przy prostych zabiegach medycznych. Niekiedy bywa przyczyną poronień.
  • wyleczyć zęby – ciąża może znacząco wpłynąć na stan uzębienia i pogłębić wcześniejsze problemy. Jeśli nosimy, bądź planujemy noszenie aparatu ortodontycznego, przed ciążą wykonajmy wszelkie zdjęcia RTG i prześwietlenia – w ciąży nie będzie można ich wykonać.
  • zadbać o dietę – powinna być bogata w warzywa i owoce, dzięki czemu zapewnisz sobie i dziecku dostateczną ilość witamin oraz minerałów. Zwróć uwagę na wapń, który jest niezbędny do tworzenia tkanki kostnej dziecka. Znaczne jego ilości zawierają m.in. ryby, czy mleko oraz jego przetwory, orzechy. Zadbaj także o odpowiednią podaż białka, czyli budulca komórek oraz tkanek rozwijającego się organizmu. Można je znaleźć m.in. w mięsie, drobiu czy rybach, a także jajach, produktach mlecznych oraz orzechach. Warto ograniczyć spożycie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego oraz cukru.
  • rozpocząć suplementację kwasu foliowego – specjaliści podkreślają, że moment stwierdzenia ciąży to zdecydowanie zbyt późno na przyjmowanie preparatów zapobiegających wadom cewy nerwowej.
  • zadbać o swoją kondycję – poprzez intensywne marsze na świeżym powietrzu czy jogging, pływanie, aerobik, jazdę na rowerze albo gimnastykę poranną, które wzmocnią mięśnie. Jeśli masz nadwagę – to najlepszy czas na zrzucenie dodatkowych kilogramów.

Lista rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przed podjęciem starań o dziecko jest dosyć długa, jednak nie warto się zrażać i stopniowo je realizować. Wyrównanie niedoborów, unormowanie wskaźników czy namierzenie potencjalnych problemów z odpowiednim  wyprzedzeniem pozwolą nie tylko łatwiej i szybciej zajść w ciążę, ale i spokojne 9 miesięcy.

JJÓ

Sprawdź także

przeciwwskazania do lotu samolotem

Zdrowie a loty samolotem: Co może stanowić przeciwwskazanie, a co tylko wymaga odpowiedniego przygotowania?

Podróże samolotem są nieodłącznym elementem współczesnej mobilności. Niektóre osoby jednak ze względu na swoje stanu …