Mroczne materie gronostaj
Jeśli jeszcze nie mieliście okazji zapoznać się z twórczością Philipa Pullmana, to z pewnością dobry moment, by zostać nowym fanem pisarza | fot.: HBO

Philip Pullman i jego Mroczne materie

Wraz z sukcesem serialu HBO „Mroczne materie” na postawie trylogii Philipa Pullmana wzrosło zainteresowanie tym młodzieżowym tytułem. Jesteś już po obejrzeniu dwóch pierwszych sezonów i zastanawiasz się, co dalej? Trzeci sezon jest co prawda potwierdzony, ale zanim dojdzie do premiery minie jeszcze trochę czasu. Po co sięgnąć, jeśli już nie możesz się doczekać?

Trylogia „Mroczne materie” i teksty powiązane

 „Mroczne materie” są niezwykle wysoko cenioną trylogią fantastyczną XX wieku. Choć jest to powieść dla młodzieży, równie chętnie czytana jest przez dorosłych. Akcja historii rozgrywa się w kilku równoległych światach i obraca się wokół dwóch głównych wątków. Jednym z nich jest podróż Lyry Belacquy i Willa Parry’ego przez wieloświat równoległych wymiarów. Drugi dotyczy walki między światem ziemskim i niebiańskim. W serii pojawia się wiele fantastycznych elementów świata przedstawionego, jak dajmony, będące odzwierciedleniem duszy w świecie Lyry, pancerne niedźwiedzie, wiedźmy czy romboidalne stworzenia zwane mulefa.

Trylogia składa się z trzech tomów:

  • „Zorza północna”,
  • „Magiczny nóż”,
  • „Bursztynowa luneta”.

Teksty powiązane, rozgrywające się w świecie Mrocznych materii

Poza główną trylogią istnieją również inne pozycje wydawnicze z nią powiązane. Są nimi dwie nowele: „Oksford Lyry” oraz „Pewnego razu na północy” oraz nowa trylogia „Księga prochu”. Dotychczas opublikowano dwa tomy nowej serii: „La Belle Sauvage” oraz „Tajemna wspólnota” (premiera w roku 2020). Tytuł trzeciej części jeszcze nie jest znany.

Powieści odkrywają przed czytelnikiem nowe karty historii, znacznie rozszerzając opowieść przedstawianą w „Mrocznych materiach”.

La Belle Sauvage” jest prequelem oryginalnej trylogii. Lyra jest tutaj niemowlęciem, a historia dotyczy jej niebezpiecznej podróży do Oksfordu i skupia się na postaci Malcolma Polsteada.

Tajemna wspólnota”, tom drugi, opowiada z kolei historię dwudziestoletniej Lyry. Jej dajmon, Pantalaimon, jest świadkiem morderstwa człowieka, który powierza mu sekret. Ten wysyła ich w dalszą podróż, daleko poza granice Oksfordu.

Mroczne materie pancerny niedźwiedź
„Mroczne materie” są niezwykle wysoko cenioną trylogią fantastyczną XX wieku | fot.: HBO

 „Złoty kompas” (2007, reż. Chris Weitz)

„Złoty kompas” (2007, reż. Chris Weitz) będący adaptacją pierwszego tomu trylogii zebrał bardzo mieszane recenzje krytyków. Również wpływy z box office nie były zadowalające dla producentów, dlatego kolejne części cyklu nigdy nie powstały. Trzeba jednak przyznać, że jak na rok powstania efekty specjalne prezentowały się naprawdę dobrze, za co film dostał zasłużonego Oscara. Być może powodem finansowego niepowodzenia była częściowo krytyka, z którą spotkał się jeszcze przed premierą. Organizacje świeckie zarzucały filmowi pominięcie krytyki religii na rzecz opowieści przygodowej, organizacje religijne natomiast dezaprobowały film z powodów antyreligijnych motywów.

Ze względu na umieszczenie Magisterium jako głównych antagonistów serii, Kościół katolicki jest niezbyt przychylny „Mrocznym materiom”. Magisterium jest odpowiedzialne za tłumienie badań i idei, które uważał za heretyckie. Ponadto posuwa się do porywania dzieci pochodzących ze zmarginalizowanych społeczności, by wykonywać na nich eksperymenty mające prowadzić do oczyszczenia ich z grzechu pierworodnego.  Relacje między Magisterium a dziećmi wydają się być echem wieloletniego tuszowania wykorzystywania najmłodszych przez księży i inne autorytety.

„Mroczne materie” prezentują jednak przede wszystkim postawę sceptycyzmu wobec sztywnych praktyk religijnych, narzucających jedyny właściwy tok myślenia i tłumiący przy tym wszelką wolność.

Jeśli jeszcze nie mieliście okazji zapoznać się z twórczością Philipa Pullmana, to z pewnością dobry moment, by zostać nowym fanem pisarza. Jest on naprawdę wspaniałym twórcą, a każda z jego książek jest pełna charakteru i ambicji. „Mroczne materie” są prawdziwie humanistycznym arcydziełem, poruszającym tematy wieloświatów, miłości, wolnej woli, odwagi, a nawet fizyki kwantowej. Teraz gdy ukazują się nowe powieści i serial HBO, to idealny czas, by zanurzyć się w świecie „Mrocznych materii”. Niezależnie czy będzie to pierwsze, czy ponowne spotkanie.

SKA

Sprawdź także

artur urbanowicz deman

Premiera najnowszej książki Artura Urbanowicza „Deman” już 28 września

Już za tydzień w księgarniach pojawi się „Deman” Artura Urbanowicza – epicka historia superbohaterska opowiadająca …