współczesna literatura rosyjska
Z Rosji pochodzi wielu twórców, którzy piszą powieści z gatunków science fiction, fantasy czy postapo | fot.: Fotolia
Strona główna / Kultura / Książki / Współczesna literatura rosyjska. Kogo warto czytać?

Współczesna literatura rosyjska. Kogo warto czytać?

Literatura rosyjska wielu z nas kojarzy się z XIX- i XX-wiecznymi słynnymi pisarzami i dramatopisarzami, takimi jak Anton Czechow, Michaił Bułhakow, Fiodor Dostojewski oraz Vladimir Nabokov. Doskonałe dzieła literackie rodem z Rosji to jednak nie tylko Mewa, Mistrz i MałgorzataZbrodnia i kara czy Lolita. Warto zwrócić uwagę także na nowsze pozycje, które w wielkiej obfitości wydają pisarze współcześni.

Rosja postapokaliptyczna

Z Rosji pochodzi wielu twórców, którzy piszą powieści z gatunków science fiction, fantasy czy postapo. W ostatnich latach światową karierę zrobił Dmitrij Głuchowski, który zasłynął głównie ze swojej postapokaliptycznej trylogii składającej się z powieści Metro 2033, Metro 2034 i Metro 2035. Akcja pierwszej części cyklu rozgrywa się w moskiewskim metrze w 2033 roku, czyli 20 lat po wojnie nuklearne, natomiast kolejne części są jej kontynuacją. Swój pomysł na fabułę tych powieści i przedstawione w nich realia Głuchowski rozwinął w międzynarodowym projekcie Uniwersum Metro 2033. Stosując się do zasad ustalonych przez Głuchowskiego, pod szyldem projektu, powstają książki pisane przez autorów z całego świata. Głuchowski napisał jeszcze kilka innych powieści oraz opowiadań o tematyce apokaliptycznej i postapokaliptyczne jak np. Czas zmierzchu i FUTU.RE. 

Do poczytnych autorów rosyjskich specjalizujących się w fantasy i science fiction należy także Siergiej Łukjanienko. Jest on współautorem (z Władimirem Wasiljewem) cyklu Patrole, reprezentującego gatunek urban fantasy. Łukjanienko jest twórcą także powieści Jesienne wizyty oraz Atomowy sen.

Rosyjskie kryminały i powieści sensacyjne

Jednym z najbardziej znanych współczesnych pisarzy rosyjskich jest Boris Akunin. Jest on autorem kryminałów, których akcja zazwyczaj rozgrywa się w realiach carskiej Rosji. Akunin jest twórcą kilku poczytnych cykli powieściowych, takich jak Przygody Erasta Fandorina, Prowincjonalny kryminał, czyli przygody siostry Pelagii i Przygody magistra. Akunin opracował również zbiór najmroczniejszych dzieł współczesnych zachodnich beletrystów: Lekarstwo na nudę.

Warto zwrócić uwagę także na twórczość Darji Doncowej, która tworzy głównie powieści kryminalne o zabarwieniu humorystycznym. Jest laureatka szeregu nagród literackich. Do napisanych przez nią powieści należą m.in. Przesyłka dla Kameleona, Słodki padalec i Nieściśle tajne. Autorka cieszy się ogromną popularności w Rosji – w samym 2013 roku wydano tam 2.8 mln egzemplarzy powieści Doncowej.

Kogo jeszcze warto czytać?

Pisząc o współczesnych pisarzach rosyjskich nie sposób nie wspomnieć także o Dmitriju Bykowie, który uznawany jest za jednego z ważnych członków opozycji antyputinowskiej. Jako pisarz zasłynął takimi tytułami jak ŻD i Uniewinnienie.

Poza Bykowem, warto zapoznać się także z twórczością Zachara Prilepina i Władimira Sorokina. Prilepin jest członkiem i aktywnym działaczem Partii Narodowo-Bolszewickiej oraz weteranem obydwu wojen czeczeńskich. W swoich powieściach Patologie Sańkja porusza motywy autobiograficzne. Sorokin jest natomiast czołowym przedstawicielem rosyjskiego konceptualizmu. Do jego ważnych dzieł należą Lód, Dzień oprycznika i Bro.

To oczywiście tylko przegląd ciekawych dzieł współczesnych pisarzy rosyjskich. Zdecydowanie warto sięgnąć po kilka z wymienionych tu pozycji i rozpocząć (lub kontynuować) swoją fascynującą przygodę z rosyjską literaturą!

IJA

Sprawdź także

Lockdown, Robert Ziębiński Wydawnictwo Kobiece, 2020

Lockdown, czyli kryminalna jazda bez trzymanki

Rozwijająca się pandemia, kolejne zachorowania, statystyki, alarmujące scenariusze. Wszystko to każe zadać sobie pytanie, co …