Glass House Orchestra
Glass House Orchestra to projekt, który powstały z inicjatywy Instytutu im. Balassiego – Węgierskiego Centrum Kultury w Nowym Jorku, aby uczcić pamięć ofiar holokaustu na Węgrzech | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Glass House Orchestra, czyli amerykańsko-węgierska muzyka klezmerska w Warszawie

Już 30 czerwca 2016 w ramach 26. Festiwalu Kultury Żydowskiej oraz Roku Kultury Węgierskiej 2016/2017, przed warszawską publicznością w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wystąpi wyjątkowa formacja muzyczna: Glass House Orchestra. To amerykańsko-węgierski projekt muzyczny, którego liderem jest Frank London, jedna z najważniejszych postaci muzyki klezmerskiej. Po więcej informacji o tym i innych wydarzeniach zapraszamy na stronę kulturawegierska.pl

Glass House Orchestra to projekt, który powstały z inicjatywy Instytutu im. Balassiego – Węgierskiego Centrum Kultury w Nowym Jorku, aby uczcić pamięć ofiar holokaustu na Węgrzech. Amerykańsko-węgierski zespół prezentuje niezwykle bogate dziedzictwo kultury żydowsko-węgierskiej, jednocześnie próbując zaznaczyć jej miejsce na współczesnej scenie, zarówno węgierskiej, jak i światowej. Grupę tworzy ośmioro uznanych muzyków i każdy z nich reprezentuje inną muzyczną tradycję oraz doświadczenia. Frank London, lider zespołu, jest także członkiem i współzałożycielem legendarnej grupy The Klezmatics, z którą za płytę „Wonder Wheel” został w 2007 roku wyróżniony nagrodą Grammy za najlepszy album w kategorii world music.

Członkowie Glass House Orchestra określają swój styl jako astro-węgierski folk punk: współczesny, z jednej strony postmodernistyczny i dekonstruktywistyczny, z drugiej – archeologiczno-konserwatorski. W skład zespołu wchodzą: Aram Bajakian, młody gitarzysta znany ze współpracy z Lou Reedem; etnomuzykolog i skrzypek Jake Shulman-Ment; gigant argentyńskiego jazzu kontrabasista Pablo Aslan, a także Yonadav Halevy, jeden z najbardziej znanych izraelskich perkusistów jazzowych. Z Budapesztu przybędzie Miklós Lukács najważniejszy z wirtuozów i innowatorów tradycyjnych, środkowo-europejskich cymbałów, wokalistka i skrzypaczka Edina Szirtes Mókus, a także multiinstrumentalista łączący w swej grze jazz, folk i muzykę eksperymentalną: Béla Ágoston. Artyści biorą na warsztat niezwykle złożoną żydowską tradycję muzyczną, a efekt jest niesamowity. Znakomici twórcy zabiorą widownię w podróż po przedwojennych ulicach Budapesztu. Zespół wystąpi 27 czerwca o godzinie 20 w Synagodze Tempel w Krakowie przy ulicy Miodowej 24. Natomiast 30 czerwca o godzinie 19 rozpocznie się koncert w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przy ulicy Anielewicza 6 w Warszawie. Bilety na wydarzenia są dostępne w sprzedaży.

Zapraszamy także na wiele innych, bardzo ciekawych wydarzeń prezentujących węgierską literaturę, sztukę, film, muzykę czy architekturę, organizowanych w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce.

Szczegóły na stronie: kulturawegierska.pl oraz jewishfestival.pl

@infoWire

Sprawdź także

Festiwal wina na Węgrzech

Polak, Węgier, dwa bratanki, czyli jak się żyje w kraju nad Balatonem?

Państwo Węgierskie powstało w IX wieku n.e. założone przez wielkiego księcia Árpád. Dzisiaj jest średniej wielkości …