Amelia comic
Amelia comic - to jedyna ujawniona na ten moment strona komiksu. Stona autora: https://www.facebook.com/Korognaiatagency/

Amelka vs. Mozaika – nowa seria komiksowa dla małych i dużych czytelników

Bezpośrednią inspiracją do powstania nowej serii komiksów: Amelka vs. Mozaika stał się rysunek znamienitego twórcy, Nikodema Cabały. To on jako jeden z pierwszych wsparł akcję tworzenia plansz o przygodach dziewczynki zmagającej się z rzadką chorobą. Dziś Amelię Włudecką można już zobaczyć na niemal 400 ilustracjach autorów z całego świata, a kampania bezinteresownie wsparta przez tak wielu komiksiarzy nie tylko wspomaga rehabilitację dziewczynki, ale i mówi o wyzwaniach, jakim na co dzień musi sprostać kilkulatka.

Pomysłodawcy komiksu dla Amelki bezpośrednio nawiązują do samej akcji tworzenia rysunków. Dlatego też zachowano dotychczasową konwencję i Amelia nadal „może być kim chce” dokonując wyboru postaci, w którą się wciela zależnie od sytuacji. Jej przeciwnikiem, jak i w realnym życiu, jest tajemnicza Mozaika (Mozaika chromosomu 20 to wada genetyczna, która jest przyczyną wielu schorzeń, z którymi na co dzień zmaga się Amelka).

Twórcy postawili sobie za cel, by komiks przedstawiał świat w optymistyczny sposób i przekazywał równie pozytywne wzorce czytelnikom. Przesłaniem całości jest też próba zainspirowania innych rodziców do podjęcia działań (jak miało to miejsce w akcji rysunkowej). W każdym odcinku pojawią się też inne dzieci, które wspomogą Amelkę w jej walce. W ten sposób autorzy pragną uhonorować codzienne zmagania innych dzieci zmagających się z podobnymi problemami.

Rysunek Nikodema Cabały stał się inspiracją do powstania komiksu o przygodach Amelki

Dwa pierwsze odcinki cyklu powstały w niespełna pół roku. Pracowało nad nimi blisko 20 osób, a na stronie zbiórki na bieżąco będą ujawniane ich nazwiska. Poza wydaniem limitowanym, które można będzie otrzymać za wsparcie rehabilitacji Amelki, duża część nakładu zostanie rozdana w szkołach integracyjnych, bibliotekach i oddziałach rehabilitacji dziecięcej. Jest to możliwe dzięki firmie Menard, która ufundowała druk komiksu.

W trakcie powstawania komiksu testowano różne koncepcje pracy nad materiałem, co będzie można zobaczyć porównując ze sobą pierwszy i drugi odcinek. Na początku artyści rysowali swoją część bez oglądania pozostałych prac, w drugiej części już inspirowali się nawzajem i na bieżąco otrzymywali narysowane kadry i plansze.

Aktualnie powstaje trzeci odcinek, który będzie utrzymany w zupełnie innej konwencji, zmieni się także styl pracy artystów. Wciąż powstają także scenariusze kolejnych przygód Amelii. A już niebawem wystartuje konkurs dla młodych artystów związany z nową serią.

Pracy co niemiara, zachęcamy więc do wsparcia samej akcji i małej Amelii:

Link do zbiórki:
https://pomagamy.im/komiks

Link do strony Amelki:
https://www.facebook.com/T20mozaika/

*Amelka Włudecka jest trzyletnią dziewczynką z bardzo rzadką wadą genetyczną – Trisomią Chromosomu 20 w postaci mozaiki, która wiąże się z wieloma schorzeniami. Poza rehabilitacją ruchową, integracją sensoryczną, dogoterapia, hipoterapią, zajęciami z psychologiem i logopedą, Amelia  nosi na noc gorset stabilizujący kręgosłup, w ciągu dnia ma zasłaniane oczko. Bardzo duże znaczenie dla jej terapii mają turnusy rehabilitacyjne organizowane przez Fundację ”Król i Smok”.

Andrzej Włudecki

Sprawdź także

artur urbanowicz deman

Premiera najnowszej książki Artura Urbanowicza „Deman” już 28 września

Już za tydzień w księgarniach pojawi się „Deman” Artura Urbanowicza – epicka historia superbohaterska opowiadająca …