Polska walczca
Symbol "Polska Walcząca" | fot.: Fotolia

71. rocznica Powstania Warszawskiego

Dokładnie 71 lat temu, 1. sierpnia 1944 roku wybuchło w stolicy Powstanie Warszawskie. Trwało do 2. października 1944 roku, pochłonęło setki tysięcy ofiar i zakończyło się zrównaniem z ziemią lewobrzeżnej części Warszawy. Jak co roku, o godzinie 17:00, czyli Godzinie W, warszawiacy oddadzą hołd poległym. Tradycyjnie miasto zamiera wówczas w bezruchu, słychać jedynie syreny i dźwięk klaksonów samochodowych.

Główną ideą Powstania była walka z okupantem niemieckim. Według planów miało potrwać kilka, kilkanaście dni – trwało 63. Stanowiło niezwykły wyczyn zważywszy na to, że powstańcy dysponowali przede wszystkim bronią ręczną, a przeciw regularnemu wojsku występowali często  ochotnicy z brakami w przeszkoleniu.

Po upadku Woli i Ochoty, główne walki rozgrywały się na Starym Mieście, którego zaciekła obrona trwała przez dwa tygodnie. Po jego zdobyciu przez Niemców, padały kolejne punkty oporu: Powiśle, Czerniaków, Mokotów i, na końcu, Żoliborz. Przez cały czas trwały naloty dywanowe Niemców, którzy od początku przytłaczali swoją przewagą.

Szacuje się, że w wyniku Powstania i bezpośrednio po nim zniszczono 85% zabudowy dzielnic, w których trwały walki.

2.października dowództwo AK podpisało akt kapitulacji.

Powstanie pochłonęło około 200 tys. ofiar cywilnych i około 17 tys. powstańców. Dalsze dziesiątki tysięcy mieszkańców wywieziono do obozów pracy.

Do dziś trwają dyskusje o zasadności zrywu.

 

Sprawdź także

mochi

Japońskie kultowe słodycze: podróż przez smaki Kraju Kwitnącej Wiśni

Japońska kuchnia jest znana na całym świecie, ale jej słodycze są często niedoceniane. Od tradycyjnych …