Fizjoterapia sportowa – co warto wiedzieć przed zapisaniem się na studia?

Najbardziej istotne, a przy tym najtrudniejsze wyzwania dla zawodnika, jak i całego sztabu treningowego są czynności, które zapobiegać mają urazom. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Obecnie uprawianie sportu, w szczególności tego wyczynowego, stawia przed zawodnikami coraz to większe wyzwania. Osiąganie najlepszych wyników wymaga zwiększania obciążeń i ilości godzin, które poświęca się na treningi. Mocno eksploatowane kości i mięśnie z czasem są bardzo podatne na kontuzje i urazy.

Powstające kolejne zmiany zwyrodnieniowe i uszkodzenia stawów to już właściwie codzienność. Również na boisku czy też na bieżni może dochodzić do kontuzji i urazów. Naprzeciw takim problemom wychodzi fizjoterapia sportowa, dzięki której możliwe jest utrzymanie organizmu sportowca w należytej sprawności, jego odnowa i bardzo szybka regeneracja, a w razie wystąpienia urazów albo kontuzji możliwy będzie szybszy powrót do całkowitej formy.

Czym właściwie jest fizjoterapia sportowa?

Fizjoterapia sportowa to obszerne pojęcie, które związane jest z modelem pracy ze sportowcem. Wszystkie wykonywane zabiegi czy ćwiczenia są nastawione na zwiększanie osiągnięć sportowych, wspomaganie treningu. Ponadto fizjoterapia sportowa pozwala również na szybszą regenerację po wysiłku i przygotowanie sportowca do wysiłku bezpośrednio przed samym jego startem. Najważniejszą częścią jej prowadzenia jest zrozumienie specyfiki konkretnej dyscypliny sportowej. Potrzebna jest również obszerna wiedza na temat biomechaniki danego sportu, jak i poznanie anatomii człowieka.

Jaką rolę pełni fizjoterapia w sporcie?

Mówi się, że sport to zdrowie. Osoby, które uprawiają sport na poziomie amatorskim, mogą osiągać naprawdę duże korzyści płynące z jakiejkolwiek aktywności fizycznej. W przypadku zawodowców sprawa może wyglądać jednak zupełnie inaczej. Dla poprawy własnego wyniku zawodnik jest w stanie przekraczać własne granice i możliwości. W związku w tym mogą występować częste urazy w obrębie jego organizmu.

Najbardziej istotne, a przy tym najtrudniejsze wyzwania dla zawodnika, jak i całego sztabu treningowego są czynności, które zapobiegać mają urazom. Gdy mamy na myśli wspomaganie treningu zawodnika i optymalizowanie jego osiągnięć sportowych, przede wszystkim powinniśmy pomyśleć o wykrywaniu niewłaściwej postawy podczas treningu, która może stać się przyczyną zarówno przewlekłych, jak i jednorazowych kontuzji.

Fizjoterapia sportowa na przykładzie biegaczy

Jeżeli poznamy czynniki, które mogą być przyczyną kontuzji podczas biegania, należy poddać zawodnika specjalistycznej diagnostyce i ustalić właściwy dla niego program terapeutyczny, który będzie dostosowany do jego indywidualnych potrzeb. Wszystko to wykonuje się celem wzmocnienia ciała zawodnika i osiągania przez niego znacznie lepszych wyników na zawodach.

Przygotowanie przed zawodami, które uwzględniać będzie usprawnianie kontroli mięśniowonerwowej głównych grup mięśni zaangażowanych podczas biegania, jak również rozszerzenie zakresu ruchu zawodnika, pozwoli na osiągnięcie imponujących rezultatów na zawodach. Aby osiągnąć takie wyniki, można zastosować między innymi masaże przedstartowe czy mobilizowanie stawów ruchem. Takie praktyki na kilka godzin przed samym startem pozwolą na zwiększenie możliwości sportowca nawet o kilkanaście procent, co przełoży się na jego lepszy wynik.

Studiowanie fizjoterapii sportowej może dać ciekawą perspektywę zatrudnienia. Najlepsi w swej dziedzinie mają szansę współpracować z zawodowymi sportowcami. Często wiąże się to z wyjazdami zagranicznymi i możliwością poznania innych kultur. Fizjoterapeuta ma też znaczący udział w sukcesie każdego sportowca.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

młodzi studenci przed ekranem laptopa

Przeniesienie się na inną uczelnię – jak to wygląda w praktyce?

Czasami zdarza się, że studenci nie są zadowoleni z wyboru, jakiego dokonali – nie chodzi …