Resort finansów zachęca do sprawdzania paragonów

Resort Finansów zachęca do sprawdzania paragonów | Fot.: materiały partnera zewnętrznego

Od 2002 roku, w okresie ferii zimowych i wakacji, Ministerstwo Finansów koordynuje kolejne edycje akcji „Weź paragon”. To jeden z pomysłów na zachęcenie konsumentów do odbierania dowodów sprzedaży. W tym roku wspomniany resort wystartował z kampanią „Nie daj się oszukać – sprawdź paragon”.

Działalność edukacyjna jest dziś jednym z założeń funkcjonowania Ministerstwa Finansów. Akcja „Weź paragon”, która odbywa się każdego roku w okresie ferii zimowych i wakacji, to tylko jeden z przykładów. Celem resortu odpowiedzialnego za finanse publiczne jest promowanie uczciwej konkurencji i zwrócenie uwagi na rolę, jaką w budowaniu silnej gospodarki powinni odgrywać konsumenci. Nie inaczej jest w przypadku kampanii edukacyjnej MF, która właśnie wystartowała pod hasłem „Nie daj się oszukać – sprawdź paragon”.

 

Jak wygląda poprawnie wystawiony paragon fiskalny?

Przedsiębiorca, który prowadzi ewidencję przy użyciu kasy rejestrującej, musi poświadczać każdą transakcję paragonem fiskalnym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, klient powinien otrzymać dowód sprzedaży w momencie nabycia towaru lub usługi. Ponadto, funkcjonujące prawo jasno określa, jak powinien wyglądać poprawnie wystawiony paragon fiskalny.

W Rozporządzeniu Ministra Finansów z 14 marca 2013 roku znajdziemy listę informacji, które musi zawierać dokument fiskalny potwierdzający dokonanie sprzedaży. Są to m.in. centralnie umieszczony napis paragon fiskalny, NIP podatnika, nazwa firmy i jej adres, nazwa towaru lub usługi, cena, numer unikatowy kasy rejestrującej oraz logo fiskalne – wyjaśnia Marcin Ciechowicz, ekspert Polskiego Centrum Kas Fiskalnych.

 

Czym jest paragon niefiskalny?

Przed rozpoczęciem ewidencji sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej, urządzenie musi zostać wprowadzone w tryb fiskalny. Fiskalizacji może dokonać jedynie serwisant z ważnymi uprawnieniami. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca zobowiązany do korzystania z kasy, który wydaje klientom paragony niefiskalne, albo w ogóle nie posiada tego typu urządzenia i do wystawiania dokumentów potwierdzających sprzedaż wykorzystuje np. zwykłą drukarkę, albo nie zadbał o uruchomienie kasy w trybie fiskalnym. W obydwu przypadkach będzie to stanowiło złamanie funkcjonujących przepisów.

– Konsumenci powinni być szczególnie wyczuleni zarówno na niepoprawne paragony, jak i na wręczanie im jedynie dokumentów niefiskalnych, np. potwierdzenia płatności kartą lub tzw. rachunków kelnerskich, które są często wydawane w lokalach gastronomicznych – podkreśla Ciechowicz.

 

3 powody, dla których warto sprawdzić otrzymany paragon

Poprawnie wystawiony dowód sprzedaży ma znaczenie nie tylko z punktu widzenia sprzedawcy, ale także klienta. Są 3 główne powody, dla których warto sprawdzić otrzymany dokument.

Po pierwsze, paragon fiskalny umożliwia konsumentowi dokonanie w łatwy sposób zwrotu lub reklamacji zakupionego towaru. Innymi słowy, klient, który przywiązuje wagę do odbioru dowodu sprzedaży, dba o swoje prawa.

Po drugie, paragon fiskalny jest potwierdzeniem tego, że przedsiębiorca, który powinien korzystać z kasy rejestrującej, prowadzi działalność w sposób uczciwy i odprowadza należne podatki. W związku z tym, jeśli konsument zwraca uwagę na to, czy otrzymał poprawnie wystawiony dokument, przyczynia się do walki z „szarą strefą” i wspiera uczciwą konkurencję na rynku. Ponadto, paragon fiskalny daje większą pewność, że towary oferowane przez daną firmę pochodzą z legalnego źródła i będą zgodne z umową.

Po trzecie, w listopadzie 2015 roku odbędzie się pierwsze losowanie nagród w ramach loterii paragonowej. Zabawa koordynowana przez Ministerstwo Finansów ma wyróżniać konsumentów, którzy pamiętają o odbieraniu dowodów sprzedaży. Warto jednak zaznaczyć, że nie każdy paragon umożliwi uczestnictwo w loterii.

W losowaniu wezmą udział konsumenci, którzy na stronie internetowej loterii zarejestrują rachunki wystawione na kwotę co najmniej 10 zł. Trzeba również pamiętać o tym, że brane pod uwagę będą jedynie prawidłowe paragony fiskalne – zaznacza ekspert PCKF.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Sukces w biznesie

Odwaga i kreatywność, czyli przepis na sukces

Bez wiary we własne możliwości i bez kreatywności nie jest możliwe osiągnięcie sukcesu w biznesie – przekonuje …