środki na potencję
Stosunek seksualny pozostaje istotnym elementem każdego związku małżeńskiego – to wyjątkowy akt, który pozwala z miłością celebrować więź małżeńską | fot.: materiał partnera

Czy katolik może korzystać ze środków na potencję?

W dzisiejszych czasach żyjemy coraz szybciej, a stres znacząco odbija się na naszym zdrowiu, co może negatywnie wpływać także na pożycie małżeńskie. Jak sobie z tym poradzić, żyjąc w zgodzie z przykazaniami?

Stosunek seksualny pozostaje istotnym elementem każdego związku małżeńskiego –  to wyjątkowy akt, który pozwala z miłością celebrować więź małżeńską, a także prowadzi do powołania na świat nowego życia. Niestety, współczesne życie w biegu oraz liczne choroby cywilizacyjne negatywnie odbijają się na jakości życia seksualnego. Jednym z najczęściej spotykanych problemów, utrudniających pożycie małżeńskie, jest impotencja.

Na wielu katolickich forach można znaleźć wpisy pełne wątpliwości dotyczących tego, czy katolik powinien korzystać ze środków na potencję. Niektórzy są zdania, że impotencja jest przejawem woli bożej i z tego powodu nie należy nic z nią robić. To mit, niestety powtarzany także przez niektórych duchownych. Katolik pozostający w związku małżeńskim nie może korzystać jedynie ze sztucznych metod zapłodnienia czy regulowania płodności, nie ma jednak żadnych przeciwwskazań do tego, by korzystać z metod, które wspomagają naturalną płodność i pozwalają na podjęcie współżycia.

W przypadku impotencji nie tylko można skorzystać z takich środków jak chociażby viagra, ale jest to wręcz wskazane. Należy pamiętać, że nieleczona impotencja stanowi przeszkodę w zawarciu małżeństwa, gdyż współżycie to dopełnienie przysięgi małżeńskiej. Brak podjęcia działań mających na celu uporanie się z chorobą i pełną realizację celów zawartego sakramentu, może stać się przyczyną rozwiązania małżeństwa za zgodą Ojca Świętego. Postęp medycyny to dobrodziejstwo, z którego należy korzystać, dopóki jest on zgodny z naszą wiarą. Dlatego, w przypadku problemów z tym niezwykle przykrym schorzeniem, należy sięgnąć po medyczne środki, pozwalające na spełnienie małżeństwa oraz posiadanie dzieci.

Problemy natury medycznej, uniemożliwiające regularne współżycie, nie są powodem do wstydu, a sprawą, którą należy rozwiązać. Pożycie małżeńskie stanowi ważny aspekt, dlatego nie powinno się z niego rezygnować. Kierując się słowami Pisma Świętego, możemy dojść do wniosku, że intymna bliskość małżonków jest czymś najzupełniej naturalnym, co nie służy jedynie prokreacji, ale i zbliżeniu się do ukochanej osoby. Oczywiście, przecenianie wartości seksu i podążanie za usilnym spełnianiem swoich pragnień to zjawiska negatywne, jednak samo współżycie, pod warunkiem otwarcia na małżonka, to bardzo ważny element relacji.

Jeśli więc zmagasz się z uciążliwymi problemami natury medycznej, które utrudniają Ci współżycie z żoną, nie wahaj się sięgnąć po pomoc medyczną, np. w postaci viagry. Warto też zadbać o duchowe aspekty życia – trudna sytuacja emocjonalna, czy nadmiar pracy mogą utrudniać poradzenie sobie z problemami natury seksualnej. Jest to o tyle ważne, że takie dolegliwości mogą prowadzić do oddalenia się od Twojej żony, a w efekcie mieć zły wpływ na Wasze małżeństwo.

Materiał partnera

Sprawdź także

gra wstępna

3 kroki do pikantniejszej gry wstępnej

Jesteś ze swoim partnerem od dłuższego czasu i czujesz, że w seksie pojawia się rutyna? …