libido kobiet
Udany związek polega na wzajemnym zaspokajaniu potrzeb - w tym także seksualnych | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jak zwiększyć kobiece libido – 9 wskazówek

Przyczyn niskiego libido może być wiele – od zmęczenie po stosowanie środków farmakologicznych. Ogromne znacznie ma również prowadzony tryb życia – nikły popęd seksualny może być spowodowany brakiem aktywności fizycznej czy też nieprawidłowym odżywieniem. Poznaj sposoby, które zwiększą libido i pozwolą Ci na powrót cieszyć się seksem.

Od czego zależy poziom libido?

Każda kobieta cechuje się odmiennym poziomem libido. Chęć na podjęcie aktywności seksualnej zależy od stanu zdrowia fizycznego jak i również kondycji psychicznej. Popęd seksualny może być osłabiony w wyniku wielu czynników, w tym:

 1. Lęk – może dotyczyć wielu aspektów, od obawy przed bolesnym stosunkiem po strach przed niechcianą ciążą.
 2. Zmęczenie – bywa częstym powodem, przez który wolimy przykleić się do poduszki zamiast uprawiać seks.
 3. Brak czasu i prywatności – często dotyczy kobiet „sukcesu” lub mających multum obowiązków domowych.
 4. Niska samoocena – zmiany w wyglądzie po przebytej ciąży, operacji czy przybraniu kilku kilogramów może wprawiać w kompleksy, przez które kobieta będzie unikać intymności.
 5. Stres – kortyzol, będący hormonem produkowanym w sytuacjach stresowych wpływa na obniżenie poziomu libido.
 6. Bierny tryb życia – aktywność fizyczna usprawnia krążenie oraz stymuluje produkcję hormonów. Brak aktywności może przyczyniać się lub pogłębiać problem z niskim popędem seksualnym.
 7. Trauma – problem z libido mogą mieć kobiety, będące ofiarą ataków seksualnych.
 8. Rutyna – seks najlepiej „smakuje” na początku związku, wraz ze stażem zauważa się zmniejszenie częstotliwości współżycia. Dotyczy to nawet par, u których miłosny ogień płonie się z niezmienną siłą.
 9. Problemy w związku – niezrozumienie oraz inne problemy partnerski wpływają na osłabienie libido.
 10. Choroby – wszelkie dolegliwości oraz związane z nimi stosowanie leków może negatywnie oddziaływać na popęd seksualny.

Prawidłowy poziom libido …

Nie sposób określić norm, które mówiłby o prawidłowym poziomie libido. Częstotliwość współżycia zależy od obojga partnerów, jeśli obie strony są zaspokojenie seksualnie nie ma powodów do zmartwień.

Niski popęd seksualny może być jednak problematyczny, w przypadku, kiedy jedna ze stron (kobieta bądź mężczyzna) odczuwa znacznie większe potrzeby współżycia. Zaspokojenie seksualne jest bardzo ważne i przekłada się na relację w związku.

Sposoby na zwiększenie libido u kobiet

Sposobów na zwiększenie poziomu libido jest naprawdę wiele. Co więcej większość z nich pozytywnie wpływ na sprawność seksualną, ale również inne aspekty zdrowotne. Wykorzystując poniższe metody będziesz po prostu czuć się lepiej, mieć więcej energii i oczywiście chęci na miłosne igraszki.

1. Afrodyzjaki

Afrodyzjaki działają poprzez zwiększenie ukrwienia narządów intymnych lub stymulację produkcji substancji odpowiedzialnych za popęd seksualny. Produktów takich jest cała masa, a do tego są smaczne i zdrowe. Polecamy w szczególności:

 • owoce morza,
 • papryczkę chili,
 • orzechy i nasiona,
 • jagody goji,
 • figi,
 • seler,
 • kakao i gorzką czekoladę,

2. Zioła

Zioła można stosować jako dodatek do posiłku, pić w formie naparów lub przyjmować jako ekstrakty roślinne. Rośliny, które uważa się za szczególnie cenne pod względem pobudzania kobiecego libido:

 • miłorząb japoński,
 • żeń-szeń,
 • maca,
 • szafran,
 • kozieradka,

Stosowanie ziół w ich naturalnie formie bądź przyjmowanie ekstraktów w postaci suplementów może pomóc zwiększyć libido, jednak warto połączyć je z innymi opisanymi metodami. Przed ich stosowaniem należy zapoznać się z dawkowaniem oraz przeciwwskazaniami. Polecamy zajrzeć na stronę kowalezdrowia.pl, na której znajdziesz zioła zwiększające poziom libido o naukowo udowodnionym działaniu.

4. Pewność siebie

Pewność siebie i swojej atrakcyjności ogromnie wpływa na libido. Zdecydowana kobieta, która wie czego chce w życiu, jest świadomo również swoich potrzeb seksualnych. Jeśli masz kompleksy na punkcie swojej urody warto zadbać o siebie i swój wizerunek.

5. Kieliszek wina

Lampka czerwona wina do kolacji wpływa korzystnie na mięsień sercowy. Można to odnieść nie tylko do sprawności organu ale również chęci na sercowe uniesienia.

Odrobina alkoholu pozwala się rozluźnić, zapomnieć o problemach życia codziennego i oddać się w miłosne objęcia drugiej połówki. Z alkoholem należy jednak uważać. Zbyt duża ilość, szczególnie po ciężkim dniu może podziałać nasennie.

6. Medytacja

Stres często jest powodem lub składową zaniżonego libido. Medytacja, joga lub tai-chi może pomóc Ci się odstresować i cieszyć się magią seksu. Zaczynając medytację w domowym zaciszu, wyłącz wszelkie sprzęt elektroniczny, tak aby nic Ci nie przeszkadzało.

7. Wysypiaj się

Nieregularny sen wpływa na zaburzenie gospodarki hormonalnej. Hormony regulują ważne procesy życiowe naszego organizmu – w tym popęd seksualny. Staraj się spać po 6-8 godzin dziennie.

Na 2 godziny przed snem ogranicz korzystanie z sprzętu elektronicznego emitującego światło niebieskie. Kolację zjedz na minimum 90 minut przed snem. Pozwoli Ci to na wydajny sen, po którym dzień przywitasz wyspana i pełna energii.

8. Dbaj o relacje w związku

Kobiety są znacznie bardziej czułe na nierozwiązane konflikty w związku. Obciążenie emocjonalne może skutecznie zniechęcać do stosunku. Natychmiast rozwiążcie wszelkie spory, bo przecież nic nie smakuje lepiej niż seks to kłótni.

9. Odśwież rutynę

Im dłuższy staż w związku, tym większe prawdopodobieństwo, że wpadniecie w seksualną rutynę. Postarajcie się wprowadzić nieco świeżości do swojej sypialni. Pozwólcie sobie na więcej spontaniczności.

Podsumowanie

Poziom libido zmienia się w ciągu życia i jest inny dla każdej kobiety. Podobnie sprawa wygląda w przypadku mężczyzn. Udany związek polega na wzajemnym zaspokajaniu potrzeb – w tym także seksualnych.

Podstawą w utrzymaniu odpowiedniego libido jest po prostu zdrowy tryb życia. Zdrowa dieta, dbanie o nawodnienie i sen, uprawianie sportu oraz coś co pozwoli nam odłożyć troski życia codziennego na bok – na przykład medytacja, własne hobby lub kieliszek wina.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

gra wstępna

3 kroki do pikantniejszej gry wstępnej

Jesteś ze swoim partnerem od dłuższego czasu i czujesz, że w seksie pojawia się rutyna? …