Woodstock Anna Czerwińska
Największym osiągnięciem Anny Czerwińskiej jest zdobycie Korony Ziemi. Dokonała tego jako pierwsza kobieta w Polsce! | fot.: Ralf Lotys (Sicherlich), CC BY 4.0 , via Wikimedia Commons

Nie żyje Anna Czerwińska. Wybitna polska himalaistka zmarła w wieku 73 lat

Zmarła Anna Czerwińska – wybitna himalaistka, która jako druga Polka zdobyła Mount Everest, kompletując tym samym Koronę Ziemi. Na temat śmierci 73-letniej alpinistki poinformowała m.in. Fundacja Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady. O jej osiągnięciach oraz zasługach dla sportu wspinaczkowego będzie się mówić jeszcze bardzo długo.

Kim była Anna Czerwińska?

Anna Czerwińska urodziła się 10 lipca 1949 roku w Warszawie. Chociaż zdobyła tytuł doktora nauk farmaceutycznych, szybko zrezygnowała z pracy w zawodzie. Zdaje się, że najważniejsze w życiu było dla niej zdobywanie najwyższych szczytów. Wspinaczką zajmowała się już od 1969 roku, mając zaledwie 20 lat. Za swój pierwszy cel obrała Tatry, jednak z czasem zaczęła sięgać po więcej i zdecydowała się na Alpy oraz Himalaje. W latach 90-tych założyła firmę sprowadzającą biżuterię i ubrania z Indii.

Największym osiągnięciem Anny Czerwińskiej jest zdobycie Korony Ziemi. Dokonała tego jako pierwsza kobieta w Polsce! Sukces zagwarantowała jej wspinaczka na Mount Everest w 2000 roku. Oprócz tego stanęła na wielu szczytach tatrzańskich, alpejskich i himalajskich. W górach Karakorum weszła między innymi na Rakaposhi (7788 m n.p.m.), po raz kolejny zostając pionierką. Anna Czerwińska swoim największy sukcesem mianowała wyprawę nową drogą na K2, chociaż do zdobycia szczytu zabrakło jej kilkuset metrów.

W 2003 roku Anna Czerwińska została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi, a w 2019 otrzymała medal Kalos Kagathos. To wyróżnienie przyznawane jest sportowcom, którzy osiągnęli mistrzostwo w danej dyscyplinie, a także mogą pochwalić się osiągnięciami pozasportowymi.

Podsumowanie największych osiągnięć Anny Czerwińskiej

Zdobyte ośmiotysięczniki

 • główne wierzchołki: Nanga Parbat, Mount Everest, Lhotse, Czo Oju, Gaszerbrum II, Makalu
 • boczne wierzchołki: Broad Peak, Sziszapangma

Korona Ziemi

 • 1978 – Mont Blanc – Europa
 • 1995 – Aconcagua – Ameryka Południowa
 • 1995 – Kilimandżaro – Afryka
 • 1996 – Denali (McKinley) – Ameryka Północna
 • 1996 – Elbrus – Europa
 • 1996 – Góra Kościuszki – Australia
 • 1998 – Masyw Vinsona – Antarktyda
 • 1999 – Jaya – Australia i Oceania
 • 2000 – Everest – Azja

Anna Czerwińska jako autorka. Jakie książki napisała?

Anna Czerwińska napisała wiele specjalistycznych artykułów prasowych oraz kilka książek o wspinaczce. We wspomnieniach zatytułowanych „GórFanka. Moje ABC w skale i na lodzie” oraz „GórFanka. Na szczytach Himalajów” relacjonuje swoje przeżycia z największych wypraw. O jej niełatwej drodze, prowadzącej do Korony Ziemi, przeczytać można w reportażu „Korona Ziemi”. Z kolei „Groza wokół K2” to zapis wyprawy na Magic Line oraz próba zrozumienia przyczyn śmierci 13 osób, które w 1986 roku podjęły to samo wyzwanie.

Heroiczna postawa Anny Czerwińskiej. Przeżyła trzęsienie ziemi

25 kwietnia 2015 roku w Katmandu, stolicy Nepalu, doszło do silnego trzęsienia ziemi, w skutek którego zginęło niemal 8 tys. ludzi. 65-letnia wówczas Anna Czerwińska przebywała w mieście, gdy doszło do katastrofy. Himalaistka udała się do Nepalu mając na celu trekking, a pomagała układać cegły i ratować ocalałych. W hotelowym pokoju urządziła gabinet, w którym opatrywała rany ofiarom. Taką postawę podsumować można w dwóch słowach: empatia i odwaga.

W historii sportu Anna Czerwińska już zapisała się jako jedna z najwybitniejszych Polek, uprawiających wspinaczkę wysokogórską. Jest wzorem do naśladowania zarówno dla alpinistów i himalaistów, jak i osób poświęcających się pasji i dążących za wszelką ceną do wyznaczonego celu.

WHJ