boisko do padla
W padla gra się na korcie, w którego wyglądzie najlepiej widać połączenie tenisa ze squashem | fot.: stock.adobe.com

Padel – połączenie sqasha i tenisa

Padel jako połączenie tenisa i squasha powstał w 1969 roku na terenie Meksyku. Dziś ogromną popularnością cieszy się w Hiszpanii. Pod tym względem ustępuje tam jedynie piłce nożnej. Dotarł także do Polski, gdzie w 2017 roku powstała Polska Federacja Padla. Jest to sport bazujący na refleksie i celności. Jego zasady są łatwe do przyswojenia, a gra nie wymaga tak dużej siły jak tenis. Na kortach do padla można zobaczyć zarówno dzieci, jak i osoby starsze, które czerpią z tej formy aktywności taką samą radość.

Kort i sprzęt do padla

W padla gra się na korcie, w którego wyglądzie najlepiej widać połączenie tenisa ze squashem. Pole gry przypomina korty tenisowe, ale jest znacznie mniejsze. Jego wymiary to 10×20 m. Kort jest zamknięty, a jego ściany mogą uczestniczyć w grze tak jak w squashu.

Do gry używa się lekkiej rakiety bez naciągu, jaki znamy z tenisa. Jest ona również wyraźnie mniejsza. Łączna długość jej rączki oraz główki nie może być większa niż 45,5 cm. W powierzchni odbijającej piłkę znajdują się liczne otwory o średnicy 9-13 mm. Do rączki rakiety przymocowany jest nierozciągający się sznurek, który w czasie gry musi być przełożony przez nadgarstek gracza. Do gry wykorzystywane są piłki do złudzenia przypominające tenisowe. Podstawową różnicą między nimi jest mniejsze ciśnienie wewnętrzne.

Przebieg gry w padla

Padel jest grą deblową, co oznacza, że mecz rozgrywają cztery osoby. Wymiana piłek rozpoczyna się od serwisu wykonywanego „od dołu”. Pierwszy serwis w gemie jest wykonywany po prawej stronie boiska, a kolejne na przemienne. Po zaserwowaniu piłka musi odbić się po przekątnej, w polu serwisowym po drugiej stronie siatki. Przeciwnik może piłkę odegrać od razu albo zaczekać aż odbije się ona od ściany tylnej lub bocznej otaczającej kort. W dalszej fazie wymiany piłkę można także odegrać z powietrza, zanim zetknie się z podłożem.

Kontakt ze ścianą po stronie przeciwnika może nastąpić jedynie po jednym odbiciu od powierzchni kortu. W przeciwnym wypadku punkty wędrują na konto pary przeciwników. Tak samo dzieje się, gdy piłka odbije się od podłoża dwukrotnie. Bezpośrednie zagranie o ścianę jest możliwe tylko po swojej stronie siatki.

gra w padla
Do gry używa się lekkiej rakiety bez naciągu, jaki znamy z tenisa | fot.: stock.adobe.com

Punktacja w meczu padla

Mecz padla rozgrywany jest do dwóch wygranych setów. Oznacza to, że wynik może wynosić 2:0 lub 2:1. W obrębie seta punktacja wygląda dokładnie tak samo jak w tenisie. Pierwszy punkt to „15”, a kolejne „30” i „40”. Czwarty zdobyty punkt oznacza wygranie gema. W przypadku równowagi 40:40 do wygrania gema potrzebne są dwie kolejne zwycięskie akcje. Na wygranego seta składa się 6 zwycięskich gemów, przy czym zachowuje się zasadę o dwóch gemach przewagi. Dlatego przy równowadze 5:5 można zakończyć set wynikiem 7:5, a w przypadku remisu 6:6 rozgrywa się tiebreak.

Padel to zarówno emocjonujący i dynamiczny sport uprawiany przez profesjonalnych graczy, jak i ciekawa forma aktywności dla całych rodzin. Jego dużą zaletą jest przejrzystość zasad oraz fakt, że nie wymaga tak dużego zaawansowania technicznego jak tenis. Dzięki temu po szybkim opanowaniu podstaw niemal od razu można przystąpić do gry. Udany mecz może zostać rozegrany przez osoby w różnym wieku oraz o różnej kondycji.

GDA