San Quentin więzienie stanowe
Zakład karny San Quentin wielu melomanom znany jest z jednego z teledysków zespołu Metallica | fot.: stock.adobe.com

Najsłynniejsze więzienia, z których nie można uciec

Pobyt w zakładzie karnym to dla niemal każdego z nas naprawdę nieciekawa perspektywa. Oczywiście warunki w więzieniach różnią się od siebie w zależności od wielu czynników – kraju, w którym się znajdują czy chociażby panującego w nich rygoru. Spektakularne ucieczki zdarzają się wszędzie,  są jednak takie więzienia, z których są one praktycznie niemożliwe. Przeczytaj o najpilniej strzeżonych więzieniach świata.

Więzienie Stanowe San Quentin

Zakład karny San Quentin wielu melomanom znany jest z jednego z teledysków zespołu Metallica. W istocie jest to jedno z najbardziej niebezpiecznych więzień o zaostrzonym rygorze nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także w dużej części świata. Jest to placówka, w której umieszczani są najniebezpieczniejsi więźniowie – tacy, którzy w innych zakładach karnych sprawiali wyjątkowo duże problemy. W San Quentin przebywać 6000 osób, które pilnowane są przez 1500 strażników. Spora ochrona, ale w tym zakładzie siedzą gwałciciele, członkowie gangów i tym podobne sławy przestępczego świata. Nic więc dziwnego, że zakład karny San Quentin to miejsce, w którym nietrudno o śmierć. W więzieniu wybuchały już bunty, które bardzo szybko musiały być wygaszane za pomocą broni palnej.

JUK 25/6

Tym razem przenosimy się do Rosji. JUK 25/6 to zakład karny, który bardzo często nazywany jest czarnym delfinem. Skąd zła sława tej placówki? Przede wszystkim jest ona ulokowana na dalekim wschodzie i zyskała sobie sławę najstarszej kolonii karnej dla więźniów, którzy zostali skazani za najcięższe przestępstwa i w związku z tym odsiadują wyrok dożywocia albo oczekują na wykonanie kary śmierci. Wszyscy osadzeni tam skazańcy oznaczeni są symbolem litery „N”, który oznacza najbardziej niebezpiecznych rosyjskich przestępców. Stłoczeni w niewielkich celach seryjni gwałciciele i mordercy, terroryści a nawet kanibale narażeni są na ciągłe wzajemne konflikty. W przypadku jakichkolwiek zamieszek służba więzienna ma obowiązek użycia broni palnej.

Chociaż w teorii osadzeni mogą liczyć na warunkowe zwolnienie po dwudziestu pięciu latach, praktyka weryfikuje tę zależność. Ze względu na bardzo niskie warunki sanitarne, wybuchające w więzieniu epidemie różnego rodzaju chorób zakaźnych i ustawiczny brak światła słonecznego, przeżycie w tych warunkach ćwierćwiecza bardzo często graniczy z cudem. Śmierć jest na wyciągnięcie ręki.

więzienie stanowe pelican bay
Zaostrzony rygor i podwójne standardy bezpieczeństwa sprawiają, że jest to miejsce, do którego trafiają najbardziej niebezpieczni przestępcy z tej części Stanów Zjednoczonych | fot.: Jelson25 / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)

Więzienie Pelican Bay

Z dalekiej i mroźnej Syberii przenosimy się do słonecznej Kalifornii, gdzie znajduje się słynne więzienie Pelican Bay. Jest to stosunkowo nowy zakład karny, który otwarto dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych. Szybko jednak zyskał on sobie sławę więzienia, z którego praktycznie nie da się uciec. Zaostrzony rygor i podwójne standardy bezpieczeństwa sprawiają, że jest to miejsce, do którego trafiają najbardziej niebezpieczni przestępcy z tej części Stanów Zjednoczonych. Bardzo często sprowadzani są tam więźniowie, którzy sprawiają problemy w innych placówkach i są uznawani za wyjątkowo niebezpiecznych. W Pelican Bay przebywa około 3 tysięcy więźniów, którzy bardzo często łączą się w gangi. Jak nietrudno się domyślić masowe protesty i walki między więźniami wybuchają tam bardzo często i zwykle kończą się krwawą jatką, którą strażnicy więzienni oraz służby porządkowe muszą przerywać za pomocą broni palnej.

Supermax

To nie tyle więzienie, co typ nowoczesnego więzienia, w którym zastosowano szerokie środki kontroli nad skazanymi, między innymi stałe monitorowanie oraz identyfikatory pozwalające na zlokalizowanie więźnia. Wzorcowych więzień o nazwie Supermax jest w USA aż 31.

Układ izolatki więzienia typu Supermax
Układ izolatki więzienia typu Supermax | fot.: By RicHard-59 – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=38052210

Każdy więzień siedzi sam, nie ma kontaktu z innymi skazanymi. W każdej celu jest łóżko, krzesło, telewizor oraz małe okienko. Żadnych ucieczek z takich więzień nie odnotowano. Jedną z takich placówek jest więzienie w Kolorado. Przebywa tutaj prawie 500 najgroźniejszych więźniów, których pilnują strażnicy, kamery i czujniki ruchu. Całość odlana jest z betonu. Przez niewielkie okna widać jedynie niebo, a wszystko po to, żeby osadzeni nie byli się w stanie zorientować, gdzie dokładnie znajdują się na planie budynku. Na terenie więzienia znajduje się specjalny oddział dla wyjątkowo agresywnych i niebezpiecznych więźniów – Range 13. Nigdy na jego teren nie wpuszczono mediów mogących zarejestrować obraz.

więzienie Supermax Kolorado
Więzienie Florence w Kolorado o statusie Supermax fot.: By RALPH – Flickr: COLORADO PRISON, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=24080519

Warunki w nich są obiektywie rzecz biorąc dobre, ale zdaniem ekspertów są jednocześnie wyjątkowo niehumanitarne. Dlatego obecnie powoli rezygnuje się z tworzenia więzień tego rodzaju.

Alcatraz

Na koniec jeszcze jedno, kultowe więzienie. Alcatraz. Więzienie ulokowane jest w Zatoce San Francisco. Działało od 1934 do 1963 roku. Koszty utrzymania były tu niezwykle wysokie i w pewnym momencie doprowadziły do zamknięcia placówki. Obecnie Alcatraz jest tylko atrakcją turystyczną, bogatą w pomniki przyrody, rośliny oraz ptaki. Historią zostały owiane zdarzające się spektakularne próby ucieczki. Oficjalnie z Alcatraz nie uciekł nikt, było 29 prób ucieczek, ale zakończyły się one porażką. Jedną z ucieczek uwieczniono w filmie „Ucieczka z Alcatraz” z Clintem Eastwoodem. O tym więzieniu słyszeli ludzie na całym świecie. Jego sława jest wielka, ale to już przeszłość amerykańskiego systemu penitencjarnego.

Alcatraz
Słynne więzienie Alcatraz | fot.: By druchoy – flickr, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=529604
MDZ

Sprawdź także

Zaplanuj podróż first minute

Wakacje „First Minute”? Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić!

Wielkanoc za pasem, wielkimi krokami zbliża się majówka, a tymczasem w wyszukiwarkach lotów pojawiają coraz ciekawsze …