najdziwniejsze muzea na świecie
Sprawdź czym się różnią od tradycyjnych, w których pełno sztuki, którą niekoniecznie łatwo jest zrozumieć | fot.: StockAdobe

Najdziwniejsze i najciekawsze muzea w Polsce, w Europie i na świecie

Te muzea każdy by chciał zwiedzić! Sprawdź czym się różnią od tradycyjnych, w których pełno sztuki, którą niekoniecznie łatwo jest zrozumieć.

Najdziwniejsze muzea w Polsce

Na zachodzie naszego kraju, w Szklarskiej Porębie znajduje się… Muzeum Tanich Win! Jeśli zdecydujesz się zdecydować to niecodzienne i bardzo oryginalne miejsce, zobaczysz tam ponad 100 butelek po winie i kilkaset etykiet, które są podzielone na różne kategorie. Warto zaznaczyć, że zwiedzanie tego miejsca jest bezpłatne, ale należy wcześniej tam zadzwonić w celu umówienia się na wizytę. Znajdziemy tam trunki wytwarzane z jabłek, wiśni czy jagód, a dla największych miłośników istnieje możliwość połączenia zwiedzania wraz z degustacją. Idealnie do tego pasuje hasło, które jest umieszczone na jednym z plakatów, znajdujących się w Szklarskiej Porębie – ,,Tanie wina są dobre, bo są dobre i tanie”.

W Złotym Stoku możemy wybrać się do Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli, które znajduje się na terenie Podziemnej Trasy Turystycznej Kopalni Złota. Funkcjonuje już od niemal 20 lat i zgromadziło w tym czasie ponad 300 przestróg, uwag i apeli, które są tabliczkami BHP z epoki socrealizmu w Polsce. Warto zdecydowanie zwiedzić to miejsce, wśród „smaczków”, które możemy tam zobaczyć są np. takie: „Wypadki przy pracy spowodowane są czyjąś winą – niechże ta wina nie będzie twoją!” albo „Namawiając do palenia i picia obciążasz swoje sumienie”.

Najciekawsze muzea w Europie

Jeśli zaś chodzi o resztę krajów na naszym kontynencie, warto przy okazji wizyty w Amsterdamie odwiedzić Muzeum Tortur. Znajdziemy tam najróżniejsze narzędzia służące do torturowania ludzi. Niektóre są tak wymyślne, że na pierwszy rzut oka ciężko stwierdzić, w jaki sposób były używane. Holendrzy zdaje się, że liczyli się z faktem, że nie każdy ma wybujałą wyobraźnię i każdy przyrząd skrupulatnie opisali. Z tego miejsca prawdopodobnie wyjdziesz bardziej niż przerażony, ale na pewno o wiele bogatszy w nową wiedzę.

W przypadku, kiedy znajdziesz się na Islandii, zapewne poświęcisz jeden dzień na zwiedzanie stolicy. Polecamy wygospodarować godzinę czasu na zwiedzenie Muzeum Penisa. Tak jest, Muzeum Penisa znajduje się w Reykjaviku od 1997 roku, a jego pomysłodawca okazy zaczął zbierać już w 1974 roku. Okazy, są prezentowane zwiedzającym w słojach z formaliną lub całkiem zmumifikowane. W tym miejscu będziesz miał okazję zobaczyć fallusa chomika przez lupę czy zrobić sobie zdjęcie, stojąc obok penisa walenia, który ma ponad 1,5 metra długości. 

Niespotykane muzea na świecie

W kraju wspaniałej kuchni i całkiem odmiennej kultury niż nasza, jest możliwość zwiedzenia Muzeum Toalet. Mowa o Indiach, a konkretnie mieście New Delhi. W muzeum jest  możliwość zapoznania się z historią toalet od 1145 roku, począwszy na historii, poprzez poznawanie materiałów, z których były tworzone sedesy, po prawdziwe eksponaty. Wbrew pozorom jest to miejsce bardzo wartościowe, do którego warto zajrzeć.

W Japonii, w miejscowości Yokohama otwarto Muzeum Zupek Chińskich. Produkt, który można kupić chyba w każdym kraju na świecie, który każdy z nas chociaż raz w swoim życiu spożywał. Znajdują się tam opakowania tego produktu, wyświetlane są reklamy, a nawet jest replika pierwszej zupki chińskiej, którą spożył samuraj Mito Komon w XVII wieku. Miejsce nieszablonowe, zdecydowanie.

Mamy nadzieję, że natchnęliśmy Was do zwiedzania muzeów, które nie tylko słyną z obrazów i rzeźb słynnych artystów. Może sami byliście w jakimś miejscu, o którym nie wspomnieliśmy w naszym artykule?

KMA

Sprawdź także

Pamukkale

Najbardziej spektakularne atrakcje turystyczne na świecie

Podróże dają nam możliwość odkrywania nowych miejsc, poznawania innych kultur oraz zwiedzania wielu niesamowitych atrakcji …