Pozycjonowanie sklepu internetowego w sieci
Pozycjonowanie stron to jedno z ważniejszych działań, których celem jest poprawa widoczności firmy w internecie | fot.: Pixabay.com

Czym jest pozycjonowanie i dlaczego nie powinieneś robić tego samodzielnie?

Każdego dnia, około 20 milionów Polaków rozpoczyna poszukiwanie informacji od wyszukiwarki Google. W tych 20 milionach jest też Twój potencjalny klient. Na jedno zapytanie przypadają setki, tysiące, a nawet miliony odpowiedzi. To, czy trafi on akurat na Twoją stronę, zależy od tego, jak wysoko w wyszukiwarce znajdzie się prowadzący do niej link, a tym samym, czy strona ,,wybije się” ponad pozostałe, konkurencyjne. Tylko jak to zrobić?

Po wpisaniu określonej frazy w Google, na pierwszej stronie wyników wyszukiwania możemy zobaczyć: na samej górze płatną reklamę Google Shopping, poniżej również płatne linki sponsorowane Google AdWords, a następnie wyniki organiczne. Widok tej strony może być różny w zależności od wyszukiwanego hasła. Musisz podjąć decyzję w którym miejscu chcesz wyświetlać się Twoim potencjalnym klientom a następnie rozpocząć odpowiednie działania. Poniżej opisujemy jakie działania należy podjąć, aby być widocznym w naturalnych wynikach wyszukiwania. Przeczytaj!

Czym jest pozycjonowanie?

Pozycjonowanie stron to znana od wielu lat forma marketingu internetowego. To jedno z ważniejszych działań, których celem jest poprawa widoczności firmy w internecie. Wysokie pozycje to szansa na zwiększoną świadomość marki pośród użytkowników internetu, więcej ruchu na stronie, a w efekcie lepszą sprzedaż.

Pozycjonowanie, bardzo często określane skrótowo jako SEO (Search Engine Optimization), obejmuje szereg działań. To między innymi poprawa kodu i struktury strony, rozbudowa treści na stronie www, link building, czyli pozyskiwanie linków prowadzących do witryny oraz zagadnienia stosunkowo nowe, lecz dla pozycjonowania równie istotne – content marketing oraz analityka internetowa. Pozycjonowanie to, najogólniej mówiąc, ogół działań technicznych oraz marketingowych, które mają poprawić widoczność w wynikach wyszukiwania.

Od czego zależy pozycja w wyszukiwarce?

Pozycjonowanie stron www to długotrwały, w dużej mierze powtarzalny proces. Nie wystarczą jednorazowo przeprowadzone działania z zakresu pozycjonowania – konieczne jest monitorowanie wyników (zwłaszcza z uwagi na konkurencję) oraz dostosowywanie prowadzonych działań do zmieniających się algorytmów. Chcąc zachować pożądane wyniki musimy być nie tylko czujni, ale również otwarci na zdobywanie nowej wiedzy. SEO to ciągłe badania, analizy, testy, które decydują o podejmowanych w kolejnych etapach krokach.

Skuteczne pozycjonowanie – czy to możliwe?

Są osoby, które nie wierzą w skuteczność pozycjonowania. Bywa, że zniechęcone długim czasem oczekiwania na wyniki, niektóre firmy rezygnują przedwcześnie z usługi. Żadna agencja SEO nie jest tak naprawdę w stanie zapewnić klienta o pożądanych przez niego rezultatach. Bywa, że efekty pojawiają się w krótkim czasie, innym razem trzeba na nie czekać miesiącami. Jeśli jednak pozycjonowanie strony jest profesjonalne i konsekwentne, Google doceni w końcu nasze starania.

Jak wpłynąć na skuteczność pozycjonowania?

W jaki sposób możemy wpłynąć na skuteczność pozycjonowania? Skuteczne pozycjonowanie bazuje na działaniach, które można podzielić na cztery etapy. To analiza strony firmowej oraz stron konkurencyjnych, kompleksowa optymalizacja strony, tworzenie i zdobywanie wartościowych linków oraz monitorowanie i analiza skuteczności prowadzonych działań.

Kompleksowa analiza

Zaczynając od umiejętnie przeprowadzonej analizy strony, dowiadujemy się wielu przydatnych informacji o klientach, które dla nas, jako właścicieli i administratorów, są wręcz kluczowe. Poznajemy ich zachowania, zainteresowania, dowiadujemy się, w jaki sposób trafili na naszą stronę (jakich użyli do tego słów kluczowych). Równie istotna jest analiza stron konkurencyjnych – dzięki temu wiemy, jakie działania przynoszą efekty, na jakich nam zależy.

Optymalizacja strony www

Kolejny ważny krok to optymalizacja strony, a dokładniej optymalizacja kodu źródłowego, uzupełnienie tytułu strony (tzw. title), dodanie unikalnego opisu strony (meta description) oraz znalezienie słów kluczowych pasujących do strony (meta keywords). Duże znaczenie ma też wprowadzanie tytułów do zamieszczonych zdjęć – wyszukiwarka nie rozpoznaje elementów graficznych, dlatego je także warto zoptymalizować.

W optymalizacji strony nie sposób pominąć także stworzenia i wprowadzenia bogatych w słowa kluczowe treści. Oprócz tego, że w tekstach na stronie znajdzie się określona liczba istotnych dla pozycjonowania fraz kluczowych, warto zadbać także o to, by teksty niosły ze sobą określony przekaz reklamowy oraz wartość merytoryczną.

Z punktu widzenia pozycjonowania istotne jest także prowadzenie firmowego bloga lub forum dyskusyjnego na stronie www. Podczas tworzenia treści, które znajdą się na stronie, obowiązkowo unikajmy duplikatów. Powielanie treści może zniweczyć nasze trudy i starania o dobre pozycje.

To oczywiście jeszcze nie koniec pracy nad stroną internetową. Warto zadbać przede wszystkim o jej sprawne działanie, a także wersję dostosowaną do urządzeń mobilnych. W dzisiejszych czasach nie jest to dla użytkownika udogodnienie, a raczej niezbędne minimum, które sprawia, że jest on w stanie poświęcić danej stronie swoją uwagę.

Cenne linki

Linkowanie to, najprościej mówiąc, tworzenie i lokowanie odnośników do naszej strony w wielu miejscach w internecie. Możemy mówić o linkowaniu wewnętrznym lub zewnętrznym. Linkowanie wewnętrzne wprowadzamy z reguły na poszczególnych podstronach serwisu, również w tekstach na blogu. Linkowanie zewnętrzne pojawia się natomiast przeważnie na innych stronach, blogach, portalach, forach, w katalogach firm czy na profilach społecznościowych.

Monitorowanie i rozwój strony

Ostatni już etap polega na monitorowaniu wyników oraz zachodzących zmian (zwłaszcza w kontekście działań konkurencji). Pamiętajmy, by cyklicznie powtarzać wskazane kroki, śledzić zmiany wprowadzane przez Google, a także trendy w zakresie słów kluczowych. Dzięki temu łatwiej będzie nam zachować osiągane poprzez żmudną pracę pozycje.

Pozycjonowanie – profesjonalnie czy na własną rękę?

Spora część osób zainteresowanych pozycjonowaniem podejmuje się go na własną rękę. Nic dziwnego – w sieci znaleźć możemy coraz więcej informacji, filmików i poradników dotyczących pozycjonowania stron. Skuteczne SEO nie bazuje jednak na ogólnikach, a widoczne efekty może zapewnić tylko profesjonalna, kompleksowa obsługa agencji SEO. Dobre agencje posiadają dużą wiedzę i doświadczenie, które przełożą się na zadowalające wyniki.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

pozycjonowanie stron internetowych

Dlaczego warto zadbać o pozycjonowanie strony?

Pozycjonowanie stron, czyli SEO (ang. Search Engine Optimization) to szereg procesów, które mają na celu …