bieganie zimą
Warstwa izolacyjna odpowiada za dogrzanie ciała. A to szczególnie ważne przy niskich temperaturach | fot.: stock.adobe.com

Planujesz trening na świeżym powietrzu? Poznaj odzieżowe tipy

Aktywność fizyczna w niskim temperaturach niesie za sobą same korzyści. Hartujesz swój organizm, wzmacniasz odporność, walczysz z niedoborem witaminy D, a do tego możesz spalić więcej kalorii i w krótszym czasie pozbyć się niechcianej tkanki tłuszczowej. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach względem wielowarstwowego ubioru.

Patent na cebulkę

Wybierając strój do ćwiczeń w niższych temperaturach, należy stosować zasadę ubioru na tzw. cebulkę. W skrócie pozwala ona na dostosowanie się do zastanych warunków atmosferycznych i swobodne zdejmowanie bądź dokładanie odzieży. W outdorze znaczenie mają trzy warstwy – odpowiednio: podstawowa, izolacyjna oraz zewnętrzna.

Warstwa podstawowa ma za zadanie odprowadzić wilgoć od ciała do zewnętrznych części stroju. Wszystko po to, aby nie doprowadzić do przegrzania czy wychłodzenia organizmu. Wspomnianą wartwę podstawową stanowi np. bielizna termoaktywna. Postawmy na tę, która wyprodukowana została na bazie przędz funkcyjnych.

– Kluczem jest, aby wybierana odzież podnosiła efektywność treningu dzięki właściwej cyrkulacji powietrza oraz zagwarantowaniu maksymalnego komfortu. Dobrze, żeby ubranie zostało wykonane z materiału, który w skuteczny sposób będzie transportował wilgoć na zewnątrz – a brak wilgoci na skórze, to brak uczucia chłodu. Ponadto zapobiegnie namnażaniu się bakterii i powstawaniu alergenów. Takie rozwiązania zastosowaliśmy w naszej bieliźnie z kolekcji termoaktywnej – tłumaczy Dariusz Sadziński, Product Manager marki Gatta i Gatta Active.

Warstwa izolacyjna odpowiada za dogrzanie ciała. A to szczególnie ważne przy niskich temperaturach. Odzież o funkcji izolacyjnej zakładamy na warstwę podstawową. Dobrze się tu sprawdzi softshell, odzież z funkcyjnych włókien syntetycznych. Trzecia warstwa, zewnętrzna, ma za zadanie chronić organizm przed takimi niedogodnościami atmosferycznymi jak: śnieg, wiatr czy deszcz. Stawiajmy na nieprzemakalne materiały, a także modele, które nie krępują ruchów, dają swobodę i pomieszczą dwie wcześniejsze warstwy ubioru.

Do biegu, gotowi…start!

Wychodząc na trening biegowy, pamiętajmy o zasadzie – ubierz się tak, aby na dworze czuć lekki chłód. I co się z tym wiąże – wybieraj kilka cieńszych warst, dzięki czemu będziesz mógł efektywniej regulować temperaturę ciała.

Kompletując set na trenig biegowy zimą nie zapomnij o termoaktywnej bieliźnie, bluzie z systemem wentylacyjnym czy kurtce wiatrówce oraz odzieży zabezpieczającej przez zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Co ważne, zadbaj też o należytą ochronę głowy, szyi, dłoni i stóp, miejsc szczególnie narażonych na wychłodzenie. Przydadzą się wielofunkcyjny komin, odpowiednie skarpetki, rękawiczki. Komin nosić możemy jako kominiarkę lub czapkę. Właściwości termoizolacyjne sprawiają, że idealnie odnajdzie się jako dodatek do zimowego outfitu biegowego.

Sport zimą to przyjemność i pozytywny wpływ na nasze zdrowie – wystarczy tylko odpowiednio się przygotować. Dostosujmy odzież do wybranej aktywności i warunków na dworze, stosujmy też zasadę ubioru na cebulkę. Unikniemy przegrzania czy wyziębienia organizmu. Pamiętajmy też o materiałach – wybierajmy takie, które izolują ciało przed zimnem, a do tego skóra może w nich swobodnie oddychać. 

Materiał partnera

Sprawdź także

imprezy biegowe w Polsce

2023 na biegowo — najciekawsze imprezy

Po jesiennym roztrenowaniu i świąteczno-noworocznym spowolnieniu przychodzi czas na zaplanowanie kolejnego biegowego roku. Imprezy biegowe …