wysportowany mężczyzna mięśnie
Każdy, kto chociaż raz próbował rzeźbić swoje ciało wie, że wymaga to wiele czasu i wysiłku | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Trzy kroki do budowania masy mięśniowej

Piękna sylwetka, to nie tylko brak nadmiaru tkanki tłuszczowej, ale także odpowiedni zarysowane mięśnie. Właśnie to jest celem wielu osób ćwiczących siłowo i trzymających się zdrowej diety oraz suplementacji.’

Jeszcze inni pragną zbudować ponadprzeciętną masę mięśniową. Co więc powinni robić, by osiągnąć swój cel? Na pewno nie wystarczy jednotorowe działanie czyli na przykład wielogodzinne treningi na siłowni. Potrzeba czegoś znacznie więcej, zaś te działania wymagają wiedzy, rozsądku i samodyscypliny.

Jakie suplementy wybrać?

Do budowy mięśni potrzebne jest łatwo przyswajalne białko. Im więcej się trenuje, tym to zapotrzebowanie wzrasta. Dzięki niemu ciało też o wiele szybciej się regeneruje, a więc nie ma potrzeby wykonywania długich przerw między treningami. Do suplementów, jakie powinny przyjmować osoby, którym zależy na zbudowaniu masy mięśniowej należy na przykład kreatyna. To suplement zupełnie bezpieczny, ponieważ ten składnik naturalnie znajduje się w ciele ludzkim. Kiedy jednak dużo trenujemy, białko z żywności nie wystarcza. By mięśnie mogły się rozwijać niezbędne są suplementy, które będą wspomagać sam proces treningowy oraz uzupełniać dietę. Należy więc pamiętać, że suplementacja nie jest podstawą, a dodatkiem. Bez odpowiedniej dawki częstych ćwiczeń siłowych oraz zbilansowanego żywienia, na pewno nie przyniesie żadnych efektów.

Wspomaganie treningów zbilansowanym odżywianiem

Tak naprawdę każdy, niezależnie do tego, czy prowadzi bierny, czy też aktywny styl życia, powinien dbać o to, by jego dieta była zrównoważona. Oznacza to, że białko, węglowodany i tłuszcze powinny w niej występować w odpowiednich proporcjach. Osoby dużo ćwiczące na siłowni mają większe zapotrzebowanie na białko. Dobrze przyswajalne jest przede wszystkim białko zwierzęce, które można sobie dostarczać na przykład w postaci mięsa drobiowego, ale także nabiału. Oczywiście nie wolno także pamiętać o węglowodanych, najlepiej w formie kasz, nie zaś ziemniaków. Do tego koniecznie codziennie trzeba jeść kilka porcji warzyw. Do każdej sałatki dodajemy odrobinę roślinnego tłuszczu. Jak już wspomniano, nawet kulturysta spożywający kilka tysięcy kalorii dziennie nie będzie w stanie dostarczyć sobie wystarczającej ilości białka tylko z pożywieniem, więc tutaj rozpoczyna się rola suplementów. Nie wspomnieliśmy jednak jeszcze o najważniejszym, czyli ćwiczeniach.

Regularne treningi

To chyba podstawa budowania masy mięśniowej. Każdy, kto chociaż raz próbował rzeźbić swoje ciało wie, że wymaga to wiele czasu i wysiłku. Ćwiczenia na siłowni można oczywiście także uzupełnić tymi aerobowymi. Osoby ćwiczące często mają wyznaczone konkretne dni na ćwiczenie danej partii mięśni. To dobry zwyczaj, ponieważ dzięki temu mogą pracować nad równomierną rozbudową ciała. Nie wolno się zniechęcać, kiedy po pierwszych tygodniach ćwiczeń jeszcze nie widać efektów. Na pewno uwzględniając wszystkie trzy kroki w końcu zobaczymy upragniony zarys mięśni na rękach lub brzuchu.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

interwały

Treningi interwałowe a treningi o stałej intensywności: porównanie efektów i zastosowań w praktyce

Treningi interwałowe i treningi o stałej intensywności to dwa popularne typy ćwiczeń stosowane przez sportowców …