kot na zewnątrz
Aby mieć pewność, że kot będzie bezpieczny trzeba taki balkon właściwie zabezpieczyć | fot.: materiał partnera

Czy warto zainstalować siatkę na balkon dla kota?

Posiadając kota musimy zadbać o jego bezpieczeństwo, szczególnie jeśli posiadamy balkon. Balkon to miejsce, w którym kot będzie bardzo chętnie przebywał, najczęściej w lecie (ale zimą również), przez długie dnie, a nawet noce. Dlatego ważne jest, aby go właściwie zabezpieczyć.

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • jak zabezpieczyć balkon
  • jak wybrać odpowiednią siatkę dla kota
  • jak zamontować siatkę dla kota
  • jak poszukać wykonawcy do montażu siatki dla kota

Siatka dla kota jest nieodzownym elementem wyposażenia domu „ kociarzy”, którzy chcą zapewnić bezpieczeństwo swojemu kotu i nie obawiać się, że ich kot gdzieś ucieknie lub wypadnie z wysokiego piętra (chyba, że mają kota który jest kotem wychodzącym). Aby mieć pewność, że kot będzie bezpieczny trzeba taki balkon właściwie zabezpieczyć.

Siatka na balkon dla kota – co warto o niej wiedzieć?

Siatka na balkon dla kota może być wykonana z różnych tworzyw, mieć różną gęstość oraz grubość oczka siatki. Różny jest również sposób montowania. Wszystko zależy od tego czy mamy małego kociaka czy dużego kota, który może tę siatkę przegryźć. Specjaliści montujący siatki dla kota z pewnością doradzą jaka z nich będzie najlepsza. Siatka na balkon dla kotów montowana jest w taki sposób, aby kot nie mógł wydostać się z balkonu na zewnątrz i zrobić sobie krzywdy. Najczęściej w pierwszej kolejności montowane są specjalne z zaczepy do siatki dla kota. Następnie zaczepiana do nich jest stalowa linka, a dopiero do niej sama siatka na balkon w taki sposób, aby kot nie mógł jej ruszyć. Siatki te są ładne i dość estetyczne, nie psują wyglądu balkonu. Podobna siatka na balkon może służyć do ochrony naszego balkonu przed ptakami. Często bowiem zdarza się, że firmy montujące na balkon siatki zabezpieczające dla kotów montują także siatki na gołębie i inne ptaki.

Dobrze dobrana siatka balkonowa musi być odporna zarówno na działanie kota, jak i inne uszkodzenia mechaniczne. Ponieważ teren balkonu jest na świeżym powietrzu, musimy również brać pod uwagę warunki atmosferyczne. Musi być również odpowiednio szczelna, zabezpieczając przed wypadnięciem kota i inne zwierzęta domowe, w każdym miejscu balkonu. Dlatego wybór i montaż siatki na balkonie warto zlecić specjalistom.

Siatki ochronne dla kota – jak znaleźć odpowiedniego wykonawcę montażu siatki?

Szukając odpowiedniej dla nas siatki dla kota i wykonawcy montażu, najlepiej zasięgnąć opinii w Internecie, szczególnie w mediach społecznościowych. Istnieją tzw. kocie grupy, gdzie właściciele kotów wymieniają się doświadczeniami i poradami. Wielu z nich ma za sobą montaż siatki balkonowej i z pewnością doradzi, jakie zabezpieczenie balkonu będzie dla nas odpowiednie. Warto również popytać wśród sąsiadów, którzy mają koty.

Montaż siatki dla kota to trudna praca często wymagająca pracy na wysokościach. Jeśli mamy balkon w wieżowcu, a zaczepy do siatki trzeba zamontować od strony zewnętrznej, to z pewnością osobą montująca siatkę dla kota musi mieć odpowiednie umiejętności. Coraz częściej jednak siatki dla kota montuje się od strony wewnętrznej, w bezpieczny sposób dla osoby montującej.

Jak wspominaliśmy, najpierw montuje się stalową linkę na zaczepach, a dopiero później samą siatkę. Cały proces montażu często trwa kilka dni, ponieważ praca musi być podzielona na etapy. W pierwszym etapie montowane są zaczepy, część z nich musi być przyklejona do podłoża specjalnym klejem. Dopiero po kilku dniach, gdy klej wyschnie można przystąpić do kolejnego etapu montażu. Ponieważ jest to skomplikowany proces, a jednocześnie chcemy mieć pewność, że montaż będzie wykonany w 100% prawidłowo i bezpiecznie dla naszego kota, warto skorzystać z usług specjalisty.

Odpowiedniego wykonawcę do wykonania siatki dla kota znajdziemy w Internecie bądź poprzez znajomych posiadających już koty, mogących polecić firmę montującą u nich w przeszłości siatkę dla kota i może to zrobić także w naszym domu. Niestety montaż takiej siatki to spory wydatek. Jednak należy pamiętać o tym, że jeżeli zostanie wykonany w pełni profesjonalnie jest to wydatek na wiele lat. Natomiast my zyskujemy pewność, że nasz kot może bezpiecznie spędzać wolny czas na balkonie.

Materiał partnera