instalacja fotowoltaiczna
Moduły fotowoltaiczne odpowiadają za przekształcanie energii słonecznej w prąd stały | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Dobre panele fotowoltaiczne, czyli jakie?

Panele fotowoltaiczne to kluczowy komponent każdej instalacji fotowoltaicznej. Ich jakość oraz wydajność wpływa na efektywność funkcjonowania całego systemu, czyli to, ile prądu dostarczy i jak stabilnie będzie pracować. Dlatego warto poświęcić dużo uwagi wyborowi tego elementu instalacji? Na jakie cechy należy zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji? Podpowiadamy.

Dlaczego jakość paneli fotowoltaicznych ma znaczenie?

Moduły fotowoltaiczne odpowiadają za przekształcanie energii słonecznej w prąd stały. W tej postaci trafia on do inwertera, gdzie zostaje przetworzony w prąd zmienny o parametrach odpowiadających tym, jakie wyróżniają energię dostarczaną z sieci. Jednak to właśnie panele są elementem, który w dużej mierze odpowiada za ilość dostarczanej przez system energii.

Moduły fotowoltaiczne są najbardziej wyeksponowanym komponentem systemu – wyjaśnia Michał Niewiński, projektant instalacji fotowoltaicznych w firmie Soltec – Umieszcza się je zazwyczaj na dachu budynku, a to oznacza, że są narażone m.in. na obciążenie wiatrem i śniegiem. Obecnie większość modułów fotowoltaicznych jest w stanie sprostać najbardziej surowym warunkom atmosferycznym, jednak przy ich wyborze warto zwracać uwagę na takie parametry jak np. współczynnik temperaturowy, który jest podpowiedzią, jak panele funkcjonują w różnych temperaturach, wydajność w warunkach niskiego nasłonecznienia oraz to, na jaki nacisk odporne są moduły – dodaje.

Jakie cechy mają dobre moduły słoneczne?

Trzeba przede wszystkim pamiętać, że wybór paneli fotowoltaicznych musi być uwarunkowany specyfiką konkretnej instalacji. Nie istnieje jedno, uniwersalne rozwiązanie – zwłaszcza gdy chodzi o moc prądu generowanego przez ogniwa czy też typ jej konstrukcji. Są jednak cechy, na które warto zwrócić uwagę.

  • Typ paneli fotowoltaicznych

Obecnie stosuje się przede wszystkim moduły monokrystaliczne, a coraz rzadziej polikrystaliczne. W obu rodzajach ogniwa są wykonane z kryształów krzemu. Różnica polega na tym, że w panelach polikrystalicznych na pojedyncze ogniwo składa się wiele kryształów, a w monokrystalicznych – jeden, ale duży. W efekcie ten drugi rodzaj to moduły bardziej wydajne, które pozwalają produkować więcej prądu z mniejszej powierzchni paneli. Panele monokrystaliczne są bardziej kosztowne. Obecnie jednak odchodzi się od produkcji modułów polikrystalicznych na rzecz monokrystalicznych.

  • Marka modułów

Warto zdecydować się na moduły fotowoltaiczne pochodzące od zaufanego producenta – takiego, który cieszy się renomą, ma wieloletnie doświadczenie oraz rzetelnych dystrybutorów w Polsce. To istotne m.in. z uwagi na warunki świadczenia gwarancji, a co za tym idzie – bezpieczeństwo inwestycji.

  • Sprawność modułów fotowoltaicznych

To parametr, który określa to, w jakim stopniu ogniwo fotowoltaiczne przetwarza promieniowanie słoneczne w prąd. Im wyższa sprawność, tym bardziej wydajny jest dany moduł. Najlepsze obecnie na rynku osiągają sprawność na poziomie ponad 20%.

  • Tolerancja mocy

Ten wskaźnik informuje o ewentualnych odchyleniach mocy paneli w stosunku do tej w warunkach testowych. Nie należy kupować paneli z ujemną tolerancją mocy – warto poszukać tych z dodatnią.

  • Gwarancja na moduły

Im dłuższa gwarancja na moduły, tym lepiej. Warto jednak sprawdzić, co zostało zawarte w jej warunkach oraz jakie wsparcie oferuje producent. Jak wygląda kwestia kosztów zwrotu sprzętu i jego badania? Ile czasu pozostaje na reklamację? Z kim można skontaktować się w przypadku chęci reklamacji produktu – jak dużą sieć sprzedaży posiada producent? Te kwestie pozwolą oszacować, czy skorzystanie z warunków gwarancji nie niesie za sobą dodatkowych kosztów, które mogą przewyższać koszt zakupu.

To tylko część kwestii, które mogą pomóc w ocenie jakości modułów fotowoltaicznych. Pamiętaj również, że jest on tylko jednym z komponentów instalacji PV. Wszystkie jej elementy najlepiej wybrać w porozumieniu z doświadczonymi ekspertami, którzy wybiorą najlepsze rozwiązania dopasowane do twoich potrzeb.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

kocioł elektryczny do fotowoltaiki

Energooszczędne ogrzewanie elektryczne – fotowoltaika i kocioł elektryczny, pompa ciepła, zbiornik z buforem

Czy ekologia i ekonomia to rozwiązania możliwe, gdy mówimy o ogrzewaniu? Dzięki dzisiejszym technologiom i …