Kopenhaga nocą
Malutkie państwo, które liczy sobie zaledwie ponad 5 milionów mieszkańców staje się stałym punktem na mapie turystycznej | fot.: Fotolia

Dania – skandynawska kraina tajemnic

Skandynawia w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem podróży wśród Europejczyków. To miejsce na mapie przyciąga nie tylko swoistym klimatem, mentalnością rodowitych mieszkańców, ale i licznymi atrakcjami turystycznymi oraz zabytkami. Interesującym czynnikiem jest także i sama natura, która w krajach skandynawskich prezentuje się wyjątkowo różnorodnie. Jednym z tych krajów jest Dania. Malutkie państwo, które liczy sobie zaledwie ponad 5 milionów mieszkańców staje się stałym punktem na mapie turystycznej.

Co przyciąga turystów do Danii

Mimo że Dania należy do mniejszych i mniej liczebnych pod względem zamieszkujących obywateli krajów, to dostępne na jej terenie atrakcje turystyczne oraz naturalne zachęcają do jej odwiedzenia. Przede wszystkim, punktem rozpoznawalnym tego kraju jest jego stolica, czyli Kopenhaga. Miasto, które jest idealnym przykładem miejsca, w którym nowoczesna architektura łączy się ze starą i średniowieczną zabudową. Kopenhaga posiada najdłuższy i najbardziej złożony w tej części Europy deptak, który słynie z idealnego połączenia ze sobą dwóch krańców miasta. Poza tym, to właśnie tutaj urodził się i żył jeden z najznamienitszych i do dzisiaj niezwykle popularnych bajkopisarzy, czyli Hans Christian Andersen – w związku z tym, istnieją specjalne grupy przewodników turystycznych, którzy za zadanie mają szczegółowe oprowadzenie turystów po uliczkach i dzielnicach po których pisarz osobiście się przechadzał. Kraje skandynawskie słyną z niezwykle wysokiej liczby obywateli, których głównym środkiem transportu jest rower – dojeżdżają nim do pracy, szkoły, czy do innych miejsc docelowych. W związku z tym, i Dania posiada rozbudowane trasy rowerowe, którymi dojechać będziemy w stanie praktycznie wszędzie.

Portowa stolica turystycznej mekki

Dania słynie z niezwykle zróżnicowanej kultury, zwłaszcza w Kopenhadze czy innych większych miastach. Zaobserwować możemy tam ludzi niemal z każdego zakątka świata, którzy progresywnie dokładają kolejne cegiełki do i tak rozbudowanej duńskiej kultury i społeczności. Po Danii przemieszczać możemy się na różne sposoby, jednak do najbardziej powszechnych należą piesze spacery lub poruszanie się rowerami – te czynności nie tylko zapewnią nam szczegółowe obcowanie z naturą i kulturą Danii, ale pozwolą poznać miejsca i tereny, które byłyby dla nas niedostępne w innym przypadku. Poza tym, wysoką popularnością cieszą się także rejsy, które stanowią jeden z podstawowych środków transportu, chociażby w Kopenhadze. Sama Dania słynie z posiadania aż 400 wysp, z których jedynie ponad 70 jest stale zamieszkałych. Młodszym turystom z kolei kojarzy się z Legolandem, czyli największym parkiem rozrywki na świecie.

Jeżeli zależy nam na bardziej plażowych klimatach – skierować możemy się na północ od Kopenhagi, gdzie znajduje się tak zwana Duńska Riwiera – na tym obszarze znaleźć będziemy mogli piękne piaszczyste plaże, czy podziemne Muzeum Morskie.

Bez względu na czym nam najbardziej zależy podczas zwiedzania danych krajów i miast, to właśnie niepozorna Dania może nas najbardziej zaskoczyć. Początkowo wydawać się może nieprzyjazna i niezachęcająca do odwiedzenia przez turystów, jednak powoli wyrasta na jeden z bardziej atrakcyjnych skandynawskich krajów, który przyciąga nie tylko zabytkami, ale i samym nastawieniem duńskich obywateli.

MPR