budowa kominka
Kominek, poza estetyką i funkcjonalnością, musi być przede wszystkim bezpieczny dla danego obiektu i jego użytkowników | fot.: StockAdobe.com

Etapy budowy kominka

Wybudowanie kominka brzmi bardzo odpowiedzialnie, jednak nie jest to niewykonalne nawet dla osób o niewielkim zainteresowaniu budową czy remontem. Najważniejsze, by poznać kluczowe zasady i techniki.

Krok pierwszy

Budowa kominka składa się z trzech zasadniczych zadań. Pierwsze to wymurowanie odpowiedniej podstawy. Z reguły wykorzystuje się do tego zadania beton, a następnie gips, który wygładza powierzchnię (na koniec wystarczy nałożyć tynk i farbę w wybranym kolorze). Wkład kominkowy waży między 100 kg a 300 kg, zatem zarówno cokół jak i podłoga muszą być niezwykle wytrzymałe. Ściany oraz cokół również można wykonać z odpowiedniego betonu, który sprawi, że konstrukcja będzie bardzo stabilna. Oczywiście warto pamiętać, że nie każde miejsce nadaje się do wymurowania podstawy, trzeba więc wybrać takie, które odpowiada architektonicznym planom obiektu. Następnie należy umieścić wkład kominka na wymurowanej podstawie, a na koniec podłączyć do przewodu kominowego.

Krok drugi

Ten etap budowy kominka należy rozpocząć od montażu stelaża, do niego bowiem będą kolejno przytwierdzane płyty oraz instalowana izolacja termiczna. Do drewnianej konsoli przytwierdzamy profil przyścienny (tzw. U 27), tak by krawędzie wystawały poza ramę konsoli. Następnie przykręcamy U 27 do ściany. Warto pamiętać, że rura odprowadzająca spaliny nie może stykać się z płytami czy izolacją. Do dokładnego przykręcenia profili można użyć poziomicy. Zanim skończymy montować stelaż, należy wykonać izolację ścian za pomocą płyty wełny z folią aluminiową (wełnę montujemy między profilami przyściennymi). Następnie nadchodzi etap na montaż płyt gipsowo-kartonowych do wykonania obudowy kominka. Pamiętajcie o wycięciu otworów na kratki wentylacyjne. Płyty należy odpowiednio przykręcić do stelaża (około 20 cm odległości między wkrętami).

Krok trzeci

Ostatni krok budowy kominka to izolacja, do której warto użyć płyt wełny mineralnej. Należy je umieścić między profilami. Od frontu wykonanego kominka zaleca się montaż płyty gipsowo-kartonowej, do której również warto przymocować wełnianą izolację (za pomocą odpowiedniego kleju gipsowego). Na koniec pozostało gipsowanie i wykończenie kominka, co stanowi w dużej mierze element estetyczny. Należy pamiętać, że kominek musi być szczelny, dlatego na różnych etapach prac budowlanych zaleca się testowanie czy ogień nie przedostaje się w niepożądane miejsca. Kominek, poza estetyką i funkcjonalnością, musi być przede wszystkim bezpieczny dla danego obiektu i jego użytkowników.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

drzwi wewnętrzne

Jak dopasować drzwi wewnętrzne do stylu mieszkania?

Wybierając drzwi wewnętrzne, warto się zastanowić, w jakim stylu będzie urządzone wnętrze mieszkania. Klasyczne, nowoczesne, …