Garderoba w mieszkaniu
Sama garderoba nie musi być duża - w zasadzie jej rozmiary określa ilość rzeczy, które mają się w niej zmieści | fot.: Fotolia

Garderoba w domu lub mieszkaniu. Jak ją urządzić?

Dawnej garderoba była powszechnie występującym rozwiązaniem na przechowywanie ubrań i sprzętu domowego w domach i mieszkaniach. Obecnie, ze względu na często ograniczoną powierzchnię, rezygnuje się z wydzielania specjalnych pomieszczeń na garderoby. Jednak jedno tak na prawdę nie wyklucza drugiego. Jeśli umiejętnie zagospodarujemy przestrzeń, możemy cieszyć się dużą wygodą i urokiem niepowtarzalnej garderoby.

Garderoba – pierwsze kroki

By jak najlepiej wykorzystać przestrzeń naszego mieszkania czy domu, na samym początku należy zrobić spis ubrań i sprzętów, które chcemy umieścić w garderobie. Dzięki temu będziemy w stanie określić ilość i rodzaj potrzebnego miejsca. Jeżeli wśród naszych ubrań większość stanowią koszule, spódnice, sukienki, marynarki czy inna odzież podatna na zagniecenia, to w garderobie powinniśmy postawić na dużą liczbę wieszaków. Jeśli z kolei jesteśmy posiadaczami dziesiątek par dżinsów i butów wszelkiego rodzaju, wtedy najlepiej skupić się przede wszystkim na półkach. Optymalna głębokość półek to 60 cm, jeśli natomiast chodzi o wysokość zabudowy – najlepiej dopasować ją do naszego wzrostu.

Poza spisaniem rzeczy, które chcemy umieścić w garderobie, warto zaplanować podział jej wnętrza na domowników. Ułatwi to utrzymanie porządku w środku, a dodatkowo skróci czas poszukiwania danego ubrania.

Gdzie i jak – miejsce na garderobę

Gdy mamy już zaplanowaną powierzchnię garderoby – jej wymiary oraz plan rozmieszczenia w niej ubrań i sprzętów – pora na zdecydowanie o jej kształtach i miejscu. Jeżeli dysponujemy niewielkim wolnym pomieszczeniem przy sypialni, to cała sprawa jest prosta. Jednak w sytuacji, gdy mamy ograniczoną liczbę pomieszczeń, najlepiej wydzielić garderobę właśnie z sypialni. W tym celu można zabudować jej część. Jeśli sypialnia ma kształt podłużny, wtedy zabudowując jeden z jej dalszych krańców sprawiamy dodatkowo, iż sama sypialnia staje się bardziej foremna. Z kolei w przypadku pomieszczeń bardziej kwadratowych, można pokusić się o zabudowanie jednego z narożników. Dzięki temu sypialnia zyska ciekawy kształt.

Na jakiekolwiek rozwiązanie się zdecydujemy, warto wziąć pod uwagę, że w garderobie niezbędne jest oświetlenie. Dlatego dobrze, jeśli wybierzemy miejsce, w którym takie oświetlenie już się znajduje albo łatwo i przy niewielkich kosztach będzie można je tam zamontować.

Sama garderoba nie musi być duża – w zasadzie jej rozmiary określa ilość rzeczy, które mają się w niej zmieścić. Pamiętajmy jednak o zostawieniu miejsca umożliwiającego swobodne poruszanie się i przebieranie wśród ubrań (wystarczający będzie nieco ponad metr szerokości).

Urządzanie garderoby

Gdy miejsce na garderobę zostanie wydzielone, a półki, schowki i wieszaki w niej zamontowane, pora dokładniej zaplanować rozmieszczenie ubrań i sprzętów. Najważniejszą zasadą jest zostawienie na wierzchu tego, czego używamy na co dzień, dlatego ubrania, buty i sprzęty, które lubimy najbardziej i w związku z tym najczęściej z nich korzystamy, powinny znajdować się w zasięgu ręki. Z kolei te, używane od święta mogą zapełnić głębsze zakamarki garderoby, na przykład wyższe półki. Kolejną ważną kwestią jest segregacja. O wiele przyjemniej i łatwiej korzysta się z uporządkowanej przestrzeni, gdy każdy rodzaj ubrań ma swoje miejsce. Dobrze jest też oddzielić długie ubrania przeznaczone na wieszaki od tych krótkich, a także podzielić wszystkie zgodnie z sezonowością ich użytkowania: swetry i koce w jednej części, letnie sukienki i przewiewne tuniki w drugiej.

Podsumowując, garderoba nie musi ograniczać się jedynie do dużych domów i mieszkań z przestronnymi pomieszczeniami. Jeśli dobrze przemyślimy całe przedsięwzięcie, może się okazać, że takie dodatkowe miejsce na odzież i sprzęt domowy dodatkowo nawet uatrakcyjni nasze lokum. Pamiętajmy, garderoba powinna być przede wszystkim funkcjonalna. A gdy już ją stworzymy, prawdopodobnie okaże się, że trudno nam bez niej żyć.

AJA

Sprawdź także

umywalka nablatowa

Czy warto zdecydować się na umywalkę nablatową?

Instalowana na dekoracyjnym blacie umywalka łazienkowa nablatowa to prawdziwy hit ostatnich lat i jeden z …