Projektów katalogowych jest bardzo dużo, więc można przebierać w nich do woli, jednak jeśli żaden nie spełnia oczekiwań można zamówić nowy u architekta bądź w biurze projektowym, gdzie zostanie dopasowany do indywidualnych potrzeb | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Indywidualny projekt czy gotowy-co się bardziej opłaca?

Każdy inwestor, który decyduje się na budowę własnego domu ma zazwyczaj ten sam problem, czyli nie wie jak zabrać się za temat, jak wybrać projekt, czy katalogowy będzie odpowiedni a może lepiej zainwestować w indywidualny? Cóż na każde z pytań powinny odpowiedzieć własne potrzeby, bo to od nich zależy ostateczna decyzja. Ważne by dom był funkcjonalny, odpowiadał pod względem architektonicznym a jego budowa nie zrujnowała budżetu.

Czy warto płacić za indywidualny projekt?

Projektów katalogowych jest bardzo dużo, więc można przebierać w nich do woli, jednak jeśli żaden nie spełnia oczekiwań można zamówić nowy u architekta bądź w biurze projektowym, gdzie zostanie dopasowany do indywidualnych potrzeb. Takie rozwiązanie nie zawsze jest jednak korzystne. Po pierwsze ze względu na czas realizacji. Tutaj trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo wykonanie dokładnego projektu z pełną dokumentacją może potrwać nawet kilka tygodni, a i tak może okazać się, że nie do końca wyjdzie idealnie. Po drugie cena. Projekty domów wykonywane pod zamówienie klienta są drogie, w porównaniu z gotowymi, dlatego warto rozważyć zakup gotowego projektu katalogowego i naniesienie w nim poprawek, na pewno uda się zaoszczędzić i czas i pieniądze.

Gotowy projekt a warunki zabudowy

Błędne jest myślenie, że wydanie pozwolenia na budowę domu z gotowego projektu może nie być możliwe ze względu na ogólne warunki zagospodarowania. Przed zakupem planu każdy inwestor powinien a nawet ma obowiązek sprawdzenie ich, a dopiero później można wybierać dom. Oczywiście powierzchnia działki także powinna być dokładnie zmierzona, by móc dobrać rozwiązanie dopasowane i do potrzeb mieszkańców i do posiadanej działki. Jeśli nie jest ona zbyt duża zamiast dużego domu z tarasem zawsze można wybrać dom z poddaszem użytkowym czy piętrowy. Tutaj możliwości jest wiele. Warto więc sprawdzić ofertę new-house.com.pl niż podejmie się decyzje o realizowaniu indywidualnego projektu.

Co wziąć pod uwagę wybierając gotowy projekt?

Jak już zostało wspomniane dom musi spełniać warunki co do zabudowy. Prócz tego warto też określić się:

  •    jaki rodzaj domu wchodzi w grę, to znaczy parterowy, tani w budowie, regionalny,
  •    jakim budżetem się dysponuje. To jest ważna kwestia, by nie okazało się, że w trakcie budowy zabraknie funduszy,
  •    czy garaż ma znaleźć się w zabudowie z domem, czy ma być wolnostojący,
  •    czy lepszy będzie dach jedno spadowy czy dwuspadowy.

Tak naprawdę, każda kwestia jest ważna, więc przed wyborem warto usiąść spokojnie z rodziną i przedyskutować wspólne oczekiwania, bo dom ma być przede wszystkim funkcjonalny.

Projekt katalogowy-gdzie kupić?

Najlepszym miejscem na zakup gotowego projektu są biura architektoniczne, które oferują usługi na najwyższym poziomie a projekty są tworzone przez doświadczonych projektantów i posiadają pełną dokumentację. Wbrew pozorom ceny gotowych projektów nie są wygórowane, w porównaniu z tworzeniem ich pod zamówienie indywidualne. Co ważne są dostępne „od ręki”.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

dom na sprzedaż

Najlepsza recepta na błyskawiczną sprzedaż domu do remontu?

Od lat konsumenci poszukują jakiejś dobrej metody, aby zapewnić sobie szybko sprzedaż mieszkania. Problematyczne szczególnie będą te nieruchomości, które …