poduszka ortopedyczna
Optymalny kształt poduszki ortopedycznej zależy przede wszystkim od pozycji, w jakiej śpimy | fot.: stock.adobe.com

Poduszki ortopedyczne – czy to rozwiązanie dla Ciebie?

Poduszki ortopedyczne mają na celu zapobiegać lub łagodzić przebieg schorzeń w obrębie kręgosłupa szyjnego oraz zmniejszać skutki ewentualnych urazów w tym obszarze. Zapewniają prawidłowe ułożenie głowy i szyi w trakcie snu tak by był on maksymalnie komfortowy i umożliwiał jak najlepszą regenerację. Poza poduszkami ortopedycznymi do spania, wyróżniamy również poduszki do siedzenie i do samochodu.

Z czego są wykonane?

Materiał, z którego wykonuje się poduszki ortopedyczne to pianka termoplastyczna zachowująca ramię kształtu. Zapewnia on, że poduszka pod wpływem temperatury, dostosowuje się do kształtu ciała. Dzięki temu, że materiał jest hipoalergiczny ten rodzaj poduszki idealnie sprawdzi się dla alergików.

Jak wybrać kształt poduszki do spania?

Optymalny kształt poduszki ortopedycznej zależy przede wszystkim od pozycji, w jakiej śpimy. Najbardziej znane są poduszki w kształcie dwóch wałków, odpowiednie do spania na boku i na plecach. Dla osób, które preferują sen głównie na plecach dobrym rozwiązaniem może być wybór poduszki anatomicznej, której wyprofilowanie zapewnia głowie i szyi neutralne ułożenie, możliwe jest korzystanie z niej również przez osoby praktykujące spanie na boku. Jeśli dana osoba zauważy, że często zmienia pozycje snu w trakcie nocy, możesz wybrać poduszkę ergonomiczną – najbardziej zbliżoną kształtem do tradycyjnej poduszki.

Nie zapominaj o wyborze rozmiaru, wiele poduszek występuje w różnych wielkościach, tak by można je było dobrać indywidualnie do budowy ciała użytkownika.

Na jakie dodatki warto zwrócić uwagę przy wyborze poduszki?

Jeśli zdecydowało się już o kształcie poduszki ortopedycznej warto poświeć chwile na wybór jej warstwy zewnętrznej. Na rynku dostępne są poduszki z warstwą chłodzącą, ogrzewającą oraz z aktywnymi probiotykami hamującymi rozrost bakterii, roztoczy i pleśni.

Czy poduszka ortopedyczna służy tylko do spania?

Zdecydowanie nie, poduszki ortopedyczne mogą również być używane w trakcie siedzenia w domu i samochodzie. Największą sławę zdobyły poduszki podpierające odcinek lędźwiowy kręgosłupa, ale dostępne są również podkładki pod krzesło biurowe, kliny i poduszki sensomotoryczne. Poduszki lędźwiowe mają na celu stanowić odpowiednie podparcie dla kręgosłup i zachowanie jego anatomicznej krzywizny, dzięki temu zmniejsza ona ewentualne dolegliwości bólowe i umożliwia siedzenie przez dłuższy czas, na przykład w trakcie długich tras samochodowych. Poduszka sensomotoryczna wymusza natomiast ciągłe balansowanie ciałem, zmuszając niejako mięśnie grzbietu do ciągłego treningu i wzmacniania.

Materiał partnera