stylowa elewacja
Wykończenie elewacji to końcowy szlif, który sprawia, że budynek zyskuje określony charakter | fot.: materiał partnera

Jak ciekawie zaaranżować stylową elewację? Oto nasze kilka sprawdzonych pomysłów

Wykończenie elewacji to końcowy szlif, który sprawia, że budynek zyskuje określony charakter, jest stylizowany na dawną architekturę poprzez zastosowanie boniowania i frezowania, nawiązuje do czasów rewolucji przemysłowej i prezentuje precyzyjnie położoną płytkę klinkierową albo cegłę klinkierową, albo ultranowoczesne rozwiązania pasujące do domów energooszczędnych i pasywnych, a mowa tu o płytach ceramicznych i materiałach drewnopochodnych. W dzisiejszym poradniku przedstawimy kilka sprawdzonych pomysłów, jak zaaranżować stylową elewację.

Ekologiczna i nietuzinkowa elewacja z korka – postaw na styl eko

Elewacja domu energooszczędnego czy też pasywnego powinna nawiązywać do charakteru budynku, a jednocześnie zapewniać dobrą izolację termiczną i akustyczną. Korek ekspandowany używany jest do docieplania budynków, ale gwarantuje ciekawy efekt, jest trwały, odporny na uszkodzenia mechaniczne i promieniowania UV, wilgoć, a nawet skrajne temperatury. W związku z tymi licznymi zaletami można wybrać go jako jednoczesne docieplenie i wykończenie elewacji. Takie rozwiązanie będzie ekonomiczne i ekologiczne zarazem. Warto podkreślić, że elewacja wykończona w ten sposób jest nietuzinkowa i na pewno będzie się wyróżniać pośród tradycyjnie otynkowanych budynków. Nie bez znaczenia jest fakt, że korek jest materiałem ekologicznym, zatem świetnie wpisuje się w nowoczesne budownictwo z dbałością o przyrodę.

Nowoczesna i odporna na starzenie elewacja – wybierz płyty elewacyjne hpl

Ciekawym sposobem na wykończenie elewacji w całości lub w części są także płyty elewacyjne hpl. Taki materiał wykonany jest kilkunastu warstw papieru utwardzanych żywicą poliuretanowo-akrylową i poddawanych wysokiemu ciśnieniu i temperaturze. Wszystkie e zabiegi technologiczne sprawiają, że jest materiałem odpornym na czynniki zewnętrzne, w tym promieniowanie UV. Warto podkreślić, że doskonale się prezentuje, a nawet może mieć lekki połysk w stylu glamour, jeśli pomiędzy warstwami żywicy znajduje się jeszcze cienka warstwa aluminium. Taka elewacja kojarzy się z wielkimi biurowcami i wielkomiejskim krajobrazem. Taką aranżację hi-tech można zafundować sobie na elewacji własnego domu. Bez wątpienia taka elewacja będzie zarówno łatwa w czyszczeniu, jak i odporna na starzenie, czy nawet wysoce odporna na pękanie.


Elewacja z wykorzystaniem tapet elewacyjnych – bo tapeta nie musi znajdować się tylko wewnątrz

Choć niektórym trudno w to uwierzyć, to elewację można wykończyć także przy użyciu tapety, ale nie byle jakiej tapety, bo elewacyjnej. Takie modele są wykonane na podkładzie z włókna szklanego i posiadają różnorodne wzory od kwiatowych, po geometryczne i futurystyczne. Takie wykończenie sprawdza się na jednej ze ścian, zwłaszcza na tej gdzie nie ma okien bądź jest ich niewiele. Warto podkreślić, że tapety są zmywalne, a ponadto odporne na zabrudzenia, zadrapania czy zdzieranie. Położenie takiej tapety wymaga zastosowania czterech warstw, z których ostatnia to impregnat zapewniający trwałość. Tak oryginalnie wykończona ściana zewnętrzna jest odporna także na działanie promieniowania UV.

Wykorzystanie forniru kamiennego i spieków kwarcowych do stworzenia nowoczesnej elewacji  

stylowa elewacja
Elewacja nie musi być jedynie tynkowana | fot.: materiał partnera

Bez wątpienia ponadczasowym materiałem na elewację jest kamień naturalny. Z łupków pozyskiwana jest poprzez podgrzewanie wierzchnia warstwa kamienia i łączona z włóknem szklanym. W ten sposób powstaje fornir kamienny, który porównywany jest do tapety, bo rzeczywiście ma podobną strukturę. Choć fornir wykorzystywany jest głównie do wnętrz, to jednak sprawdzi się także na elewację. Takie projekty można już podziwiać w wielu miejscach. Materiał może być wykorzystany do wykończenia wnęki przy wejściu do domu, a także wnęk okiennych. W ten sposób zostają one wyróżnione, a jednocześnie elewacja zyskuje ciekawszy charakter. Fornir kamienny we wnękach można połączyć z zastosowaniem spieków kwarcowych jako wykończenia ścian. W ten sposób powstanie nowoczesna aranżacja, obok której trudno przejść obojętnie i przede wszystkim, która jest niezwykle trwała i nie brudzi się tak jak tynk.

Można by wymieniać wiele ciekawych rozwiązań wykończenia domów. Niewątpliwie elewacja nie musi być jedynie tynkowana, bo do wyboru jest bardzo dużo ciekawych materiałów. Wybierz odpowiedni rodzaj dla siebie i ciesz się elewacją wyróżniającą się spośród innych. Ze swojej strony możemy polecić płyty elewacyjne hpl, nie tylko ze względu na trwałość, ale również łatwość montażu.

Materiał partnera