Jak dobrać narzutę do wnętrza? Oto lista wskazówek

Narzuta na łóżko może pełnić wiele funkcji, przed zakupem warto więc spokojnie rozważyć, czego od niej oczekujemy. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Wybór odpowiedniego łóżka czy sofy to dopiero połowa sukcesu podczas urządzania pokoju do wypoczynku. Równie ważne są dodatki, które zdobią i pomagają utrzymać porządek, jak choćby narzuty. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając nakrycie na łóżko?

W idealnie urządzonym domu znajdziemy przynajmniej dwie strefy wypoczynku: sypialnię, która jest jednocześnie naszą przestrzenią prywatną, oraz pokój dzienny, z którego korzystamy nie tylko my, ale i wszyscy pozostali domownicy. Odpoczynek w nich związany jest bezpośrednio z łóżkiem lub sofą, a te z kolei z narzutami, które z jednej strony pełnią funkcję dekoracyjną, a z drugiej – chronią przed zabrudzeniami. Czym należy się kierować, wybierając tego rodzaju dodatki?

Grubość i faktura

Jednym z podstawowych kryteriów wyboru narzuty na łóżko jest funkcja, jaką będzie ona pełnić. Czy ma być tylko elementem ozdobnym, czy mamy zamiar pod nią spać, gdy temperatury staną się mniej komfortowe? Jeśli w grę wchodzi druga opcja, wówczas należy zwrócić uwagę, by narzuta była wykonana z tkanin naturalnych i przewiewnych, takich jak bawełna czy len. Dodatkowo można zdecydować się na kapę pikowaną, podszytą włókniną, co zapewni jej dodatkową warstwę chroniącą przed utratą ciepła. Alternatywą dla takiego rozwiązania może stać się narzuta dzianinowa, równie przytulna jak wełniany sweter. Nakrycia przypominające futro sprawdzą się natomiast jako elementy dekoracyjne, a przy tym wizualnie ocieplą pomieszczenie. Niektóre kolekcje obejmują również narzuty na łóżko w komplecie z jedną lub dwiema poduszkami dekoracyjnymi, co stanowi ciekawy element aranżacji przytulnego wnętrza – znaleźć je można np. w ofercie Leroy Merlin.

Wymiary narzuty

Narzuty na łóżko, podobnie jak pościel, dostępne są w wielu rozmiarach, z tego też względu przed zakupem należy zmierzyć łóżko i określić, czy narzuta po zaścieleniu ma swobodnie opadać na podłogę, czy też mamy zamiar zawijać ją pod materac. W pierwszym przypadku do szerokości łóżka dodajemy podwójną odległość od podłogi do wierzchu materaca oraz wysokość kołdry (ok. 7–8 cm) – w ten sposób otrzymamy szerokość potrzebnej nam narzuty. Aby ustalić jej długość, do długości łóżka należy dodać ok. 50 cm. Jeśli natomiast wolimy zawijać narzutę pod materac, sumujemy szerokość materaca, z jego podwójną wysokością oraz grubością kołdry i zakładką (ok. 20 cm), a do długości materaca dodajemy ok. 30 cm.

Narzuta na łóżko może pełnić wiele funkcji, przed zakupem warto więc spokojnie rozważyć, czego od niej oczekujemy.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

komoda disset sfmeble

Komoda tylko do salonu? Wcale nie – zobacz, gdzie jeszcze się przyda!

Nowoczesne komody posiadają ogromny potencjał aranżacyjny, który pozwala im dobrze odnajdywać się we wnętrzach o …