Jak dobrać pufy i taborety dekoracyjne do nowoczesnego mieszkania?

Nowoczesne wnętrza zachwycają niebanalnymi rozwiązaniami, oryginalnymi ozdobami i wyjątkową funkcjonalnością. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Nowoczesne wnętrza zachwycają niebanalnymi rozwiązaniami, oryginalnymi ozdobami i wyjątkową funkcjonalnością. Sprawdziliśmy, jak w takich miejscach prezentują się pufy i taborety.

Puf czy pufa?

Słownik języka polskiego jest jednoznaczny i bezlitosny: prawidłowa forma to „puf”. Jednak słowo puf kojarzy się raczej z odgłosem strzelania i w mowie potocznej przyjęło się mówić pufa. Niezależnie od tego, czy używamy rodzaju męskiego, czy żeńskiego, zawsze chodzi o to samo – niskie i miękkie siedzisko. Jeśli wierzyć historycznym przekazom, pierwowzorem pufu był niski twardy taboret albo stołek, a pomysł na puf, jaki znamy dzisiaj, powstał po tym, jak na taboret położono dla wygody poduszkę. Aż trudno uwierzyć, ale to udogodnienie wprowadzono dopiero w XVIII wieku. Pierwsze pufy były bardzo miękkie, zdobione frędzlami, szybko zyskały uznanie na salonach.

Puf w nowoczesnych wnętrzach
Słownik języka polskiego jest jednoznaczny i bezlitosny: prawidłowa forma to „puf”. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Puf w nowoczesnych wnętrzach

Dziś liczy się nie tylko kształt i kolor, ale także funkcjonalność. Puf z założenia ma być siedziskiem miękkim, wygodnym, niższym niż klasyczne krzesło czy stołek. Aby można go uznać za funkcjonalny, powinien mieć wbudowany schowek, do którego możemy schować to, co chcemy mieć pod ręką, ale niekoniecznie na widoku. Jeśli puf jest dostatecznie szeroki i płaski, można postawić na nim dużą tacę i w ten sposób stworzyć tymczasowy, niski stolik. Puf często używany jest jako podnóżek. Wygodną pozycję przyjmujemy przy oglądaniu telewizji, czytaniu książek, popołudniowej drzemce w fotelu. Aż trudno uwierzyć, że tak potrzebny mebel bywa pomijany przy urządzaniu wnętrz.

Puf może przybierać różnorakie kształty, najczęściej jest sześcienny, ale nie brak też pufów o kształcie walca. Ostatnimi czasy bardzo modne są pufy na krótkich, skośnych nóżkach.

Taboret niekoniecznie do kuchni

Ze względu na swoją konstrukcję taboret najczęściej uważa się za mebel pasujący idealnie do kuchni. Faktycznie krzesło bez oparcia raczej nie jest mile widziane „na salonach”. Jednak nie każdy pamięta, że tak chętnie stawiane w domach stołki barowe to też taborety, tyle że wysokie. Bo taboret to po prostu siedzisko pozbawione oparcia. Najczęściej wysokością przypomina krzesło, ale może być wyższy bądź niższy. Dyskusyjna pozostaje kwestia pokrycia takiego mebla. Niektórzy uważają, że prawdziwy taboret powinien być twardy, inni nawiązują do czasów Ludwika XIV, gdy taboret był miękkim siedziskiem proponowanym wysoko urodzonym damom, by mogły usiąść w obecności króla.

W nowoczesnych wnętrzach taborety powinny przede wszystkim dobrze komponować się z pozostałymi meblami. Istotna jest nie tylko kolorystyka, ale też kształt (siedzisko okrągłe, owalne, kwadratowe, podłużne) i materiał, z którego są wykonane. Tradycyjny taboret ma cztery nogi, ten nowoczesny może mieć trzy, a nawet jedną. – mówi Joanna Dziedzic-Czulak, dekoratorka i blogerka marki Eurofirany.

Taboret niekoniecznie do kuchni
W nowoczesnych wnętrzach taborety powinny przede wszystkim dobrze komponować się z pozostałymi meblami. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Szmaragdowe love

Jeśli przy urządzeniu wnętrza taborety i pufy potraktujemy jako dodatki, możemy wybrać im zupełnie inne kolory niż pozostałym meblom. W tym sezonie modny będzie kolor szmaragdowe love. Tkaniny i dodatki w tym niezwykłym kolorze dostępne będą między innymi w sieci salonów Eurofirany.

Co takiego kryje w sobie szmaragdowe love? Głęboką, tajemniczą zieleń kamieni szlachetnych, barwę jednocześnie wyrazistą i stonowaną. Doskonale sprawdzi się zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrzach. Będzie synonimem doskonałości i wyznacznikiem piękna. Sprawdzi się nie tylko przy świątecznych dekoracjach (Zobacz: Święta za pasem – 10 pomysłów na dekorację mieszkania).

Eurofirany to powstała dwadzieścia osiem lat temu rodzinna firma specjalizująca się w dostarczaniu klientom artykułów do dekoracji wnętrz oraz wysokiej jakości tkanin od najlepszych światowych projektantów. Oferuje szycie na wymiar firan, zasłon i rolet, a także dostarcza gotowe artykuły tekstylne w tym pościel i ręczniki oraz dekoracyjne dodatki. Zakupów można dokonywać w sklepie internetowym oraz kilkudziesięciu salonach stacjonarnych. W sklepie online i wybranych salonach można kupować na raty.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

aranżacja wnętrza w małym mieszkaniu

Czym się kierować urządzając małe mieszkanie?

Małe mieszkanie to niewiele zachodu przy jego aranżacji? To tylko pozory. Wnętrza o niewielkim metrażu …