pranie ręczników
Wszystkie rzeczy na stałe trzymane w łazience narażone są na skutki wynikające z dużej wilgotności | fot.: materiał partnera

Jak prać ręczniki, żeby były miękkie? Higiena i konserwacja ręczników

Im ręcznik starszy i bardziej zużyty, tym mniej miękki się staje. Można przyjąć taki stan rzecz, po prostu wymieniając ręczniki na nowe po kilku użyciach, jednak w duchu bycia ekologicznym proponujemy zastosować kilka prostych sposobów na zawsze miękkie ręczniki. W poniższym artykule przedstawimy kilka propozycji i wskazówek, które sprawią, że nawet stare ręczniki zachowają miłą w dotyku miękkość i lekkość, która tak cenimy po wyjściu z relaksującej kąpieli. Zapraszamy do lektury!

W jakiej temperaturze prać ręczniki?

Wszystkie rzeczy na stałe trzymane w łazience narażone są na skutki wynikające z dużej wilgotności. Nawet starannie rozwieszane w łazience oraz osuszane po użyciu ręczniki wciąż mogą być idealnym siedliskiem wielu drobnoustrojów. To właśnie niewidoczni gołym okiem, nieproszeni goście powodują charakterystyczny, nieprzyjemny zapach, który często towarzyszy ręcznikom. Jak zapobiegać takiej sytuacji? Aby pozbyć się tego problemu wystarczy pamiętać o tym, by zaraz po użyciu ręcznik powiesić nie w łazience, a w jakimś innym przewiewnym miejscu najlepiej na dworze. Dodatkowo warto także pamiętać o regularnej wymianie ręczników co najmniej raz w tygodniu. Ręczniki nadające się już do prania pierzemy w temperaturze 40 – 60 stopni.   

Jak prać ręczniki? Miękkie ręczniki przez lata

Jak już wspominaliśmy, ogólny zakres temperatur prania ręczników wynosi pomiędzy 40 a 60 stopni. Oczywiście aby zachować puszystą miękkość materiału musimy stosować się do kilku wytycznych. Po pierwsze i chyba najbardziej zaskakujące dla większości z nas jest to, by (wbrew intuicji) absolutnie nie używać płynu do płukania. Mogłoby się wydawać, że to właśnie ten detergent odpowiedzialny jest za puszystość materiałów, jednak jest to myślenie błędne. Płyn do płukania odpowiedzialny jest oczywiście za przyjemny zapach, ale nie za miękkość. Detergent ten wpływa na mniejszą wchłanialność naszych ubrań, co absolutnie mija się z celem jeśli weźmiemy pod uwagę zastosowanie ręczników. Najlepiej zrezygnować z chemicznych detergentów na rzecz naturalnych substancji. 

Pranie ręczników octem i sodą

Każdy ma je w domu, jednak nie każdy wie jak wspaniałe mają moce. Chociaż pranie ręczników nie jest pierwszą rzeczą, jaka przychodzi nam do głowy kiedy myślimy o zastosowaniu octu i sody to mamy nadzieję, że tym artykułem nieco spopularyzujemy ten sposób. To właśnie te naturalne i popularne substancje nadadzą twoim ręcznikom niespotykanej miękkości. Po załadowaniu ręczników do bębna pralki (pamiętajmy o tym by bębna nie przeładować i dać ręcznikom miejsce) do przegródki na proszek wlewamy około jedną szklankę octu, zaś do miejsca na płyn do płukania wsypujemy pół szklanki sody oczyszczonej. Naturalny strach o to, że zapach octu przeniknie do naszych ręczników jest oczywiście naturalny, ale nie ma się czym martwić, ocet szybko wietrzeje. Jeśli chcemy uzyskać przyjemny zapach możemy użyć kilku kropel ulubionego olejku eterycznego.

Materiał partnera