muszla klozetowa
Zanim zaczniemy porównywać pomiędzy sobą modele muszli klozetowych dopasowując je do stylu aranżacji łazienki, powinniśmy zacząć od ustalenia kwestii technicznych, a przede wszystkim usytuowania odpływu z muszli | fot.: materiał partnera

Jak wybrać muszlę klozetową?

Podczas urządzania łazienki trzeba podjąć bardzo wiele różnych decyzji. Jedną z ich jest wybór muszli klozetowej, który wbrew pozorom wcale nie jest łatwy. Zobaczmy, co warto brać pod uwagę przy wyborze muszli ustępowej.

Wybór muszli ustępowej – rodzaj odpływu

Zanim zaczniemy porównywać pomiędzy sobą modele muszli klozetowych dopasowując je do stylu aranżacji łazienki, powinniśmy zacząć od ustalenia kwestii technicznych, a przede wszystkim usytuowania odpływu z muszli. W zdecydowanej większości współczesnych mieszkań możemy spotkać tzw. odpływ poznański, czyli odpływ wystający ze ściany. Do takiego odpływu bez przeszkód można podłączyć zarówno muszlę stojącą jak i muszlę montowaną na stelażu, co daje szerokie możliwości aranżacyjne. 

Nieco inaczej przedstawia się sytuacja, gdy odpływ znajduje się w podłodze. Jest to tzw. odpływ warszawski, który wymaga zastosowania odpowiedniej muszli ustępowej, dopasowanej do odpływu tego rodzaju. W niektórych sytuacjach możliwe jest przerobienie instalacji w taki sposób, by możliwy był montaż muszli wiszącej. Jeśli to jest niemożliwe ze względów technicznych, to nadal można zamontować muszlę na stelażu, przy czym musi to być muszla dopasowana do odpływu warszawskiego. Zbiornik na wodę znajduje się wówczas w zabudowanym stelażu, co wygląda nowocześnie i elegancko, ale sama miska stoi na ziemi.

Dopasuj muszlę klozetową do stylu łazienki

Jeśli już wiesz, jaki odpływ jest w Twojej łazience, to możesz skupić się na tym, jak ma wyglądać Twoja muszla klozetowa. Ważne jest, by była ona dopasowana do stylu, w jakim urządzana jest łazienka. W aranżacjach nowoczesnych najlepsze będą proste formy, których najlepszą ozdobą jest brak ozdób.

Muszle klozetowe mogą mieć różny kształt, a ich narożniki mogą być zaokrąglone lub bardziej kanciaste. Warto dobierać je w taki sposób, by pasowały do innych elementów ceramiki łazienkowej, zwłaszcza umywalki. Najbardziej uniwersalne są muszle o obłych kształtach, jak np. Cersanit city oval, które będą dobrze wyglądać zarówno z umywalką kanciastą, okrągłą i owalną. Natomiast muszle kanciaste mocniej narzucają kształt umywalki i nie zawsze będą dobrze wyglądać z umywalką o bardziej obłych kształtach.

Wybierz kolor ceramiki

Przeglądając ofertę sklepów z wyposażeniem łazienek możesz znaleźć nie tylko typowe białe muszle klozetowe, ale również muszle czarne i w innych kolorach. Białe są ponadczasowe i doskonale wyglądają zarówno w łazienkach klasycznych, jak i nowoczesnych, eklektycznych czy skandynawskich. Muszle czarne świetnie pasują do klasycznych wnętrz w stylu black&white, choć ich czerń, szczególnie w małej łazience, może przytłaczać. Najtrudniejsze w aranżacji są muszle w innych kolorach, których użycie wymaga dobrego wyczucia i nie zawsze efekt końcowy jest taki, jak oczekiwano. W związku z powyższym najlepiej postawić na klasyczną biel, która nawet po latach będzie wyglądać elegancko, a ewentualne zacieki z twardej wody, będące zmorą właścicieli muszli czarnych, będą na niej zupełnie niewidoczne.

Materiał partnera