Przedświąteczne porządki
Praca na etacie, opieka nad dziećmi, życie towarzyskie – powodów, dla których nie znajdujemy czasu na zrobienie przedświątecznych porządków, może być naprawdę sporo | fot.: AdobeStock

Jak zaplanować przedświąteczne, generalne porządki?

Okres przedświąteczny zaczął się już na dobre. Nieodłączną częścią przygotowań do tego wyjątkowego czasu są generalne porządki niemal we wszystkich polskich domach. To przedsięwzięcie wymaga jednak solidnego przygotowania.

Na szczególne problemy muszą przygotować się osoby, które z różnych powodów nie mogą wygospodarować całego dnia, a w niektórych przypadkach nawet kilku. Te najlepiej zrobią, zamawiając sprzątanie mieszkania – Kraków i inne duże miasta mają szeroką ofertę firm, oferujących takie usługi.

Kiedy brakuje czasu na przedświąteczne porządki…

Praca na etacie, opieka nad dziećmi, życie towarzyskie – powodów, dla których nie znajdujemy czasu na zrobienie przedświątecznych porządków, może być naprawdę sporo. W takich sytuacjach nie jesteśmy na szczęście skazani na to, by nasz dom w te wyjątkowe dni będzie źle się prezentował. Dobrym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z usługi płatnego sprzątania mieszkania. W ten sposób nie tylko zaoszczędzimy czas, ale też zyskamy pewność, że wszystkie prace zostaną wykonane z pełnym profesjonalizmem i należytą starannością.

Przedświąteczne porządki – krok po kroku

Jeśli jednak znalezienie czasu na przedświąteczne porządki nie będzie problemem, prace warto zaplanować już teraz. Dzięki temu unikniemy nawału zajęć na kilka dni przed Wigilią. Sprzątanie najlepiej podzielić na pięć etapów:

1. Przejrzyjmy szafki i schowki

Najbardziej odpowiedni czas na to zadanie to przełom listopada i grudnia. W ten sposób pozbędziemy się przeterminowanej żywności, niezdatnych do użytku sprzętów i starych ubrań. Zyskamy dzięki temu miejsce na jedzenie kupione z myślą o świętach oraz na schowanie prezentów dla bliskich, przy okazji odkurzając wnętrze szafek.

2. Czyszczenie ścian i sufitu

W pierwszym tygodniu grudnia warto poświęcić trochę czasu ścianom oraz sufitom. Te drugie najwygodniej oczyścimy, używając zwykłej miotły owiniętej gazą lub odkurzaczem wyposażonym w włosianą szczotkę, poruszając nimi prostopadle do okna. Jeśli chodzi o ściany, wybór metody zależy od sposoby wykończenia. Jeżeli te są pomalowane emalią, można wykorzystać ten sam zestaw. W przypadku ścian wytapetowanych lepiej sprawdzi się lekko ściereczka nasączona wodą z niewielkim dodatkiem płynu czyszczącego. Ściany w kuchni zaś umyjemy mokrą ścierką i płynem do mycia naczyń.

3. Czyszczenie mebli i sprzętów

Drugi tydzień miesiąca to natomiast dobry czas na zajęcie się meblami oraz innymi sprzętami. Ten etap wymaga poświęcenia największej ilości czasu i pracy. By twoje mieszkanie było naprawdę dobrze wysprzątane, musisz zadbać o czystość w każdym kącie. Szczególnie istotne jest to w łazience i kuchni, w których zabrudzenia mogą okazać się naprawdę trudne do usunięcia. W tym drugim pomieszczeniu niezbędne będą środki rozpuszczające zaschnięty tłuszcz. Bez problemu sporządzisz je samodzielnie, wykorzystując sodę oczyszczoną i ocet lub sok z cytryny.

4. Mycie okien

Zaraz po meblach pora na umycie okien. Ramy wystarczy przetrzeć szmatką nasączoną w wodzie z łagodnym detergentem. Do szyb dobierzmy zaś dedykowany środek w butelce ze spryskiwaczem oraz miękką, nie pozostawiającą smug ściereczkę. W przypadku dużych zabrudzeń, dobrym pomysłem będzie wstępne umycie szyb wodą z płynem do czyszczenia.

5. Mycie podłóg

Najwyżej trzy dni przed Wigilią czas na umycie podłóg. Warto zostawić je na sam koniec świątecznych porządków przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że im później się nimi zajmiemy, tym mniej zabrudzeń zbiorą. Po drugie zaś – wcześniejsze etapy porządków mogą przyczynić się do ich znacznego zabrudzenia.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

drzwi lodówki

Mycie lodówki – warto to robić raz na jakiś czas

Utrzymanie czystości w miejscach, w których pracujemy i mieszkamy, ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia. …