mała lampa w ogrodzie
Przy zakupie oświetlenia na ogród istotnych jest wiele elementów | fot.: stock.adobe.com

Jak odpowiednio dobrać lampy ogrodowe do aranżacji zewnętrznej

Lato to wspaniały okres, kiedy to natura obdarza nas wspaniałymi odczuciami wizualnymi, a pogoda sprzyja do spędzania czasu na zewnątrz. Każdy, kto posiada ogródek, czy to przydomowy, czy to letniskowy, wie jak przyjemnym jest wypoczywać w gronie najbliższych na świeżym powietrzu. Warto więc zadbać, aby nasze aranżacje ogrodowe bogate były nie tylko w kwiaty i krzewy, ale także posiadały odpowiednio dobrane lampy ogrodowe. W ten sposób długi dzień zamieni się w niezwykle klimatyczny wieczór. Przedstawiamy, jak dobrać odpowiednie lampy do ogrodu.

Planowanie oświetlenia zewnętrznego

Jest to niezwykle istotny element dla osób, które rozpoczynają projektowanie aranżacji kwiecistych i ogrodowych. Podstawowa informacja, jaka będzie przydatna to przeliczenie ilości potrzebnych lamp względem powierzchni ogrodu. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na miejsca strategiczne takie jak schody czy wejścia, bramy lub altany oraz wszystkie dekoracje, na przykład oczka wodne. Dzięki tej wiedzy, będzie łatwiej dobrać rodzaj oświetlenia zewnętrznego.

Liczba lamp to nie wszystko

W parze z doborem liczby lamp, powinno iść planowanie instalacji elektrycznej. Okablowanie najczęściej prowadzone jest z budynku, za pomocą obwodów. Jeżeli jednak nie planujemy lub nie mamy możliwości umieszczenia w ziemi instalacji prądowych, warto zapoznać się z technologią solarną. Dzięki niej zaoszczędzimy nie tylko na przewodach, ale także zyskamy wygodę w późniejszym rozmieszczaniu lamp.

Co zabrać pod uwagę kupując lampy ogrodowe

Przy zakupie oświetlenia na ogród istotnych jest wiele elementów. Wybraliśmy najważniejsze z nich, aby nieco przybliżyć lub wesprzeć proces zakupowy.

Odpowiednie oznaczenie oświetlenia – bezpieczeństwo

Gniazda oraz oprawy ogrodowe do montażu zewnętrznego z pewnością będą wystawione na oddziaływanie czynników atmosferycznych i mechanicznych. Dlatego właśnie producenci oświetlenia ogrodowego dbają o to, aby ich produkty były bezpieczne w użyciu i funkcjonowaniu. Z tego powodu asortyment oświetleniowy do montażu w ogrodzie oznaczony jest z reguły wskaźnikiem IP (z ang. Ingress Protection). Wskaźnik ten informuje nas w jakim stopniu lampa w ogrodzie będzie odporna na kurz, pył oraz wilgoć. Do instalacji zewnętrznych, szczególnie lamp ogrodowych, najpopularniejszymi oznaczeniami są IP44 do IP65.

Styl oświetlenia zewnętrznego

Techniczne aspekty oświetlenia to nie wszystko. Oczywistym jest fakt, że każda aranżacja ogrodowa powinna być spójna i zgrywać się w całość. Producenci na rynku oświetleniowym zadbali także o to. Tysiące dostępnych modeli lamp w najróżniejszych kategoriach, pojawiają się w wielu stylach. Dzięki temu niezależnie od stylu ogrodu – brytyjskiego, klasycznego, retro, japońskiego, wiejskiego – znajdziemy idealną lampę do niego. Bez wątpienia w wielu sklepach dostępne są lampy w stylu nowoczesnym czy klasycznym (retro).

Rodzaj lampy do ogrodu

Ze względu na miejsce montażu, lampa może być lampie nierówna. Do najpopularniejszych lamp należą słupki oświetleniowe do montażu punktowego, kinkiety zewnętrzne – jako lampy naścienne, świecące ku górze lub dołowi czy także lampy zewnętrzne wiszące – idealne dla balkonu lub tarasu. Bez wątpienia hitem w roku 2020 są lampy kule ogrodowe.

Gdzie kupić tanie lampy ogrodowe?

Chociaż nie zawsze powinno kierować się ceną, szczególnie w przypadku tego rodzaju produktów, są miejsca, które warto odwiedzić. W Internecie znajdą Państwo wiele sklepów z oświetleniem ogrodowym, które dzięki długoletnim współpracom z dystrybutorami są w stanie zapewnić konkurencyjne ceny, rezygnując niejako ze swojej marży.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

wnętrze z fototapetą

Jak wykreować nowoczesne wnętrze: moc dodatków i akcesoriów

W erze dynamicznie zmieniających się trendów w projektowaniu wnętrz, szczególną uwagę zwraca się na rolę, …