nowoczesne mieszkanie
Wielu osobom wydaje się, że nieustannie używane w języku pojęcia, takie jak mieszkanie, nie wymagają doprecyzowania | fot.: materiał partnera

Kupujesz mieszkanie czy apartament? A może loft? Oto różnice!

Zabezpieczyłeś już odpowiednie oszczędności i zaczynasz rozglądać się za własnymi czterema kątami? Wspaniale! Być może szukasz czegoś typowego, a za to w niezwykłej okolicy. A może bardziej trafiają do Ciebie lokale luksusowe, albo nowatorskie projekty w rodzaju loftu. Bez względu na Twój cel, potrzebna będzie Ci pewna dawka informacji dotyczących różnic pomiędzy nieruchomościami. Dzięki wyposażeniu w wiedzę nie przepłacisz za coś, co nie jest tego warte. Zaczynamy!

Mieszkanie – najzwyklejsze i mniej standardowe

Wielu osobom wydaje się, że nieustannie używane w języku pojęcia, takie jak mieszkanie, nie wymagają doprecyzowania. Przecież każdy wie, o co chodzi! Ale czy na pewno? O tym, jak mocno nadużywane bywa słowo „mieszkanie”, świadczą choćby oburzające oferty wynajmu, w których właściciel określa tak 10 m2 klitkę w piwnicy.

Tymczasem mieszkanie zgodnie z prawem musi zajmować powierzchnię równą lub wyższą 25 m2. Nie daj sobie powiedzieć, że może być ono mniejsze – to znak, że sprzedającemu lub agencji daleko do uczciwości. Pamiętaj też o formach własności lokalu, bo nie każda z nich da Ci te same prawa i możliwości!

Mieszkania o podstawowym standardzie będą kosztować Cię najmniej, ale potrafią także sprawić niemiłą niespodziankę. Raczej nie znajdziesz ich w centrum dużego miasta, a w blokach czy budynkach na obrzeżu. Podwyższony standard budowy mieszkań może oznaczać różne ulepszenia, w niektórych przypadkach tak duże, że na usta samo niemal ciśnie się słowo „apartament”. Niemal – bo apartament też ma swoje konkretne cechy, o których przeczytasz poniżej.

Apartament – oaza luksusu (jeśli nie boisz się sięgnąć do kieszeni!)

Wystarczy jeden rzut oka na okolicę, w której przeważają apartamenty, i sam zobaczysz różnicę! Nawet wygląd budynków z zewnątrz oraz charakter okolicy świadczy o zupełnie innej jakości budownictwa, niż w przypadku zwyczajnych mieszkań.

Same lokale mają co najmniej 100 m2 powierzchni, ale apartament o większym metrażu, a także dwupoziomowy, również nie należy do rzadkości. We wnętrzu apartamentu powinieneś znaleźć pomieszczenia o boku kwadratu, przestronny przedpokój, kuchnię, łazienkę i garderobę oraz wysokie sufity.

Światło wpadające przez olbrzymie okna apartamentów doskonale doświetla pomieszczenia, a zamiast balkonu wyjdziesz tu najczęściej na spory taras, czasem wyposażony w mini-ogródek. Apartamentów praktycznie nie spotyka się w stanie deweloperskim. Istotą tych lokali jest zapewnienie nabywcy możliwości natychmiastowego zanurzenia się w luksusie, zatem będą one na ogół w dużej mierze wyposażone i umeblowane.

Sprawdź nowe mieszkania od Budrem.pl

Loft – prawie, jak zostać artystą (albo bogatym inwestorem)

Najkrócej rzecz ujmując, loftem nazywane są zwykle lokale umieszczone w dawnych fabrykach, magazynach i innych budynkach, w których niegdyś kwitł przemysł. Po okresie nieużywania i upadku technicznego miejsca takie przyuważyli członkowie subkultur, pisarze, malarze i inni mieszkańcy miast, którym na bakier było z mainstreamem.

Stąd cała sława loftów, w których obecne warunki techniczne – i ceny, jakie przychodzi zapłacić za mieszkanie w nich – wyglądają zgoła inaczej! O najbardziej znanych loftach w USA słyszał już chyba każdy, ale na szczęście Polska ma swoje, równie atrakcyjne lokalizacje tego typu. Jeśli ogromne przestrzenie, wysokie sufity i industrialna stylistyka to Twoje klimaty, oryginalny loft (hard lofts) czeka na Ciebie między innymi w wielu miastach Śląska czy w Warszawie.

Ale uwaga! Budynki poprzemysłowe na fali trendów zaczęły przyciągać uwagę deweloperów, architektów i projektantów. W rezultacie osobom, które bardzo chcą zamieszkać w lofcie, przyda się naprawdę zasobny portfel. Nieco niższych cen możesz się spodziewać po tzw. soft loftach, czyli lokalach w obrębie współczesnych, budowanych od podstaw inwestycji, często stylizowanych na atmosferę starej fabryki.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

miejskie życie

Zalety miejskiego życia – poznaj je wszystkie

Chociaż nie ulega wątpliwości, że warunki życia na wsi mogą być naprawdę komfortowe, to jednak …