mycie podłogi mopem
Wybór odpowiedniego rodzaju mopa jest oczywiście sprawą indywidualną. Powinniśmy uwzględnić zarówno takie okoliczności jak rodzaj i wielkość podłogi, którą będziemy sprzątać, a także nasze własne preferencje | fot.: materiały prasowe

Poznaj rodzaje mopów do sprzątania

Sprzątanie to obowiązek, od którego wykonywania nie ma ucieczki. Każdy z nas musi od czasu do czasu posprzątać przynajmniej blat własnego biurka. Sprzątanie podłogi natomiast to sprawa o wiele bardziej absorbująca, jak i skomplikowana. Dlatego, z roku na rok przybywa kolejnych akcesoriów wykorzystywanych w czasie wykonywania tej czynności. Korzystają z nich zarówno profesjonalne firmy sprzątające – zajmujące się sprzątaniem powierzchni biurowych, publicznych i prywatnych – jak i osoby prywatne. W tym ostatnim przypadku, akcesoria idealnie nadają się do utrzymywania czystości podłogi w naszym domu.

Mopy – z jakich warto korzystać oraz dlaczego?

Oczywiście, najchętniej i najczęściej wykorzystywanym narzędziem do sprzątania podłogi jest mop. To uniwersalne urządzenie jest proste w obsłudze i nadaje się do sprzątania różnego typu powierzchni płaskich – zarówno podłóg o dużej powierzchni, jak i schodów lub trudno dostępnych kątów.

Wybór odpowiedniego rodzaju mopa jest oczywiście sprawą indywidualną. Powinniśmy uwzględnić zarówno takie okoliczności jak rodzaj i wielkość podłogi, którą będziemy sprzątać, a także nasze własne preferencje.

Podstawowym, klasycznym rodzajem mopa jest mop sznurkowy wykonany z bawełny. Taka końcówka doskonale sprawdza się przy różnych podłogach – zarówno panelach, jak i płytkach czy linoleum. Mop sznurkowy wyróżnia się dużą chłonnością, świetnie zatrzymuje sprzątany brud wewnątrz i jest bezpieczny dla czyszczonego podłoża. Podczas używania należy na zmianę moczyć go w wodzie z płynem myjącym oraz wyciskać.

Obecnie najpopularniejszym modelem mopa jest mop płaski. Ma on prostą konstrukcję, na którą składają się drążek o regulowanej długości oraz stopa czyszcząca. Ta ostatnia ma zwykle kształt podłużnego prostokąta. Często, mechanizm mopa pozwala na rozkładanie jego stopy w celu założenia lub zdjęcia materiału (szczególnie popularne wkłady do mopa to te wykonane z mikrofibry). Zdecydowanym plusem mopa płaskiego jest możliwość szybkiego wymycia podłogi o dużej powierzchni.

Mopy nowej generacji – czyli mopy obrotowe i ze spryskiwaczem

Choć mopy tradycyjne wciąż są chętnie wykorzystywane zarówno w firmach sprzątających, jak i w gospodarstwach domowych, znaleźć możemy również bardziej zaawansowane konstrukcyjnie rodzaje mopów. Do takich należą mopy obrotowe oraz mopy ze spryskiwaczem.

Mopy obrotowe (nazywane również mopami rotacyjnymi) są dość podobne do tradycyjnej wersji mopa sznurkowego. Różnica tkwi w długości zastosowanych w końcówce sznurków lub frędzli, które są po prostu – dłuższe. Mopy obrotowe wymagają zastosowania specjalnego typu wiaderek wyposażonych w część „wirującą”. Poprzez naciśnięcie odpowiedniego pedała, końcówka mopa zostaje mocno ściśnięta i odwirowana, uwalniając wszystkie zaabsorbowane zabrudzenia.

Mopy ze spryskiwaczem to kolejny rodzaj mopów zyskujących na popularności. Przypominają zwykły mop płaski, od którego różni je przede wszystkim obecność mechanizmu dostarczającego wodę. Znajduje się on w drążku – który należy napełnić wodą zmieszaną z płynem czyszczącym. Dzięki zastosowaniu mopa ze spryskiwaczem sprzątanie podłogi przebiega szybciej – gdyż nie musimy na zmianę ściągać i wyciskać wkładu.

W asortymencie sklepu z akcesoriami do sprzątania YORK znajdziemy się duży wybór mopów, stąd przed zakupem warto upewnić się, jaki model najlepiej sprawdzi się w naszym domu.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

drzwi lodówki

Mycie lodówki – warto to robić raz na jakiś czas

Utrzymanie czystości w miejscach, w których pracujemy i mieszkamy, ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia. …