elegancka sypialnia
Sen to najważniejsza aktywność naszej doby – zaraz po oddychaniu, jedzeniu i piciu | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Sypialnia – najważniejszy pokój w naszym domu

Jeśli mielibyśmy bez wahania wskazać pomieszczenie, które jest w naszym domu najważniejsze, zapewne niektórzy zastanawialiby się przez chwilę nad kuchnią. Ostatecznie przygotowujemy w niej posiłki – ale z drugiej strony, zawsze możemy je zjeść w mieście. Drugim wyborem będzie łazienka, którą faktycznie mało co (poza miejską łaźnią czy basenem) może zastąpić. Bez sypialni jednak nie obejdziemy się nigdy.

Sen to najważniejsza aktywność naszej doby – zaraz po oddychaniu, jedzeniu i piciu. Bez niego nasz organizm słabnie, a ciało bardzo szybko zaczyna się starzeć. Brak snu sprawia, że mózg nie pracuje tak, jak powinien, zaczynamy czuć się odrealnieni, zmęczeni, poirytowani. Nasza skóra przeżywa różne dziwne sensacje: uderzenia gorąca i zimna jednocześnie. Nie jest to nic przyjemnego, ani też nic zdrowego. Brak snu może doprowadzić ostatecznie do utraty przytomności (stanu niezwykle niebezpiecznego) lub nawet śmierci.

Z tego powodu powinniśmy zadbać o to, żeby sypialnia była wyposażona jak najlepiej.

Co wyrzucić z sypialni?

Zanim przejdziemy do tego, co w pokoju sypialnym znajdować się powinno, to najpierw pomówmy o rzeczach, których nie powinno tam być. Zdecydowanie powinniśmy usunąć wszelkie ekrany z naszej okolicy, w szczególności komputery. Ich miejsce znajduje się gdzie indziej, a im bliżej nas będą, tym dłużej będziemy przy nich przesiadywać. Emitujące od nich światło sprawia, że nasz mózg przestaje produkować takie ilości melatoniny, jakie powinien i przestaje też sygnalizować, iż najwyższa pora iść spać.

W naszej sypialni nie powinny znajdować się też artykuły codzienne, takie jak jedzenie. Żadnego podjadania chipsów czy słodyczy w środku nocy. Unikajmy również źródeł ostrego światła, krzykliwych kolorów, dbajmy o to, żeby w pokoju była możliwie jak największa cisza.

Co dodać do sypialni?

Poza łóżkiem, na którym powinien znajdować się materac (dobrym wyborem do nowoczesnej sypialni będzie Hilding Salsa, którą znaleźć możemy na przykład pod tym adresem: https://senpo.pl/materac-salsa/) i kołdrą, to w pomieszczeniu tym powinno się, rzecz jasna, znaleźć miejsce na szafę. Ponadto, przy łóżku powinny znajdować się szafki nocne, bo w przeciwnym razie będziemy musieli kłaść szklankę, leki czy telefon na podłodze. Nie jest to zbyt wygodne rozwiązanie.

Ponadto, nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby w naszej sypialni znalazła się szafa grająca. Przyjemna muzyka pozwoli nam zasnąć. Przytłumione światło z odpowiednio dobranej lampki przyniesie z jednej strony nastrój, a z drugiej sprawi, że w środku nocy nie przeżyjemy szoku, kiedy będziemy musieli na chwilę wyjść z pokoju.

Reasumując, sypialnia jako najważniejsze miejsce w domu musi być przez nas traktowana z odpowiednią estymą. Co za tym idzie, powinniśmy zadbać o jej wystrój – koniecznie wysmakowany i jednocześnie bardzo stonowany, aby jaskrawe kolory nie dokuczały naszym oczom, a także pomagały nam zasnąć. Dzięki temu zadbamy o dobry wypoczynek i kolejnego dnia obudzimy się w lepszym nastroju, bo zdecydowanie bardziej niż zwykle zdrowsi i zrelaksowani!

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

łóżko do sypialni

Jakie łóżko do sypialni wybrać?

Decyzja dotycząca wyboru łóżka do sypialni, choć początkowo może wydawać się prosta, w rzeczywistości wymaga …