szklany dach
Szklane daszki i fasady to elementy dekoracyjne, które można wprowadzić dosłownie wszędzie | fot.: materiał partnera

Szklane elementy w budownictwie – zastosowanie i ciekawostki

Szkło odgrywa w budownictwie coraz większą rolę. Fakt ten wynika przede wszystkim z zastosowania coraz bardziej wytrzymałych materiałów, które przenoszą większość obciążeń konstrukcyjnych domów i budynków. Oczywiście na tym rola szkła w budownictwie się nie kończy. Zwłaszcza że jego znaczenie jest znacznie większe.

Zalety szkła w budownictwie i jego właściwości

Szkło w budownictwie jest coraz częściej spotykane. To fakt. Tendencja ta wynika z szeregu korzyści architektonicznych, jakie ono ze sobą niesie. Po pierwsze – jest ono nowoczesnym sposobem wyrazu architektury, gdyż samo w sobie jest pełne światła, wyróżnia się gładką fakturą i przepięknie wygląda. Po drugie – szkło jest dość minimalistyczną formą dekoracji systemów fasadowych i elewacyjnych. Oszczędne w przekazie, szklane fasady ze szkła, to jeden z najważniejszych czynników nowoczesnego budownictwa.

Ale rola szkła nie ogranicza się jedynie do tego, co na zewnątrz. Jest to również budulec, który można spotkać również i w wewnętrznych systemach dekoracyjnych. Dla przykładu ze szkła bardzo często produkuje się… windy. Co więcej, nie jest to zabieg przypadkowy, gdyż w ten sposób można je optycznie powiększyć. Oczywiście szklane windy oferują też niezapomniane właściwości obserwacyjne. Z ich wnętrza można zobaczyć dosłownie wszystko, przy czym zjawisko to wzbudza w ich pasażerach nie tylko fascynację, ale i strach.

Daszki i fasady ze szkła – gdzie można je wprowadzić?

Szklane daszki i fasady to elementy dekoracyjne, które można wprowadzić dosłownie wszędzie. Te pierwsze sprawdzą się jako dodatkowa ochrona przy wejściu do biurowców, hoteli, budynków o przeznaczeniu publicznym i wielu innych, podobnych konstrukcji. Zresztą szkło sprawdzi się w tej roli idealnie. Nie tylko będzie pięknie się prezentować, ale też wpuści znacznie więcej światła.

A co do fasad, to mogą one być usadowione przede wszystkim w okolicach wejść do budynków użyteczności publicznej. Ich charakterystyczna i wręcz minimalistyczna konstrukcja sprawi, że będą się one doskonale prezentować w każdych warunkach. A już na pewno wtedy, gdy świat wokół rozświetli się pełnym oświetleniem słonecznym.

Podsumowując…

Szkło to tworzywo, które jest wręcz uwielbiane przez twórców. Ma ono właściwości optycznie powiększające wybrany element, zachowuje dość dużą wytrzymałość (zwłaszcza w przypadku nowych odmian) i – na dodatek – nadaje całości kompozycji nowoczesnego, choć minimalistycznego wyglądu. I właśnie dlatego warto je wprowadzić do stylistyki nowoczesnych budynków.

Jeśli jesteście zainteresowani tego typu rozwiązaniami to polecamy balustrady i daszki szklane na Forglass.pl!

Materiał partnera

Sprawdź także

dekoracje komunia

Dekoracje na Komunię – jak wybrać najlepsze ozdoby?

Komunia jest wyjątkowym dniem nie tylko dla dziecka, lecz także dla całej rodziny. Restauratorzy w …