Owczarek niemiecki
Owczarek niemiecki jest dużym psem o masywnej budowie. Jego cechą charakterystyczną jest dość długa sierść i proporcjonalna do tułowia głowa | fot.: Fotolia

Owczarek niemiecki, czyli siła i odwaga

Owczarek niemiecki to jedna z najpiękniejszych i jednocześnie najbardziej inteligentnych psich ras. Silny, duży i jednocześnie bardzo wierny pies jest doskonałym towarzyszem codziennych aktywności. Jak w przypadku każdej silnej osobowości, wymaga jednak doświadczonego i zrównoważonego pana, który będzie go prowadził w sposób konsekwentny.

Wygląd

Owczarek niemiecki jest dużym psem o masywnej budowie. Jego cechą charakterystyczną jest dość długa sierść i proporcjonalna do tułowia głowa. Pies ten posiada czarny, średniej wielkości nos i dość duże uszy. Oczy owczarka niemieckiego są głęboko osadzone i zawsze brązowe. Jego tułów jest wydłużony, dzięki czemu jest proporcjonalny do jego długich i umięśnionych łap. Charakteryzuje go również długi, owłosiony ogon, osadzony dość nisko. Kolorystyka jego sierści oscyluje w granicach brązu, z dodatkiem czarnego. Nigdy jednak nie jest ona biała.

Charakter

Owczarek niemiecki jest psem silnym psychicznie i odważnym. Charakteryzuje go ponadprzeciętna inteligencja, dzięki czemu jest on często psem policyjnym. Można go nauczyć niemal wszystkiego, a on sam również przyswaja wiedzę poprzez obserwację określonych zachowań. Dla tego psa szczególnie ważna jest relacja z człowiekiem: jest on wierny, posłuszny. Jeżeli chodzi o obcych, to traktuje ich z dystansem, dopóki nie poczuje zagrożenia z ich strony, w przypadku zagrożenia staje się zaś doskonałym psem obronnym z racji jego głębokiego przywiązania do rodziny, z którą przebywa. Dobrze reaguje na pojawiające się w jego dzieci (oczywiście, o ile nie będą agresywne). Owczarek niemiecki jest również psem bardzo aktywnym: uwielbia biegać, skakać, bawić się. Szczególnie czerpie przyjemność z zabaw z człowiekiem. Nie boi się wody, dlatego też często jest wykorzystywany w ratownictwie wodnym. Poza tym bardzo dobrze reaguje na inne zwierzęta.

Zdrowie

Owczarki niemieckie nie należą do psów chorowitych. Istnieją jednak choroby, na które są szczególnie  narażone. Charakterystyczną dolegliwością występującą w przypadku tej rasy jest skręt żołądka. Schorzenie wydaje się niegroźne, jednak może doprowadzić nawet do śmierci psa. Objawami charakterystycznymi dla tej dolegliwości jest ślinienie się psa, panika, przyspieszony oddech. Jeżeli podobne objawy wystąpią, to warto w celu kontroli udać się do weterynarza. Innymi chorobami występującymi w przypadku tej rasy są: nowotwór, dysplazja stawu biodrowego i łokciowego, choroby serca.

Owczarek niemiecki jest bardzo inteligentnym psem o bardzo masywnej budowie. Szczególnej uwagi w przypadku tego psa wymaga specyficzna relacja z człowiekiem. Jest psem bardzo wiernym i posłusznym, a oprócz tego ma wrodzony instynkt obrońcy. Jeżeli właścicielowi dzieje się krzywda, to automatycznie staje w jego obronie. Nie ma on problemu z przebywaniem z innymi zwierzętami, jeżeli nie ma powodu, to nie reaguje agresją. Często zamiast zaatakować jednak najpierw ostrzegawczo szczeka albo łapie za kończyny, jednak ich nie gryząc. Świetnie sprawdza się w pracy w policji.

WST

Sprawdź także

szczepienie psa

Ile kosztuje szczepienie psa?

Większość właścicieli psów decyduje się zaszczepić swoje zwierzaki. Oczywiście szczepionki mają swoich przeciwników i zwolenników, …