Strona główna / Styl życia / Dom / Zakup domu na rynku pierwotnym – jak bezstresowo dokonać transakcji?
Dom - piękna posiadłość
Zakup domu to zwykle inwestycja, którą planujemy, jeśli nie na całe życie, to przynajmniej na kilka lat. | fot.: Fotolia

Zakup domu na rynku pierwotnym – jak bezstresowo dokonać transakcji?

Zakup domu to niezwykle poważna decyzja, która w sposób znaczący wpływa na wiele lat naszego życia. Dla wielu osób jest to wydarzenie zarówno stresujące, jak i ekscytujące. Trzeba jednak pamiętać o tym, by nie podejmować zbyt pochopnych decyzji i nie działać pod wpływem emocji. Może to być prosta droga do popełniania fatalnej pomyłki. O czym należy pamiętać, przystępując do zakupu domu od dewelopera?

Odpowiednia lokalizacja

W wyborze naszego miejsca zamieszkania powinniśmy kierować się nie tylko naszymi upodobaniami, ale też praktycznym aspektem, jakim jest np. odległość od miejsca zatrudnienia. Zbyt długi czas dojazdu do pracy może z każdym miesiącem być coraz bardziej dokuczliwy. Dom w pobliżu miejsca pracy albo w dobrze skomunikowanej dzielnicy to najlepszy wybór, który ułatwi codzienne funkcjonowanie i nie będzie powodem frustracji.

Zapoznaj się z planem zagospodarowania terenu

Zakup domu to zwykle inwestycja, którą planujemy, jeśli nie na całe życie, to przynajmniej na kilka lat. Nie działajmy w zbytnim pośpiechu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji trzeba zapoznać się z planem zagospodarowania terenu, dzięki czemu będziemy mogli wybrać lokalizację, która dokładnie odpowiadać będzie naszym preferencjom i pozwoli uniknąć nam rozczarowania, gdy widok za naszym oknem nagle się zmieni.

Odpowiedni metraż

Zakup domu musimy też uzależnić od naszych możliwości finansowych. Większy metraż wiązał będzie się oczywiście z odpowiednio wysokimi kosztami utrzymania. Może się z czasem okazać, że nasz wymarzony dom stanie się powodem kłopotów finansowych. Warto dostosować więc wielkość domu do zasobności naszego portfela.

Zaufany deweloper

Kluczową kwestią jest oczywiście znalezienie odpowiedniego i doświadczonego inwestora. Choć przy zakupie mieszkania chroni nas tzw. ustawa deweloperska, swoje pieniądze powinniśmy inwestować przede wszystkim w projekty realizowane przez profesjonalistów, którzy gwarantują nam rzetelne i bezpieczne przeprowadzenie transakcji. Najlepsi deweloperzy pochwalą się na pewno swoimi osiągnięciami na stronie internetowej.

Zdobądź wszelkie informacje

Zanim podpiszesz umowę, musisz poświęcić odpowiednio dużo czasu na zapoznanie się z ofertą, która Cię zainteresowała. Coraz więcej inwestycji posiada swoje strony w Internecie, dzięki czemu możemy na spokojnie zapoznać się z wszelkimi aspektami projektu, który nas zainteresował. Inwestorzy wskażą dokładną lokalizację budynku, opiszą wszelkie udogodnienia i atrakcje okolicy. Sprawdź tutaj, jakie informacje możesz uzyskać na stronie konkretnego projektu.

Rozwiej wątpliwości

Przed zakupem domu trzeba koniecznie sprawdzić wszystkie informacje na temat dewelopera, a także dokładnie zapoznać się z treścią umowy, jaką podpiszemy i wszelkimi dokumentami, które dotyczą naszej przyszłej nieruchomości. Nie podpisujmy umowy, która wydaje nam się podejrzana. Jeśli jakieś zapisy budzą nasze wątpliwości, skonsultujmy je z prawnikiem, który będzie umiał nam doradzić.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

własne mieszkanie

Jakie czynniki koniecznie musisz wziąć pod uwagę przy zakupie mieszkania?

Niewątpliwie zakup własnego mieszkania jest nie tylko wielkim przeżyciem, ale i inwestycją, która pochłonie bardzo …