Dom - piękna posiadłość
Zakup domu to zwykle inwestycja, którą planujemy, jeśli nie na całe życie, to przynajmniej na kilka lat. | fot.: Fotolia

Zakup domu na rynku pierwotnym – jak bezstresowo dokonać transakcji?

Zakup domu to niezwykle poważna decyzja, która w sposób znaczący wpływa na wiele lat naszego życia. Dla wielu osób jest to wydarzenie zarówno stresujące, jak i ekscytujące. Trzeba jednak pamiętać o tym, by nie podejmować zbyt pochopnych decyzji i nie działać pod wpływem emocji. Może to być prosta droga do popełniania fatalnej pomyłki. O czym należy pamiętać, przystępując do zakupu domu od dewelopera?

Odpowiednia lokalizacja

W wyborze naszego miejsca zamieszkania powinniśmy kierować się nie tylko naszymi upodobaniami, ale też praktycznym aspektem, jakim jest np. odległość od miejsca zatrudnienia. Zbyt długi czas dojazdu do pracy może z każdym miesiącem być coraz bardziej dokuczliwy. Dom w pobliżu miejsca pracy albo w dobrze skomunikowanej dzielnicy to najlepszy wybór, który ułatwi codzienne funkcjonowanie i nie będzie powodem frustracji.

Zapoznaj się z planem zagospodarowania terenu

Zakup domu to zwykle inwestycja, którą planujemy, jeśli nie na całe życie, to przynajmniej na kilka lat. Nie działajmy w zbytnim pośpiechu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji trzeba zapoznać się z planem zagospodarowania terenu, dzięki czemu będziemy mogli wybrać lokalizację, która dokładnie odpowiadać będzie naszym preferencjom i pozwoli uniknąć nam rozczarowania, gdy widok za naszym oknem nagle się zmieni.

Odpowiedni metraż

Zakup domu musimy też uzależnić od naszych możliwości finansowych. Większy metraż wiązał będzie się oczywiście z odpowiednio wysokimi kosztami utrzymania. Może się z czasem okazać, że nasz wymarzony dom stanie się powodem kłopotów finansowych. Warto dostosować więc wielkość domu do zasobności naszego portfela.

Zaufany deweloper

Kluczową kwestią jest oczywiście znalezienie odpowiedniego i doświadczonego inwestora. Choć przy zakupie mieszkania chroni nas tzw. ustawa deweloperska, swoje pieniądze powinniśmy inwestować przede wszystkim w projekty realizowane przez profesjonalistów, którzy gwarantują nam rzetelne i bezpieczne przeprowadzenie transakcji. Najlepsi deweloperzy pochwalą się na pewno swoimi osiągnięciami na stronie internetowej.

Zdobądź wszelkie informacje

Zanim podpiszesz umowę, musisz poświęcić odpowiednio dużo czasu na zapoznanie się z ofertą, która Cię zainteresowała. Coraz więcej inwestycji posiada swoje strony w Internecie, dzięki czemu możemy na spokojnie zapoznać się z wszelkimi aspektami projektu, który nas zainteresował. Inwestorzy wskażą dokładną lokalizację budynku, opiszą wszelkie udogodnienia i atrakcje okolicy. Sprawdź tutaj, jakie informacje możesz uzyskać na stronie konkretnego projektu.

Rozwiej wątpliwości

Przed zakupem domu trzeba koniecznie sprawdzić wszystkie informacje na temat dewelopera, a także dokładnie zapoznać się z treścią umowy, jaką podpiszemy i wszelkimi dokumentami, które dotyczą naszej przyszłej nieruchomości. Nie podpisujmy umowy, która wydaje nam się podejrzana. Jeśli jakieś zapisy budzą nasze wątpliwości, skonsultujmy je z prawnikiem, który będzie umiał nam doradzić.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

nowoczesne budownictwo w gdyni

Nowe czy stare budownictwo? Na co postawić, kupując mieszkanie w Gdyni?

Gdynia to miasto, które rozwija się bardzo dynamicznie. Niemal sto lat burzliwej historii sprawia, że …