powtórki do egzaminu
Każdy z nas jest inny i dlatego nie istnieje jeden uniwersalny sposób na skuteczną naukę | fot.: materiał partnera

Co zrobić, żeby powtórki do egzaminu były skuteczne?

Nie powinno być żadnych wątpliwości co do tego, że wszelkiego rodzaju egzaminy nie tylko nie należą do kategorii najprzyjemniejszych, ale są wręcz prawdziwą zmorą każdego ucznia. Tym bardziej że jest to sposób na weryfikację wiedzy znacznie poważniejszy niż szkolne klasówki czy sprawdziany, które są tak naprawdę codziennością w trakcie całej edukacji. Co więcej, egzaminy obejmują dużo szerszy zakres materiału, ponieważ pochodzi on z co najmniej kilku lat nauki. Jak wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, uzyskane na nich wyniki mają istotny wpływ na to, jak potoczą się dalsze losy osób podchodzących do nich. Wszystko to sprawia, że zdanie ich, a w szczególności na wysokim poziomie, nie obejdzie się bez odpowiednich przygotowań. Nie jest to natomiast tak łatwe, jak mogłoby się wydawać i dlatego właśnie przygotowaliśmy trzy wskazówki na to, jak uczynić powtórki do egzaminów skuteczniejszymi.

Dobry plan podstawą sukcesu

Często mówi się, że już samo stworzenie planu działania jest połową sukcesu i nie sposób się z tym nie zgodzić. W szczególności jeśli chodzi o egzaminy, niezwykle ważne jest uporządkowanie sobie wszystkich zagadnień i zarządzanie czasem w taki sposób, żeby nie pominąć żadnego tematu. Podstawą jest zgromadzenie całego materiału z podręczników lub skorzystanie z platformy edukacyjnej dlaucznia.pl, która w jednym miejscu zbiera całą wymaganą wiedzę. Mając już świadomość tego, jak wiele przedmiotów oraz poszczególnych tematów trzeba przerobić, przychodzi czas na wpisanie ich po kolei do kalendarza, najlepiej na konkretną godzinę. Jest to rozwiązanie, które nie tylko systematyzuje wszystkie działania, które trzeba podjąć przed samym egzaminem, ale oszczędza również dużo czasu – zamiast codziennie szukać tego, co powinieneś powtórzyć, sięgasz do kalendarza. Chcąc dodatkowo zmotywować się do nauki, można wykreślać każde przerobione zagadnienie.

Materiały dopasowane do oczekiwań

Każdy z nas jest inny i dlatego nie istnieje jeden uniwersalny sposób na skuteczną naukę. Możliwości jest jednak niezwykle dużo, a przed egzaminem zdecydowanie nie ma czasu na to, żeby sprawdzać je po kolei metodą prób i błędów. Jedno jest natomiast pewne – czytanie podręczników rozdział po rozdziale ani nie sprzyja szybkim powtórkom, ani nie pomaga w zmotywowaniu się do nauki. Dlatego właśnie dużo lepiej sprawdzić inne, ale równie zaufane źródła wiedzy. Jednym z nich jest platforma edukacyjna dlaucznia.pl, którą warto wykorzystać w nauce do egzaminu ze względu na kilka sposobów opracowania każdego zagadnienia. Osoby, które najlepiej uczą się słuchając, powinny rozważyć powtarzanie poprzez podcasty oraz filmy. Te same materiały mogą przydać się również kinestetykom, którzy zapamiętują najwięcej w trakcie ruchu.

Nie samą nauką człowiek żyje

Czas powtórek do egzaminów zawsze jest pełen stresu i nerwów, czemu zdecydowanie trudno się dziwić. W końcu mają one wyjątkowo duże znaczenie, również w kontekście możliwości na dalszą edukację. Jednak niezależnie od tego, jak dużo materiału należy powtórzyć, w tym wszystkim musi znaleźć się czas również na odpoczynek. Tym bardziej że nasz mózg znacznie szybciej i na dłużej przyswaja informacje wtedy, kiedy nie jest pod wpływem silnego stresu oraz jest wypoczęty. Nabiera to jeszcze większego znaczenia na dzień przed egzaminem, kiedy jeszcze trudniej opanować emocje. Wówczas, zamiast sięgać po podręczniki lub korzystać z platformy edukacyjnej dlaucznia.pl, lepiej jest zorganizować sobie dzień relaksu. Można w nim uwzględnić długi spacer z psem, wyjście z przyjaciółmi do kina czy rodzinne gotowanie. Wiedza przecież nie wyparuje, a ty do egzaminu podejdziesz z większym spokojem.

Materiał partnera

Sprawdź także

Rekrutacja do PSME PTL

Studiuj w najstarszej, najbardziej prestiżowej i największej szkole medycyny estetycznej PTL, którą ukończyło już ponad 600 lekarzy!

Medycyna estetyczna to dziedzina, która niedawno obchodziła swoje ćwierćwiecze! W tym okresie zyskała grono wiernych …