dzieci na drabinkach do wspinania w ogrodzie
Plac zabaw do ogrodu, to doskonałe miejsce do kształtowania umiejętności socjalnych | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Czas spędzony na placu zabaw to inwestycja w rozwój zdolności socjalnych dziecka

Każdy rodzic wie, jak ważną rolę zabawa odgrywa w życiu malucha. Huśtawki, zjeżdżalnie, drabinki… Wzmożona aktywność fizyczna, czas spędzony na świeżym powietrzu – to niewątpliwe zalety zabawy na placu zabaw. Często jednak zapominamy o innym ważnym aspekcie zabawy, jakim jest czas spędzony w grupie, rozwijanie kompetencji społecznych.

Dlaczego tak ważnym jest, by od najmłodszych lat nasze dziecko spędzało czas w towarzystwie rówieśników?

Zabawa z innymi dziećmi wyrabia umiejętności socjalne u naszych podopiecznych, dzięki niej łatwiej w przyszłości będzie im nawiązywać kontakty oraz odnaleźć się w nowych sytuacjach. Czym są umiejętności socjalne? To łatwość odnajdywania się w grupie, umiejętność dogadywania się z innymi dziećmi. Istotne, by te kompetencje kształtować już od najmłodszych lat – nasze dzieci czeka wiele wyzwań wymagających odnalezienia się w grupie, zarówno w szkole jak i na podwórku, a nawet w jego/jej przyszłym miejscu pracy.

Wyrobienie umiejętności socjalnych jest tym bardziej ważne, jeśli nasz maluch jest jedynakiem, lub posiada rodzeństwo dużo starsze lub młodsze od siebie. W takiej sytuacji, to właśnie piaskownica na placu zabaw może okazać się miejscem, w którym nasz podopieczny nabędzie umiejętności takie jak łatwość nawiązywania relacji i integracji w grupie.

dzieci na placu zabaw
Zabawa z innymi dziećmi wyrabia umiejętności socjalne u naszych podopiecznych | fot.: materiał partnera zewnętrznego

 

Zadbanie o łatwość odnajdywania się w grupie już w najwcześniejszych latach życia zaprocentuje w kolejnych etapach rozwoju naszego potomka.

W trakcie naszej drogi życia mierzymy się z wieloma wyzwaniami, między innymi, tymi natury społecznej – jak na przykład odnalezienie się w nowej szkole czy środowisku pracy. Jeśli w naszej okolicy nie znajduje się publiczny plac zabaw, dobrym rozwiązaniem jest aranżacja naszego prywatnego, ogrodowego placu zabaw. Niech nasz podopieczny zaprasza do niego koleżanki i kolegów z przedszkola na wspólne zabawy!

plac zabaw do ogrodu
Wyrobienie umiejętności socjalnych jest tym bardziej ważne, jeśli nasz maluch jest jedynakiem, lub posiada rodzeństwo dużo starsze lub młodsze od siebie | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Plac zabaw do ogrodu, to doskonałe miejsce do kształtowania umiejętności socjalnych. W naszej ofercie znajdą Państwo wiele różnych sprzętów do ogrodowego placu zabaw:

  • huśtawki ogrodowe
  • drabinki do ogrodowego placu zabaw
  • piaskownice
  • zjeżdżalnie

Plac zabaw to nie tylko miejsce zabawy, to miejsce które daje dzieciom poczucie wolności. Zaprojektowany we właściwy sposób plac zabaw, przygotowany jest na wszelkie wypadki i niebezpieczne sytuacje mogące się zdarzyć w trakcie zabawy. Sprzęty powinny być atestowane oraz zastosowane powinno być odpowiednie podłoże amortyzujące upadek. Po więcej informacji na temat aranżacji placu zabaw odsyłamy do tych wpisów na naszym blogu, które poruszają tematykę aranżacji i planowania placów zabaw.

Oczywiście, dla ukształtowania kompetencji społecznych (zwanych też umiejętnościami socjalnymi) ważna jest rola rodzica, jednak musimy pamiętać, że nasze dziecko jeszcze wiele razy znajdzie się w sytuacji w której znajdzie się samo, bez asysty rodzica, w grupie rówieśników.

Ergonomia obiektu zapewnia bezpieczeństwo oraz umożliwia rodzicowi spokojne rozsiąść się w ławce w trakcie dziecięcych zabaw.

dziewczynki na huśtawkach w ogrodzie
Plac zabaw to nie tylko miejsce zabawy, to miejsce które daje dzieciom poczucie wolności | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Zabawa na placu zabaw, powinna dawać dziecku poczucie wolności – w takich okolicznościach dużo łatwiej nawiązuje się nowe placowe znajomości – bez rodzica za plecami. Dlatego tak ważnym jest, żeby nie stać przy każdym sprzęcie, z którego korzysta nasz podopieczny.  Jeśli wiemy że znajdujemy się w bezpiecznym, przystosowanym do zabaw miejscu, usiądźmy spokojnie na ławce i z tego punktu obserwujmy poczynania dziecka.

Nowa grupa w przedszkolu, nowa klasa w szkole podstawowej, nowa klasa w szkole średniej, studia, praca…w przyszłości nasi podopieczni będą musieli odnaleźć się w różnych, nie zawsze komfortowych okolicznościach. Niech nasze dzieci poprzez mądrą zabawę, nabywają umiejętności które ułatwią im pokonywanie kolejnych wyzwań stawianych przez życie!

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

jak wybrać hodowlę psów kotów

Hodowle psów i kotów – jak wybrać mądrze?

Planujesz powiększenie rodziny o rasowego zwierzaka? Zastanawiasz się, skąd wziąć psa lub kota? Szukasz pewnego źródła, …