klocki drewniane
Wybór dostępnych na rynku klocków drewnianych jest na tyle zróżnicowany, że bez problemu można naleźć odpowiedni zestaw dla dziecka w każdym wieku i na każdym etapie rozwoju | fot.: stock.adobe.com

Klocki drewniane – ponadczasowe i wspierające rozwój dziecka

Są takie zabawki, które zawsze są na czasie i nigdy nie wychodzą z mody. Którymi bawią się kolejne pokolenia, czerpiąc z tego ogromną radość. Po które chętnie sięgają dzieci w każdym wieku, ale i dorośli chętnie przyłączają się do zabawy, z nostalgią wspominając własne dzieciństwo. Jedną z takich zabawek są klocki drewniane.

Rozwój poprzez zabawę

Chociaż na rynku znaleźć można ogromny wybór klocków plastikowych, pozwalających na tworzenie nawet najbardziej wymyślnych konstrukcji, to klocki drewniane wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością. Można nawet odnieść wrażenie, że wraz z modą na ekologię i dbałość o środowisko naturalne, ta popularność wciąż rośnie. Producenci coraz większą wagę przywiązują do tego, by do produkcji wykorzystywać najwyższej jakości drewno, ekologiczne farby i nietoksyczne lakiery. Nie bez znaczenia jest również fakt, że drewniane zabawki są niezwykle trwałe, wiec ich zakup to inwestycja na lata – z powodzeniem mogą zostać przekazane kolejnym dzieciom, gdy maluch z nich wyrośnie.

Zabawa klockami to nie tylko radość dla dziecka i sposób na nudę, ale przede wszystkim doskonały sposób wspierania jego wszechstronnego rozwoju. Nie od dziś wiadomo, że zabawa jest najlepszą i najbardziej efektywną formą nauki, a klocki są jedną z najbardziej rozwijających zabawek. Bawiąc się klockami, dziecko rozwija swoje zdolności manualne i ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową. Kształtuje przy tym swoją wyobraźnię i rozwija zdolność logicznego myślenia. Zabawa klockami uczy również cierpliwości, a także niesie ze sobą ogromną radość tworzenia. Nic więc dziwnego, że klocki wciąż są jedną z najchętniej wybieranych przez rodziców zabawek, zarówno dla chłopców, jak i dla dziewczynek.

Drewniane klocki dla dzieci w każdym wieku

Wybór dostępnych na rynku klocków drewnianych jest na tyle zróżnicowany, że bez problemu można naleźć odpowiedni zestaw dla dziecka w każdym wieku i na każdym etapie rozwoju. Pierwsze klocki warto zakupić jeszcze przed ukończeniem przez dziecko pierwszego roku życia. To wtedy dzieci podejmują pierwsze próby budowania wież. Jak  wiadomo, im wyższa wieża, tym lepiej, ale i tak najwięcej frajdy sprawia maluchom burzenie, dlatego pierwsze klocki powinny być nie tylko odpowiednio duże, ale przede wszystkim bezpieczne. Dla nieco starszych maluchów świetnie sprawdzi się zestaw z sorterem. Taki zestaw składa się zazwyczaj z kilku klocków drewnianych o różnych kształtach oraz praktycznego pudełka. W pokrywce pudełka znajdują się otwory, do których maluch musi dopasować odpowiednie kształty.

Przedszkolaki całkiem sprawnie radzą sobie z tworzeniem skomplikowanych konstrukcji. Baśniowe zamki, strzeliste wieże, bazy, schrony i garaże – to wszystko można zbudować z klocków, a jedyną granicę stanowi dziecięca wyobraźnia. Dlatego kupując klocki drewniane dla starszaka, warto postawić na jak najbardziej rozbudowany zestaw, zawierający zróżnicowane elementy. Świetnie sprawdzą się zestawy tematyczne, zgodne z zainteresowaniami dziecka – np. zestawy do budowania miasta czy zamku. Oprócz tradycyjnych elementów w kształcie sześcianu, walca czy prostopadłościanu, zawierają one klocki charakterystyczne dla konkretnego rodzaju budowli.

Ciekawą opcją są również klocki drewniane magnetyczne. Dzięki wbudowanym magnesom pozwalają one na tworzenie stabilnych budowli, a przy tym zachęcają do eksperymentowania – zabawa magnesami jest niezwykle wciągająca dla każdego malucha. Tego typu klocki łatwo się ze sobą łączą, dlatego mogą mieć dowolny, nawet bardzo wymyślny kształt. Pozwala to na tworzenie niezwykle interesujących konstrukcji. Znaleźć można nie tylko zestawy do tworzenia domów czy zamków, ale też np. klocki umożliwiające zbudowanie auta czy robota.

Klocki drewniane to idealna zabawka dla dzieci w każdym wieku. Nie tylko zapewniają długie godziny fascynującej zabawy, ale wspierają wszechstronny rozwój maluchów. Kolorowe zestawy w eleganckich pudełkach pięknie prezentują się w dziecięcym pokoju, a także są świetnym pomysłem na prezent, zarówno dla chłopca, jak i dla dziewczynki.

Materiał partnera

Sprawdź także

rysunek dziewczynka z lalką

Lalka dla dziewczynki – jak wybrać tę najlepszą?

Lalki to wciąż ponadczasowe i uniwersalne zabawki. Każda mała dziewczynka ucieszyłaby się z pewnością z …