Pomysł na prezent na pierwsze urodziny dziecka? Profesjonalna sesja fotograficzna

Profesjonalna sesja fotograficzna to doskonała pamiątka dla rodziców i całej rodziny | fot.: Michał Ośka - Gugugi

Przyjście na świat dziecka to cudowna chwila w życiu każdego rodzica. Nie mniej istotne są jednak pierwsze urodziny córeczki bądź synka. Oprócz standardowych pomysłów na prezent, tj. zabawki czy książki, warto zorganizować z tej okazji coś wyjątkowego. Coś, co będzie cudowną pamiątką zarówno dla rodziców i najbliższych, jak i samego dziecka.

Fotografia dziecięca rozwija się dziś bardzo prężnie, o czym świadczy m.in. liczba ofert dostępnych w internecie. Profesjonalne sesje z udziałem najmłodszych (niekiedy wraz z rodzicami) po prostu stały się popularne. Niemniej, w związku z tym, że najczęściej wymaga to powierzenia dziecka w obce ręce, warto pamiętać o kilku kwestiach i odpowiednio przygotować się do całego przedsięwzięcia. Ważny jest na pewno wybór fotografa, ale nie tylko. Aby album-prezent był naprawdę udany, należy przede wszystkim zadbać o potrzeby dziecka.

Wybór profesjonalnego fotografa dziecięcego

Czasem zdarzają się przypadki, w których dobry fotograf dziecięcy to znajomy rodziny lub po prostu osoba polecona przez najbliższych. Zdecydowanie łatwiej wtedy o nawiązanie kontaktu, sprawdzenie kompetencji (zarówno umiejętności, jak i podejścia do najmłodszych) oraz przejrzenie gotowych albumów. Na co jednak zwrócić uwagę w sytuacji, gdy nie ma szans na skorzystanie z usług fotografa z pobliskiego otoczenia? Najlepiej oczywiście zapoznać się z ofertami dostępnymi w internecie. Bez problemu można tam znaleźć profesjonalne studio fotograficzne, które zajmuje się wykonywaniem zdjęć dzieci. Jak jednak dokonać mądrego wyboru?

Sprawdzenie studia dobrze zacząć od przejrzenia jego strony internetowej. Powinno się na niej znajdować portfolio z najciekawszymi zdjęciami, zakładka „O mnie” oraz informacje o warunkach przeprowadzania sesji. Można w ten sposób szybko ocenić styl fotografa, różnorodność oferty i podejście do zagadnienia. Co więcej, warto poszukać dodatkowych materiałów oraz opinii na portalach społecznościowych. Innymi słowy, im więcej źródeł można wykorzystać, tym lepiej.

Jak przygotować się do sesji?

Znalezienie odpowiedniego fotografa ma ogromne znaczenie, lecz nie można zapomnieć o potrzebach dziecka. To ono będzie głównym bohaterem sesji, więc trzeba na każdym kroku zadbać o to, aby czuło się komfortowo. Robienie zdjęć powinno być dla dziecka ciekawą przygodą. Ponadto, album z fotografiami będzie cudowną pamiątką i doskonałym prezentem na pierwsze urodziny, ale tylko wtedy, gdy sesja nie okaże się dla malucha męcząca.

– Pamiętajmy o tym, że jeśli dziecko nie będzie wyspane, nakarmione oraz przede wszystkim zdrowe, szansa na zrobienie dobrych zdjęć znacząco spadnie. Do studia trzeba koniecznie zabrać ze sobą odpowiednią ilość jedzenia i picia oraz pieluszki. Można także spakować ulubione zabawki czy też najczęściej czytaną książkę – podpowiada Michał Ośka, profesjonalny fotograf dziecięcy.

Zdjęcia w studiu czy w domu?

Wielu rodziców zastanawia się nad tym, gdzie lepiej zlecić fotografowi wykonanie zdjęć – we własnym domu czy może w studiu? Za pierwszą opcją przemawia na pewno fakt, iż dziecko będzie przebywało w miejscu, które doskonale zna. Ciepło domowego ogniska może zachęcić do współpracy z fotografem nawet najbardziej nieśmiałego malucha. Niemniej, jest kilka argumentów, które dowodzą, że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wizyta w profesjonalnym studiu.

– Każdy fotograf dziecięcy dba o to, aby jego miejsce pracy było przystosowane do potrzeb najmłodszych modeli oraz ich rodziców. W studiu nie może zabraknąć oddzielnej przestrzeni do przewijania, karmienia oraz zabawy. Zadaniem osoby robiącej zdjęcia jest też przygotowanie przed przyjazdem dziecka wszystkich materiałów oraz scenografii. Co więcej, duże znaczenie ma to, że w studiu łatwiej uzyskać odpowiednie oświetlenie, a fotograf zawsze ma dostęp do niezbędnych akcesoriów – tłumaczy Michał Ośka.

Pierwszy rok życia dziecka to przełomowy moment, jednak nie każdy rodzic ma czas na to, aby odpowiednio udokumentować te niepowtarzalne chwile. Osobną kwestią jest także profesjonalny sprzęt fotograficzny, o samych umiejętnościach i doświadczeniu nie wspominając. Dlatego sesja na pierwsze urodziny może być zarówno doskonałym prezentem, jak i szansą na uwiecznienie rozwoju dziecka. Pamiątką, do której będzie można wracać latami.

Artykuł powstał we współpracy ze studiem fotograficznym gugugi, wykonującym profesjonalne sesje fotograficzne dla dzieci i niemowląt w Warszawie.

Sprawdź także

chłopak żółty prezent

Sklep z prezentami – oryginalne upominki na każdą okazję

Na świecie nie ma chyba osoby, która nie lubi dostawać prezentów. Niekiedy jeszcze większą przyjemność …