dziecko z rodzicami na łące
Dziecko musi samo zdecydować, które spośród swoich skarbów chce wziąć na spacer. To ono jest odpowiedzialne za to, czym będzie mogło się bawić | fot.: pexels

Saszetki, plecaki, czyli w co spakować skarby dziecka, gdy idziemy na spacer?

Przebywanie na świeżym powietrzu zwiększa odporność. Wspólne zabawy na placu zabaw pomagają kształtować umiejętności społeczne. Ale co z tymi wszystkimi zabawkami, które dziecko chce z domu zabierać? W czym je nosić i kiedy można kupić pierwszy plecaczek?

Powszechnie plecak kojarzy się ze szkołą, ewentualnie ze szkolną wycieczką, ale warto o nim pomyśleć znacznie wcześniej. Nie chodzi o to, by dziecko dźwigało na plecach coś ciężkiego, ale swoje zabawki może nosić. Plecaki i saszetki to idealne pomysły na prezent nawet dla 2 lub 3-latka.

Dlaczego warto inwestować w saszetki lub plecaki – wartości wychowawcze

Od urodzenia dzieci nabierają wielu cennych umiejętności. Obserwują, naśladują i utrwalają. Nikt nie lubi być do niczego zmuszany, dzieci także. Za to bardzo szybko uczą się przez zabawę, w tym przez noszenie swoich skarbów. Saszetka lub plecaczek uczą malucha odpowiedzialności i samodzielności, w jaki sposób?

Dziecko musi samo zdecydować, które spośród swoich skarbów chce wziąć na spacer. To ono jest odpowiedzialne za to, czym będzie mogło się bawić. Maluch będzie je sam nosić i sam pakować wszystko po skończonej zabawie. Jest więc odpowiedzialne również za to, że wszystkie skarby wrócą do domu. To niesamowicie stymuluje rozwój! Poza samodzielnością i odpowiedzialnością plecaczki wiążą się jeszcze z innymi zaletami na tej płaszczyźnie. Dziecko czuje się starsze, bardziej pewne siebie, czuje, że mamy do niego zaufanie. Jeśli jest przed pierwszą wizytą w przedszkolu, być może dzięki takiej nauce samodzielności wkroczy do niego odważnie.

dwójka małych dzieci na spacerze z rodzicami
Przeglądając produkty do noszenia skarbów, musimy skupiać się jedynie na tych, które są małe i lekkie | fot.: pexels

Jaki model wybrać dla dziecka?

Patrząc na bajecznie kolorowe dziecięce propozycje, pierwszym, o czym myślimy, wybierając plecaczek, jest wygląd. Jest to oczywiście ważne, bo dziecko musi chętnie sięgać po swój plecak, ale najpierw powinniśmy się skoncentrować na czymś innym. Kilkuletnie dzieci intensywnie się rozwijają, więc absolutnie nie wolno obciążać ich kręgosłupa. Przeglądając produkty do noszenia skarbów, musimy skupiać się jedynie na tych, które są małe i lekkie. O ile waga jest oczywista, o tyle wielkość już nie. Teoretycznie w czymś większym zmieści się więcej, ale w tym przypadku takie myślenie jest błędne. W plecaczku maluszka nie ma być mnóstwa zabawek, a możemy być pewni, że większość dzieci zapakuje się po brzegi. Zabawki są co prawda lekkie, ale ich nadmiar obciąża kręgosłup.

Następnie musimy zwrócić uwagę, z czego jest wykonany plecaczek i jak wygląda zapięcie. Dziecko musi być w stanie poradzić sobie samodzielnie z chowaniem i zapinaniem. W przeciwnym razie bardzo szybko może się zniechęcić.

I wreszcie kolory i wzory! Obowiązkowo takie, które nasze dziecko pokocha. Młodsze dzieci są zachwycone, jeśli ich plecaczek przypomina pluszowe zwierzątko, albo jest na nim motyw z ulubionej bajki. Z różnych względów nie wszystkie maluchy chcą od razu nosić plecaczka, a jego ciekawy design może być decydujący.

Tradycyjny plecaczek czy saszetka nerka

Jedne i drugie mają swoje zalety, a to na co ostatecznie się zdecydujemy, zależy od nas i naszego dziecka. Plecaczek jest pojemniejszy, ale w przypadku maluszków nie zawsze jest to korzystne, o czym było już wyżej. Jeśli jest dobrze włożony, to ciężar na plecach rozkłada się równomiernie. Zapięcie może być na zamek, zatrzask, przylepiec lub sznurek. Poza zabawkami w plecaczku zmieści się na przykład piżamka i ulubiony pluszaczek, kiedy dziecko będzie miało nocować poza domem na przykład u dziadków.

Natomiast saszetki dla dzieci w sklepie Kidspace zakłada się na biodra, przez co kręgosłup w ogóle nie jest obciążony. Pasek na biodrach jest regulowany i można dopasować go do dziecka. W saszetce mieści się mniej skarbów niż w plecaczku, dzięki czemu sprawdzi się ona codziennie podczas wyjścia na spacer. Poręczne zamknięcie sprawia, że maluch nie będzie miał z nim problemu. Poza tym jest to ciekawa alternatywa dla tych dzieci, które nie są gotowe na to, by nosić coś na plecach. Jeśli chcesz zobaczyć interesujące wzory saszetek dla chłopców i dziewczynek, odwiedź sklep Kidspace.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

dziecko idące z plecakiem do szkoły

Plecak dla pierwszoklasisty- jaki wybrać?

Czas ucieka bardzo szybko i ani się oglądniemy, a nasze maluszki stają się pierwszoklasistami! Jednym …