dzieci na pomoście
Tutejszy polodowcowy krajobraz, pełen jezior, lasów i pagórków, to unikat w skali Europy, a otoczenie oferuje moc niezapomnianych i relaksujących atrakcji dla dorosłych i najmłodszych | fot.: materiał partnera

Rodzinne wakacje na Mazurach – 7 sposobów na odpoczynek i rekreację!

Wciąż nie masz planów na rodzinne wakacje? Nic straconego! Jeśli zatłoczone bałtyckie plaże i pełne turystów górskie szlaki cię zniechęcają, spokój, rozrywkę i rekreację z pewnością znajdziesz, wynajmując domek na Mazurach. Oto 7 wspaniałych atrakcji dla całej rodziny, które może ci zaoferować ten prawdopodobnie najpiękniejszy, a z pewnością najbardziej unikatowy region naszego kraju!

Wyjątkowe miejsce na mapie Polski

Polskie morze i góry są naprawdę piękne, jednak nie każdy lubi odwiedzać je w sezonie wakacyjnym, gdy popularne kurorty są przepełnione turystami. W lipcu i sierpniu domek na Mazurach może okazać się strzałem w dziesiątkę. Mazury to region, gdzie nie brakuje niezbędnej infrastruktury turystycznej, ale wciąż można liczyć na dziką przyrodę i kameralny wypoczynek. Tutejszy polodowcowy krajobraz, pełen jezior, lasów i pagórków, to unikat w skali Europy, a otoczenie oferuje moc niezapomnianych i relaksujących atrakcji dla dorosłych i najmłodszych. Przykłady? Przedstawiamy je niżej!

1. Nauka żeglowania

Żeglarstwo to prawdopodobnie pierwsze skojarzenie z Mazurami. Połączone ze sobą jeziora, na których rzadko brakuje wiatru, pozwolą ci wypłynąć z najbliższymi w całodniowy rejs po delikatnie kołyszącym się lustrze wody, z dala od miejskiego zgiełku. Jeśli posiadasz patent żeglarski, wybór jest oczywisty. Jeśli nie, warto rozpocząć naukę. Ale jest jeszcze trzecia możliwość, czyli łódź motorowa – modele o ograniczonej mocy silnika nie wymagają uprawnień, a sterowanie taką łodzią jest naprawdę proste i może okazać się dobrym początkiem na spróbowanie swoich sił w tym zakresie. Sama sceneria stanowi także doskonałą okazję do pamiątkowych urlopowych zdjęć!

2. Spokojny spływ kajakowy

Pozostając w temacie sportów wodnych, nie sposób nie wspomnieć o kolejnej atrakcji Mazur, czyli kajakach. Tutejsze rzeki, na przykład Krutynia, charakteryzują się delikatnym prądem, idealnym dla najmłodszych i początkujących adeptów kajakarstwa. Przy pomocy kajaków można też oczywiście eksplorować tutejsze jeziora. Do twojej dyspozycji pozostaje też SUP (Stand Up Paddle), czyli bardzo popularne wiosłowanie na stojąco na specjalnie skonstruowanej do tego desce. Co więcej, w niektórych miejscach można liczyć na atrakcje w stylu SUP Safari lub SUP joga – dobrym przykładem będzie np. Ruciane-Nida. Port Ruciane Park zapewnia wyprawy, które zapadają w pamięć na długo!

3. Rodzinna wyprawa rowerowa

Mazurską przyrodę świetnie eksploruje się również przy pomocy dwóch kółek. Zabierz najbliższych na wycieczkę rowerową po leśnych ścieżkach tam, gdzie nie docierają samochody. W lasach czekają na was śpiew ptaków, czyste powietrze, fotogeniczne zwierzęta, a przy odrobinie szczęścia również dzikie poziomki i jagody.

4. Wycieczka śladami dzikiej przyrody

W podobne okoliczności warto udać się też na pieszą wycieczkę. Wynajmując domek na Mazurach, każdego dnia możesz powędrować w inną stronę, aby odkryć coś nowego w okolicy. Jedną z ciekawszych rekomendacji stanowi Mazurski Park Krajobrazowy. W tym miejscu znajdziesz wszystko, co oferuje ten piękny region – wspomnianą rzekę, Jezioro Mokre i liczne pomniki przyrody!

5. Kreatywne animacje dla najmłodszych

Jeśli planujesz wypoczynek z dziećmi, wybierając wakacyjną destynację na Mazurach, pomyśl o rozrywce dla najmłodszych. W okolicy łatwo zagospodarować czas na rodzinny wypoczynek, ale rodzice zasługują na chwilę „wolnego”, a dzieci chętnie spędzą kilka godzin pod dobrą opieką i w towarzystwie rówieśników. Oprócz placu zabaw, pomyśl o tematycznych animacjach dla swoich pociech, np. w formie półkolonii łączących zabawę z edukacją lub kreatywnych zajęć ruchowych.

6. Relaks dla ciała

Po dniu pełnym sportowych i trekkingowych aktywności, warto zapewnić relaks ciału. Spokojne Mazury to świetne miejsce na uprawianie jogi na łonie natury. Odprężenie zmęczonemu organizmowi przyniesie także pobyt w saunie lub balii – szczególnie w chłodniejsze wieczory.

7. Koncerty na żywo i karaoke

Kiedy ciało już się zrelaksuje, czas na dobrą zabawę! Po wyśmienitej kolacji, złożonej na przykład z lokalnych potraw i ryb, warto poczuć ducha żeglarskiej przygody, słuchając muzyki na żywo lub próbując swoich sił w karaoke. Na Mazurach, zarówno w lokalach gastronomicznych, jak i ośrodkach turystycznych, koncerty tego typu mogą odbywać się nawet codziennie, stając się również doskonałą okazją do tańca!

Ruciane Park zaprasza!

Wszystkie unikalne atrakcje regionu znajdziesz w ośrodku Ruciane Park, położonym w pobliżu Mazurskiego Parku Krajobrazowego, w miejscowości Ruciane-Nida. Do dyspozycji twojej rodziny są tu nowoczesne i świetnie wyposażone domki z tarasem, aneksem kuchennym i własną łazienką. W ramach pobytu warto rozważyć opcję skorzystania z Family Week – pakietu pozwalającego w prosty sposób zorganizować rodzinne i aktywne wakacje na Mazurach. W cenie pobytu jest 7 noclegów w kameralnym domku, a także atrakcje, które nie pozwolą się nudzić najmłodszym, dając zarazem okazję do relaksu rodzicom (m.in. Mini Camp w formie półkolonii dla dzieci, wynajem sprzętu rekreacyjnego czy kino familijne)

Także pozostali goście mogą zdecydować się na niemal wszystkie popularne sporty wodne, z których zresztą słynie Ruciane-Nida. Port to miejsce, w którym na gości ośrodka czeka wiele bezpłatnych możliwości. W taki sposób można wynająć łódkę, motorówkę, kajak lub rowery wodne. W ośrodku działają też wypożyczalnia rowerów, sauna oraz klasyczna balia. Najmłodsi goście mogą liczyć na bezpłatny udział w wielogodzinnych kreatywnych animacjach W spokojniejsze dni można po prostu relaksować się na tutejszej plaży, albo zadbać o ciało w trakcie zorganizowanych zajęć z regeneracyjnej jogi. Tutejsza restauracja serwuje lokalne przysmaki, a beach bar oferuje widok na zachodzące słońce. Co ważne, ośrodek jest przyjazny także dla domowych pupili.

Wynajmij domek na Mazurach i przeżyj niezapomniane rodzinne wakacje!

Materiał partnera