Wieczór na Mazurach
Mazury to kraina tysiąca jezior, które powstały 15000 lat temu i są stanie zapewnić cudowny wypoczynek z dala od miejskiego zgiełku i cywilizacji | fot.: stock.adobe.com

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich: gdzie warto jechać? Co zobaczyć?

Mazury to malownicza kraina leżąca na północnym wschodzie kraju. To prawdziwy raj dla żeglarzy i osób, które kochają wodę. Miłośnicy lasów również znajdą tu tereny, które przypadną im do gustu. Co warto zobaczyć, wybierając się do Krainy Wielkich Jezior Mazurskich? Na co zwrócić uwagę planując podróż?

Mikołajki – magiczne miejsce, którego nie można przegapić

Mikołajki leżą nad jeziorami Tałty i Mikołajskim, to prawdziwy raj dla żeglarzy, ale także miłośników wędkarstwa. Rodziny z dziećmi znajdą tu bardzo ładne plaże o podłożu piaszczysto-trawiastym, które zdecydowanie ułatwiają wypoczynek nad wodą. Mikołajki to jednak nie tylko woda, znaleźć tu można liczne zabytki.

Na szczególną uwagę zasługuje Kościół Świętej Trójcy i Matki Boskiej Różańcowej. Warto również zobaczyć młyn z początku XX w. W Mikołajkach znajdziemy wiele miejsc noclegowych zarówno tych tańszych, jak i droższych.

W mieście tym odbywa się corocznie jeden z bardziej atrakcyjnych etapów Rajdu Polski. Planując wypoczynek końcem czerwca, można więc zobaczyć najlepszych rajdowców z kraju i Europy.

mikołajki noc
Mikołajki leżą nad jeziorami Tałty i Mikołajskim, to prawdziwy raj dla żeglarzy, ale także miłośników wędkarstwa | fot.: stock.adobe.com

Mrągowo – kraina 4 jezior

Mrągowo to niewielkie miasto, które leży pomiędzy jeziorami Juno, Czos, Czarne i Kot. Liczne miejskie plaże zachęcają do wypoczynku nad wodą. Sporo osób planując tam urlop, dostosowuje termin do popularnego festiwalu miejskiego, który przyciąga rzesze turystów z całego kraju.

Mrągowo ma jednak do zaoferowania o wiele więcej atrakcji. Będąc w tym mieście, warto odwiedzić cerkiew, ratusz czy Wieże Bismarcka.

Miłośnicy nocnego życia będą bardzo zadowolenie, spędzając urlop w Mrągowie. Miasto to ma do zaoferowania liczne bary, kawiarnie i kawiarenki gdzie można dobrze zjeść i pić lokalne trunki.

Mrągowo
Mrągowo to niewielkie miasto, które leży pomiędzy jeziorami Juno, Czos, Czarne i Kot | fot.: stock.adobe.com

Ełk – stolica Mazur, którą trzeba zobaczyć

Największe z miast Mazur, to doskonała baza wypadowa do zwiedzania całej okolicy. Posiada dobre zaplecze gastronomiczne i rozrywkowe. To jeden z głośniejszych rejonów Mazur, blisko stąd jednak do bardzo urokliwych miast i miasteczek, które możemy bez problemu zwiedzać, zatrzymując się w Ełku. Jeśli chodzi o zabytki, to również jest tu co zobaczyć.

Wieża ciśnień, piękne mosty i Ełcka Kolej Wąskotorowa – jedna z kilku kolejek, która działa na terenie naszego kraju.

Jednym z fajniejszych miejsc w Ełku jest Muzeum Kropli Wody, które mieści się w jednym z najwyższych budynków w mieście. Odwiedzając muzeum, zobaczymy maszyny, które wykorzystywano do dostarczania wody w mieście.

Ełk
Największe z miast Mazur, to doskonała baza wypadowa do zwiedzania całej okolicy | fot.: stock.adobe.com

Mazury to jednak nie tylko duże miasta wypoczynkowe!

Wybierając się na Mazury, warto zatrzymać się w jakimś ładnym mieście, które zapewni dostęp do gastronomii i lokalnych zabytków. Mazury to jednak coś więcej niż tylko miasta i miasteczka!

To prawdziwa zielona oaza, w której podziwiać możemy piękną przyrodę, rośliny i zwierzęta, których nie spotkamy w innych regionach naszego kraju.

Mazury to kraina tysiąca jezior, które powstały 15000 lat temu i są stanie zapewnić cudowny wypoczynek z dala od miejskiego zgiełku i cywilizacji. To świetny wybór zarówno dla osób ceniących sobie wypoczynek w ciszy, jak i rodzin z dziećmi.

MPI