biegówki w górach
Na biegówkach można się dobrze bawić wszędzie. Korzystny wpływ na zdrowie, lepsza kondycja i szczupła sylwetka to argumenty przemawiające na korzyść tej formy ruchu | fot.: stock.adobe.com

Gdzie na biegówki?

Narciarstwo biegowe, przez wielu traktowane jest jako ubogi krewny, królującego zimą w naszych kurortach narciarstwa alpejskiego. Zupełnie niesłusznie. Biegówki, ze względu na swą uniwersalność również mogą zapewnić sporo wrażeń i być ciekawą propozycją na aktywny zimowy wypoczynek.

Biegówki: jak to ugryźć?

Wbrew pozorom, do uprawiania narciarstwa biegowego nie potrzebujemy wiele. Wystarczy sprzęt i trochę zaśnieżonego terenu. Narty rekreacyjne do biegania, wyposażone są w łuskę na ślizgach, co zapobiega  ich uciekaniu do tyłu podczas chodzenia. Są też nieco szersze od tych wyczynowych, przez co bardziej stabilne i łatwo radzące sobie bez przygotowanych tras. Samo poruszanie się na biegówkach czy śladówkach też nie powinno nastręczać kłopotów. Naturalne ruchy, na jakich bazuje technika biegania, sprawią, że po kilku próbach będziemy mogli w miarę sprawnie, w marszowym tempie pokonywać wybrany dystans.

Gdzie biegać?

Narciarstwo biegowe możemy uprawiać wszędzie. Począwszy od miejskiego parku, poprzez leśne polany na specjalnie przygotowanych trasach skończywszy. Jeśli chcemy spróbować swoich sił na przygotowanych trasach to mamy co najmniej kilka opcji wyboru.

Karkonosze

W Polsce bez wątpienia najbardziej znanym miejscem do uprawiania narciarstwa biegowego jest Polana Jakuszycka w Szklarskiej Porębie w Karkonoszach. Specyficzny mikroklimat sprawia, że pokrywa śnieżna utrzymuje się długo i umożliwia w sezonie regularne przygotowanie tras biegowych, zarówno do stylu klasycznego jak i łyżwy. W tym ośrodku narciarskim do dyspozycji mamy aż 100 km tras o różnym stopniu trudności.

Beskid Śląski

Szczyrk to aktualnie jeden z najlepszych ośrodków narciarskich w kraju. Chociaż głównie uciechę znajdą tu amatorzy zjazdów, to u podnóża Skrzycznego można też pobiegać. Słynne w całym kraju są trasy na Kubalonce (przełęcz między Wisłą i Istebną) z homologacją FIS. Do wyboru mamy tu kilka stopni trudności, jednak należy pamiętać, że większość tras na Kubalonce wymaga nieco obycia z biegówkami.

Beskid Żywiecki

Dzikie, nieskomercjalizowane miejsca do biegania znajdziemy w Żabnicy na Hali Boraczej. W sezonie często przygotowana pętla ratrakiem. Bardziej wprawni mogą udać się na widokową, blisko 17-kilometrową trasę z Węgierskiej Górki do Kamesznicy wzdłuż niebieskich znaków trasy rowerowej. Dobre miejsca do biegania znajdziemy też w okolicach Pilska. Chociaż dominują tu zjazdówki i skitury, Korbielów oferuje też biegówki.

Małopolska

W Zakopanem naśnieżane trasy COS-u to coś, czego nie znajdziemy nigdzie indziej. U stóp Wielkiej Krokwi bez problemu możemy cieszyć się bieganiem po przygotowanych torach. Przepiękną przygodą jest też przejście na nartach Śladami Olimpijczyków z Obidowej na Turbacz. Malownicza, świetnie przygotowana trasa o długości 11 km, to już klasyk i obowiązkowa pozycja wśród amatorów biegówek.

Mazury

Chociaż kojarzą się przede wszystkim z żaglami i jeziorami, Mazury oferują doskonale warunki do uprawiania narciarstwa biegowego. Brak infrastruktury trochę odstrasza, ale bez wątpienia ogromny potencjał jest. W Niborku koło Mrągowa od lat z powodzeniem funkcjonuje ośrodek narciarski, gdzie do dyspozycji mamy kilka kilometrów przygotowanych tras.

Na biegówkach można się dobrze bawić wszędzie. Korzystny wpływ na zdrowie, lepsza kondycja i szczupła sylwetka to argumenty przemawiające na korzyść tej formy ruchu. Jeżeli zaś połkniemy bakcyla, wyzwaniem może być udział w  wyprawach narciarskich. Takie wielodniowe wędrówki organizowane są od lat w Finlandii czy Rosji.

WJE

Sprawdź także

kulig Zakopane

Ostatni dzwonek, by wybrać się na kulig w Zakopanem! Podhale kusi też innymi, zimowymi szaleństwami

Zima, gdy jest biała i mroźna, ma wielki urok. Choć w tym roku zima dała …