Clint. Życie i legenda najnowsza biografia Eastwooda
"Clint. Życie i legenda" to najnowsza biografia Eastwooda napisana przez doświadczonego biografa i dziennikarza Patricka McGilligana | fot.: stock.adobe.com

Clint. Życie i legenda – recenzja kontrowersyjnej biografii Clinta Eastwooda

Clint Eastwood to bez wątpienia człowiek legenda. Ten aktor i reżyser to niekwestionowana ikona Hollywood, rozpoznawana na całym świecie już od lat 60! Choć ma on już ponad 90 lat, to wciąż reżyseruje i gra w kolejnych filmach udowadniając, że starość wcale nie musi być mało aktywna! „Clint. Życie i legenda” to najnowsza biografia Eastwooda napisana przez doświadczonego biografa i dziennikarza Patricka McGilligana. Książka wywołała liczne kontrowersje i kilka skandali. Dlaczego tak się stało i czy faktycznie biografia jest aż tak polaryzująca? Oto nasza recenzja!

Kim jest Clint Eastwood?

Jednak zanim zrecenzujemy biografię Clinta Eastwooda, przyjrzymy się, kim on tak naprawdę jest. Eastwood rozpoczął przygodę z aktorstwem w latach 50, ale sukces osiągnął dopiero rolą w popularnym serialu Rawhide. Gdy zagrał w serii spaghetti westernów wyreżyserowanych przez Sergio Leone, kariera Eastwooda gwałtownie ruszyła do przodu, a on został ogromną gwiazdą. Początkowo kojarzył się głównie z rolami w westernach i filmach policyjnych, ale z czasem zaczął przyjmować różne, często ambitne role, a także reżyserować własne filmy. To właśnie za reżyserię otrzymał nagrody Akademii Filmowej – i to aż dwa razy! Łącznie wyreżyserował i zagrał w aż kilkudziesięciu filmach, a obecnie jest on uznawany za niekwestionowaną legendę Hollywood.

O życiu Clinta Eastwooda bez ubarwień i hamulców

Na ponad 600 stronach książki Patrick McGilligan opisuje całe życie Clinta Eastwooda bez ubarwień, nie omijając nawet najbardziej kompromitujących faktów. Autor zaczyna od rozbudowanego drzewa genealogicznego rodziny Eastwoodów, by następnie przybliżyć czytelnikom życie Clinta od dość nietypowego dzieciństwa, przez początki kariery, aż po okres największego sukcesu i zmierzchu autora. Nie da się ukryć, że autor wykonał wręcz gargantuiczną pracę, bo „Clint. Życie i legenda” zawiera setki ciekawych informacji na temat tytułowego gwiazdora, a także pikantne anegdotki z jego życia. Co istotne, autor opisuje też pokrótce poszczególnie filmy, nad którymi pracował Clint, a także stara się pokazać bohatera nie tylko jako człowieka, ale też jako aktora, reżysera, kompozytora muzyki i filmowca. Nieprzypadkowo tytuł książki odnosi się właśnie do tych dwóch stron życia Eastwooda – poznajemy jego życie prywatne, ale też legendę, czyli dorobek artystyczny.

Clint. Życie i legenda – krytyka i niedociągnięcia

„Clint. Życie i legenda” spotkała się z kontrowersyjnym przyjęciem wśród czytelników. Nie ma co się dziwić – McGilligan pieczołowicie wyciąga na światło dzienne coraz to kolejne historie z życia Eastwooda, budując portret wybitnie nieprzyjemnego, antypatycznego człowieka. Autor nie próbuje ukrywać, że zwyczajnie nie przepada za opisywaną postacią, co da się odczuć w warstwie językowej, ale też w podejściu do osób bliskich wobec gwiazdora. Większość z nas lubi skandale, a Clint Eastwood faktycznie ma sporo za uszami, ale nie da się ukryć, że McGilligan po prostu nie był w stanie zachować obiektywności, co dla wielu czytelników może stanowić poważną wadę tej książki. Krytycy wskazują też na wyjątkowo pobieżną analizę twórczości amerykańskiego gwiazdora. Autor opisuje większość filmów w jedynie kilku słowach, często sceptycznie wypowiadając się na temat ich wartości artystycznych. W trakcie lektury nie dowiadujemy się za wiele o samych dziełach Eastwooda, zamiast tego poznajemy opinię McGilligana, który często jest nadmiernie krytyczny.

Czy warto sięgnąć po Clint. Życie i legenda?

Pomimo wspomnianych niedociągnięć nie mamy wątpliwości, że „Clint. Życie i legenda” to ciekawa pozycja, dzięki której światło dzienne ujrzało wiele nieznanych faktów z życia Clinta Eastwooda. Warto po nią sięgnąć nie tylko po to, by zapoznać się z tytułową postacią, ale też po to, by dowiedzieć się więcej na temat Hollywood i historii amerykańskiego kina. „Clint. Życie i legenda” to też ciekawa lektura dla wszystkich osób lubiących skandale obyczajowe związane z życiem celebrytów. Liczne romanse i zdrady, jakich dopuścił się Eastwood to faktycznie materiał na fascynującą biografię, a trzeba przyznać, że McGilligan opisuje je z prawdziwą pasją, dzięki której lektura jest po prostu wciągająca.

TytułClint. Życie i legenda
AutorPatrick Mcgilligan
TłumaczEwa Penksyk-Kluczkowska
WydawcaWydawnictwo Otwarte

TBO

Sprawdź także

4 najciekawsze książki górskie na jesień i zimę [zapowiedzi]

W tym roku, jak zwykle jesienią i zimą, miłośnicy literatury górskiej znowu będą mieli okazję …